Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Fedora Linux 37 byl odložen až na polovinu listopadu. Zato ještě v říjnu vyšla druhá aktualizace Tails, a pak v první polovině listopadu byla vydána nová reinkarnace distribuce Gnoppix mezi aktualizacemi řady dalších linuxových distribucí: PrimTux, OSGeoLive, OSMC, Peppermint OS, GParted Live a Clonezilla live nebo Red Hat Enterprise Linux 8 a odpovídající AlmaLinux.
Na ochranu soukromí zaměřená „živá“ distribuce Tails verze 5.6 byla vydána týden po výrazně zpožděné 5.5. Zbyla tak na ni jen obvyklá aktualizace Tor Browseru (11.5.5), kterou doplnilo jádro Linux 5.10.149 a několik drobných oprav rozhraní správce aktualizací.
Fedora Linux bývá vydáván dvakrát ročně, podle plánu by to mělo být koncem dubna a pak října. Vlastně podobně jako Ubuntu, ale oproti němu každé vydání dostává aktualizace po dobu celého jednoho roku, takže uživatelé mohou vždy jedno vydání přeskočit. Také předběžných termínů vydání bývá určeno více, pro případ, že by se na poslední chvíli objevila kritická chyba. Odklad o týden bývá běžný. Na jaře byl Fedora Linux 36 pozdržen až o týdny tři, kvůli chybám v aplikacích GNOME a Mozille Firefox. Nyní je vydání 37 také odloženo – z 18., resp. 25. října až na 15. listopadu. Tentokrát je příčinou bezpečnostní chyba v kryptografické knihovně OpenSSL. Zveřejnění opravné verze 3.0.7 bylo oznámeno na začátek listopadu a projekt Fedora si nechával rezervu.
Betaverze byla vydána již v září. Obsahuje poměrně aktuální software včetně GNOME 43 na desktopu. Přináší také oficiální podporu Raspberry Pi 4.
Projekt PrimTux se zaměřuje na děti, a to zvláště ve vzdělávacím procesu, ve francouzsky hovořícím prostředí. Vydává distribuci vybavenou rodičovskými filtry, výukovými aplikacemi a několika uživatelskými rozhraními – i pro např. kancelářský balík LibreOffice – jež by měla být přístupnější právě dětem různých věkových kategorií, odstupňovaných po třech letech od věku už předškolního. Vydání PrimTux 7 tentokrát až po dvou letech je založené stále na Ubuntu 20.04 LTS, protože právě zmíněná upravená uživatelská rozhraní dosud nebyla portována na novější verzi systému; desktopové prostředí je postavené na Xfce. Oproti dřívějšku součástí vydání nejsou 32bitové obrazy, ani sestavení pro Raspberry Pi, v obou případech založené na Debianu.
Open Source Geospatial Foundation vydává „živou“ distribuci OSGeoLive, založenou na Lubuntu, nabitou open-source geoinformatickými aplikacemi: GIS, mapovací aplikace, mapy samotné a další datové sady, rozhraní pro oborové webové služby, knihovny pro zpracování dat a obrazu, prostředí R a Jupyter Notebook. Letošní vydání 15.0 povyšuje na nejnovější Lubuntu s dlouhodobou podporou, 22.04 „Jammy Jellyfish“, které je rovněž letošní – předchozí vydání měla oproti Lubuntu zpoždění více než rok. Mezi aktualizacemi přidává také framework ETF pro validaci geoinformací a dat. Vedle obvyklého obrazu distribuce (pro architekturu x86 a x86_64) je k dispozici ke stažení i připravený obraz virtuálního stroje.
OSMC, distribuce s multimediálním prostředím Kodi, v září konečně přešla na Debian 11 „Bullseye“. Vydání po šesti týdnech je opravné, řeší různé menší problémy zvláště s přehráváním videa na zařízení Vero 4K[+]. Nadále jsou ostatní podporovaná zařízení omezená na Raspberry Pi 2 a novější.
Vero 4K+ je krabička prodávaná s předinstalovaným OSMC od roku 2018. Vzhledem ke globální ekonomické situaci bylo oznámeno jeho zdražení – od prosince bude stát 129 liber.
„Živá“ distribuce GParted Live, jejíž stěžejní součástí je grafický nástroj pro správu diskových oddílů GParted, byla opět po několika měsících občerstvena – vydání 1.4.0-6 odpovídá průběžně aktualizovanému Debianu „Sid“ ze začátku listopadu, přináší jádro Linux 6.0.6-2 a mnoho nově výchozích aplikací včetně např. htop, archivačních a kompresních nástrojů pigz, xz-utils, zip a unzip, zstd,… plnohodnotné verze textového editoru ViM, RDP serveru Xrdp a klienta rdesktop, V případě 64bitového obrazu se tak velikost přehoupla přes 500 MB.
Peppermint OS, komunitou vyvíjená analogie ChromeOS, ovšem založená na běžném linuxovém desktopu, od únorového vydání staví na Debianu a od léta má také alternativní verzi založenou na Devuanu, bez systemd. Obrazy systému – pro x86_64 i x86 – byly po třech měsících občerstveny, a to v obou variantách: Debian i Devuan. Kromě novějšího softwaru, včetně např. skriptu hBlock pro blokování reklam a dalšího obsahu, obsahují přepracovanou uvítací obrazovku a informace k aktualizacím, změny ve vizuální stylizaci, několik oprav a nový front-end Nala pro správce balíčků APT. Naopak odstraněna byla původní integrace webových aplikací na desktop (jako site-specific browser) zvaná ICE; již v létě ji nahradila nová implementace jménem Kumo.
Po GParted Live byly aktualizovány obrazy další podobné specializované distribuce – Clonezilla live je také založená na Debianu „Sid“ a v listopadovém vydání povyšuje jádro Linux na verzi 6.0.6-2 a přidává pár voleb v prostředí pro zálohování/obnovu diskových oddílů a balíček firewallu ufw
. Sestavení je k dispozici tradičně pro x86_64 a x86 s PAE i bez něj.
Firma Red Hat oznámila aktualizaci Enterprise Linuxu řady 8, nyní již 8.7. V této fázi cyklu jsou předmětem vydání převážně povýšení verzí nástrojů – přibyl mezi ně balík XMLStarlet pro práci s XML dokumenty – a překladačů a běhových prostředí dostupných přes Application Streams, mezi nimi např. GCC 12 nebo Node.js 18, a aktualizace bezpečnostních standardů a systémových rolí.
Z alternativních sestavení záhy následoval AlmaLinux, zatímco EuroLinux byl stále ve fázi betaverze a Oracle Linux nápodobně.
Kdysi, v roce 2003, pod jménem Gnoppix vznikla variace na klasické „živé“ CD Knoppix, které tehdy přešlo od desktopového prostředí GNOME ke KDE, ovšem Gnoppix měl stále nabízet GNOME jako výchozí. Následoval přechod na základ Ubuntu, vydání verze 1.0 v roce 2005… a pak už skoro nic. Až do oživení letos zjara a nyní listopadového vydání. Avšak to má s původním Gnoppixem jen pramálo společného. V dnešní podobě jde v podstatě o Kali Linux, tedy distribuci zaměřenou na testování zabezpečení, doplněný o řadu desktopových aplikací včetně proprietárních jako prohlížeč Microsoft Edge (ten je dokonce výchozí) nebo klient pro Steam. Zatím je k dispozici pouze desktopová verze (pro x86_64), ale v plánu jsou další, analogické samotnému Kali Linuxu, tedy např. i pro tablety apod.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: