abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 14:33 | Nová verze

The Document Foundation oznámila na svém blogu vydání nové verze 7.0 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 13:33 | Nová verze

Byla vydána nová stabilní verze 3.2 (3.2.1967.41) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu. Zdůraznit lze vylepšený obraz v obraze. Nejnovější Vivaldi je postaven na Chromiu 84.0.4147.108.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
dnes 01:11 | Nová verze

Wayfire, kompozitní správce oken inspirovaný Compizem běžící nad Waylandem, byl vydán ve verzi 0.5.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Videoukázky na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 12:22 | Komunita

Neziskové technologické konsorcium Linux Foundation rozšířilo seznam svých oficiálních projektů. Nejnovějším projektem je Open Source Security Foundation (OpenSSF), jehož cílem je zvýšit bezpečnost open source softwaru. Více například v příspěvcích na blozích GitHubu nebo Microsoftu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 11:44 | Nová verze

Byla vydána verze 3.1 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 01:11 | Nová verze

Svobodná federalizovaná sociální síť Mastodon byla aktualizována. Vydání 3.2 mj. přepracovává audio přehrávač, zlepšuje zabezpečení přihlášení aj.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
3.8. 14:00 | Komunita

Byla vydána verze 1.5.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. Na YouTube jsou ke zhlédnutí záznamy přednášek z konference JuliaCon 2020 konané online minulý týden.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
3.8. 13:33 | IT novinky

Sdružení CZ.NIC informuje, že pro domény s koncovkou .CZ, jejichž platnost nebyla včas prodloužena, platí opět ochranná lhůta 60 dnů (30 dnů je doména plně funkční, 30 dnů je vyřazena z DNS – není dostupná). Po více než čtyřech měsících tak končí zvláštní režim, kdy byla funkčnost nezaplacených domén dočasně prodloužena ze 30 na 60 dnů z důvodu mimořádné situace související s onemocněním COVID-19.

Ladislav Hagara | Komentářů: 23
3.8. 09:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze linuxové distribuce BunsenLabs Linux s předkonfigurovaným správcem oken Openbox. Její název je Lithium a založena je na Debianu 10 Buster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. BunsenLabs Linux je nástupcem dnes již nevyvíjené linuxové distribuce CrunchBang (zkráceně #!).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
3.8. 08:00 | Nová verze

Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.7 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.8 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Dokážete si představit, že by váš hlavní počítač (desktop, notebook) byl v současné době založen na architektuře jiné než x86 (x86_64)? Například ARM, POWER, RISC-V,…
 (9%)
 (12%)
 (57%)
 (16%)
 (6%)
Celkem 139 hlasů
 Komentářů: 11, poslední dnes 08:59
Rozcestník

Distribuční novinky 27-28/2020

20.7. | Redakce | Novinky | 1306×

Na začátku července vyšlo openSUSE Leap 15.2. Vedle toho byla od sklonku června aktualizována řada distribucí: IPFire, Tails, Project Trident, CloudReady (sestavení ChromiumOS), Citrix Hypervisor, GParted Live, Zenwalk, SolydXK, Clonezilla Live, NomadBSD, Neptune či Slackel.

IPFire 2.25 Core 146

IPFire, linuxová distribuce pro síťové prvky, zvláště firewally, dostala na sklonku června 146. balík aktualizací především s jádrem Linux 4.14.184 doplněným o vlastní modifikace a tvrzení; souběžně bylo odebráno 32bitové sestavení s PAE (možnost adresování více než 4 GB paměti).

Tails 4.8

Další vydání Tails, derivátu Debianu zaměřeného na ochranu soukromí zvláště online, jako obvykle obsahuje nový Tor Browser (9.5.1), Thunderbird (68.9.0) a tentokrát i jádro Linux (5.6.0) nejen s opravami bezpečnostních zranitelností. Vedle Tor Browseru obsahuje také „Unsafe Browser“ pro situace, kdy je potřeba navštívit stránku „captive portal“ vynucenou typicky v sítích jako veřejné Wi-Fi. Jelikož taková komunikace není zabezpečená stejně jako při využití Toru, jedná se o potenciální riziko, a tak je (až) nyní tento alternativní prohlížeč ve výchozím stavu nedostupný a je potřeba jej explicitně povolit.

Project Trident 20.06

Project Trident letos fakticky přešel z TrueOS/FreeBSD na Void Linux a červnová aktualizace obrazů systému a balíčků v tom představuje výrazný krok. Krom jiného přibyl metabalíček trident-base představující základ systému odlišný od toho z Void Linuxu – novější jádro (Linux 5.7) se souborovým systémem ZFS a VPN WireGuard ve výchozí konfiguraci. Vedle toho pokračuje ladění integrace ZFS (např. adaptive replacement cache) a instalátoru (např. výchozích grafických ovladačů).

CloudReady 83.3

ChromeOS od Google je také linuxová distribuce, ač značně netradiční. Podobně jako v případě webového prohlížeče Chrome je jejím základem open-source projekt – ChromiumOS. Ten má i sestavení třetí strany, firmy Neverware, a jmenuje se CloudReady. Aktuálně je dostupná ve verzi 83.3 odpovídající květnovému vydání ChromeOS. Dále vylepšuje podporu běžně dostupných notebooků.

Citrix Hypervisor 8.2

Citrix během roku 2019 přejmenoval řadu svých produktů a mezi nimi i distribuci XenServer, totiž nově Citrix Hypervisor, hypervizoru Xen s dalšími komponentami pro správu prostředí virtuálních strojů. Koncem června byl oznámen druhý balík aktualizací řady 8.x. Verze 8.2 bude mít dlouhodobou podporu aspoň 5 let; obsahuje CentOS 7.7 v privilegované doméně, OpenSSL 1.1.1 a další novější software nebo šablony možných OS (přidává např. Ubuntu 20.04, odebírá Windows 7); zlepšuje výkon, vynucuje při komunikaci TLS 1.2 (jak je odebírána podpora TLS 1.0 a 1.1), navyšuje limity hostitelského stroje (až 448 CPU, 6TB RAM),… nástroje pro reportování z virtuálního stroje VM Tools jsou nyní zvlášť pro Linux a Windows.

Jedná se o komerční distribuci s omezeným bezplatným sestavením. Alternativa XCP-ng se dá očekávat s několikaměsíčním zpožděním.

GParted Live 1.1.0-3 a 1.1.0-5

GParted je zavedený grafický nástroj pro manipulaci s diskovými oddíly, řada distribucí jej integruje, ale k dispozici je i oficiální „živý“ systém GParted Live založený na Debianu „Sid“, průběžně aktualizované primárně vývojové větvi. Začátkem července byly jeho obrazy – pro x86 a x86_64 – aktualizovány hned dvakrát. První aktualizace 1.1.0-3 především shrnula aktualizace balíčků z Debianu za posledního bezmála půl roku, jelikož předchozí vydání pocházelo z ledna, kdy provázelo aplikaci GParted 1.1.0. Mezi povýšenými balíčky tentokrát bylo mj. jádro Linux 5.7.6 nebo novější minimalistický webový prohlížeč Netsurf 3.10. Po několika dnech následovala verze 1.1.0-5 s pouze minimálními změnami.

openSUSE Leap 15.2

openSUSE v současnosti využívá dva způsoby distribuce softwaru: průběžně aktualizovaný systém Tumbleweed a konzervativnější Leapvydáními odpovídajícími SUSE Enterprise Linuxu. Právě začátek července přinesl pravidelné vydání Leap po více než roce. Počínaje Leap 15.2 je oficiálně podporována řada nástrojů nejen pro strojové učení (např. Tensorflow nebo PyTorch), kontejnerizaci (Kubernetes, cri-o) aj. Naopak skončila podpora především „KDE 4“ a Qt4, zatímco k dispozici je Plasma 5.18 s dlouhodobou podporou a z desktopových prostředí dále také GNOME 3.34 nebo Xfce 4.14. Nechybí vylepšení konfiguračního prostředí YaST a instalátoru. Vydání je k dispozici pro architektury x86_64, AArch64 a ppc64le.

Zenwalk 15.0

Zenwalk představuje přednastavený Slackware s desktopovým prostředím Xfce a výběrem aplikací. Jako má Slackware stabilní vydání a průběžně aktualizovanou větev „current“, tak i Zenwalk vychází v příslušných variantách. Instalační obrazy „current“ jsou v současné době vydávány jednou ročně, a to nyní jako verze 15.0. Ta obsahuje např. Linux 5.4.50, Xfce 4.14 a webový prohlížeč Chromium 83; pro správu softwaru je distribučním specifikem správce balíčků Netpkg, který byl pro nové vydání přepsán, a vedle toho přibývá také podpora Flatpaku.

SolydXK 10.4

SolydX a SolydK patří mezi desktopové distribuce založené na Debianu, původně komunitní sestavení Linux Mint Debian Edition s alternativním desktopovým prostředím – Xfce nebo KDE Plasma. Nynější vydání 10.4 odpovídá Debianu 10 „Buster“, resp. jeho zatím poslední iteraci 10.4. Nezačleňuje však pouze aktualizace debianích balíčků do vlastních obrazů systému, ale také provádí přesun (byť formou symbolických odkazů) adresářů /bin, /sbin a /lib do /usr.

Clonezilla Live 2.6.7-28 a 20200703-focal

Také specializovaná distribuce Clonezilla Live zaměřená na zálohování (a obnovu) diskových oddílů má aktualizované obrazy, a to jak ty založené na „unstable“ větvi Debianu (vydání 2.6.7-28), tak alternativní, jejichž základem je současné Ubuntu 20.04. Vedle novějších balíčků a některých oprav chyb či vylepšení konfigurace zavaděče GRUB či podpory EFI přibyl ve výchozí instalaci základní nástroj pro interakci s hypervizorem Xen (xen-tools) a naopak zmizela implementace souborového systému exFAT ve FUSE, protože k dispozici je jaderný ovladač.

NomadBSD 1.3.2

„Živý“ desktopový systém NomadBSD v čtvrtletním vydání 1.3.2 povyšuje základ na úroveň FreeBSD 12.1-p6 a zlepšuje podporu hardwaru, zvláště správy podsvícení obrazovky; další novinkou je volba prohlížeče obrázků Viewnior.

Neptune 6.5 „Jet“

Když se vrátíme k desktopovým derivátům Debianu, další z nich představuje Neptune taktéž založený na „stabilní“ větvi – „Buster“ počínaje loňským vydáním 6.0. Balík aktualizací 6.5 přichází po bezmála roce, a to s novým jádrem Linux 5.6.14, řadou aktualizovaných aplikací včetně Chromia, Thunderbird, LibreOffice, Inkscape,… a k tomu přepracovaným výchozím (leč zatím volitelným) vzhledem prostředí KDE Plasma 5. Obraz systému také dostal podporu Secure bootu.

Slackel 7.3

Přehled tentokrát uzavírá desktopové sestavení Slackwaru „current“ – a SalixuSlackel. Vydání 7.3 oplývá dvěma variantami: s odlehčeným prostředím kolem správce oken Openbox a s MATE. Jedná se o „živé“ obrazy pro jak x86_64 (včetně UEFI), tak x86; podporována je nově instalace na úložiště nejen interní, ale i připojená přes USB.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.