abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (24%)
     (8%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 50 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Distribuční novinky 25-26/2020

    30. 6. 2020 | David Kolibáč | Novinky | 1451×

    Koncem června vyšel Linux Mint 20. A co předtím? Od poloviny června byly vydány balíky aktualizací CentOS a FreeBSD. Ožila distribuce Redo Rescue a její fork Rescuezilla. Vyšel také nový Calculate Linux nebo na Debianu založený Grml pro systémové administrátory. Odvážlivci mohou provozovat Ubuntu jako průběžně aktualizovanou distribuci.

    CentOS 8.2 (2004)

    CentOS opět sleduje vydání Red Hat Enterprise Linuxu – tentokrát 8.2 – s přibližně dvouměsíční prodlevou, kdy správci především odstraňovali původní branding. Poznámky k vydání se převážně odvolávají na korespondující dokument vydání Red Hatu.

    FreeBSD 11.4

    Bylo vydáno FreeBSD 11.4. Jedná se o poslední balík aktualizací stabilní větve 11 – podporována bude do září 2021, zatímco novější stabilní větev je 12. Změny, převážně opravy chyb či menší povýšení systémových nástrojů, jsou popsány v poznámkách k vydání.

    Rescuezilla 1.0.6 a Redo Rescue 2.0 Beta

    Redo Backup and Recovery byla toho času aplikace pro zálohování/obnovení dat, dostupná také v „živém“ systému založeném na Ubuntu – naposledy Ubuntu 12.04. Na podzim 2019 vznikl fork nazvaný Rescuezilla a krátce poté převedený na Ubuntu 18.04. Nyní, v polovině června, následovalo vydání 1.0.6 založené ve 64bitové verzi na novém Ubuntu 20.04, ale ve 32bitové verzi stále 18.04, jelikož Ubuntu podporu 32bitové architektury x86 pro nová vydání omezilo na vybrané balíčky v repozitářích. Od té doby následovala ještě menší opravná verze 1.0.6.1.

    Mezitím ožil i původní projekt Redo, a to jako Redo Rescue. Na GitHubu je možné sledovat betaverze jeho chystaného vydání 2.0 založeného na Debianu 9 „Stretch“ a s novým uživatelským rozhraním aktualizované aplikace pro zálohování/obnovu diskových oddílů, a sice v podobě webové aplikace namísto desktopové využívající GTK.

    Rescuezilla bude zřejmě existovat nadále jakožto nezávislý fork zpětně kompatibilní se starými verzemi Redo, několika komunitními úpravami Redo a plánována je i kompatibilita s Clonezillou.

    Calculate Linux 20.6

    Ruská distribuce Calculate Linux poskytuje obrazy Gentoo doplněné o grafické (Qt) administrační nástroje – primárně pro nasazení na desktopech nebo kancelářských serverech pro LDAP, sdílení úložiště, služby jako e-mail atd. K dispozici jsou ale i minimalistické serverové obrazy, mj. pro běh v kontejnerech, popřípadě nástroje k vytvoření vlastních obrazů.

    Balík aktualizací 20.6 přichází po půl roce s novějšími verzemi softwaru, opravami chyb a vylepšeními konfiguračních nástrojů. Novinkou je např. použití komprese Zstandard i pro jádro a jaderné moduly nebo zram – komprimované blokové zařízení jako RAM disk – namísto swapu. Desktopová varianta je ke stažení s prostředím KDE Plasma (5.18), Cinnamon (4.4), MATE (1.24), LXQt (0.14.1) nebo Xfce (4.14); výchozí desktopový prohlížeč je Chromium 83 s předinstalovaným doplňkem uBlock Origin pro blokování obsahu, k tomu dále Claws Mail, LibreOffice 6.4, GIMP,… Na serveru je to pak aktuální OpenLDAP (2.4.50), Samba 4.11.8, Bind 9.14.8, Postfix 3.5.1 aj.

    Grml 2020.06 „Ausgehfuahangl“

    „Živý“ obraz Debianu „testing“ se skripty pro systémové administrátory Grml vychází po roce a půl v nové verzi 2020.06. Již nepoužívá vlastní sestavení jádra Linux, nýbrž distribuční (aktuálně 5.6) z Debianu. Skripty již nepoužívají Python 2, jemuž k letošnímu roku skončila podpora. Jaké skripty vlastně? Pro sestavení distribuce, instalaci na USB úložiště, zavedení systému po síti, konfiguraci X serveru, sběr informací o hardwaru, síti nebo virtualizačním prostředí, integrace Z shellu (Zsh) aj.

    Jméno vydání je „Ausgehfuahangl“, od záclon („Ausgeh Vorhang“) odvozené označení pro roušku ve vídeňském nářečí.

    Linux Mint 20

    Je sudý rok, jarní vydání Ubuntu bude mít dlouhodobou podporu, a tak se do řady jeho derivátů přidává i Linux Mint. Vydání 20 „Ulyana“ bude podporováno do roku 2025 jako Ubuntu 20.04. K dispozici je nyní ve třech variantách: s desktopovým prostředím Cinnamon, MATE nebo Xfce. Upgrade z předchozího vydání 19.3 bude povolen až během července, jakožto i promítnutí novinek do varianty distribuce založené na Debianu.

    Kromě desktopových prostředí je jednou z odlišností oproti Ubuntu odstranění balíčkovacího systému Snap z výchozí instalace, zvláště kvůli jeho centralizaci pod taktovkou Canonicalu. V Ubuntu je právě Snap jediným oficiálním způsobem, jak nainstalovat webový prohlížeč Chromium – na úkor tradičních repozitářů. Mint proto poskytuje seznam alternativních zdrojů. Použité odkazy vedou na web s novou, pozvolna vznikající oficiální příručkou Linux Mintu.

    Co se desktopu týče, společné změny zahrnují mj. drobná vylepšení balíku aplikací XApps (původně vesměs forků aplikací z projektu GNOME), modernizované ikonky v oznamovací oblasti (sjednocený vzhled, podpora obrazovek s vysokým rozlišením, možnost obsluhy akce posouvání kolečkem či trackpadem), barevné palety v motivu vzhledu Mint-Y, integraci Nvidia Optimus/Prime (přepínání hybridních GPU) a novou aplikaci Warpinator pro přenos souborů po místní síti bez nutnosti nastavovat Sambu, FTP nebo jinou službu klient-server pro sdílení dat. Desktopová prostředí jsou Xfce 4.14, MATE 1.24 – a v případě primárně pro Mint vyvíjeného Cinnamonu nová verze 4.6, která především výrazně zlepšuje podporu moderních obrazovek, přidává totiž možnost škálování s faktorem nejen 1 či 2, ale i 1,25, 1,5 a 1,75. Správce souborů Nemo nově prioritizuje načítání obsahu adresářů před generováním náhledů souborů.

    Ubuntu „Rolling Rhino“

    Ubuntu samo o sobě je vydáváno co šest měsíců, což je také vývojový cyklus dílčích vydání, která – nejde-li zrovna o vydání s dlouhodobou podporou – dostávají aktualizace toliko devět měsíců, navíc s klesající četností, jak se přesouvá pozornost správců k novému vydání. Kdo má zájem vždy používat ty nejnovější vývojové verze, může nyní pomocí skriptu Rolling Rhino Martina Wimpresse z Canonicalu aktivovat vývojovou větev repozitářů Ubuntu, detekovat repozitáře třetích stran (PPA) atd.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.