abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 571 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Distribuční novinky 45-47/2021

    13. 12. 2021 | David Kolibáč | Novinky | 2290×

    Podzimní týdny přinesly Red Hat Enterprise Linux 8.5 s řadou alternativních sestavení včetně posledního CentOS Linuxu 8.x, nový Endless OS založený na Debianu „Bullseye“, oznámení Amazon Linuxu v jiné podobě, mezi aktualizovaný systémy byly mobilní Sailfish OS, specializované serverové distribuce Proxmox, desktopové Q4OS a deepin, multimediální Lakka a OSMC, Clonezilla live, dále IPFire či NuTyX.

    Sailfish OS 4.3 „Suomenlinna“

    Mobilní systém Sailfish OS od firmy Jolla dostal čtvrtletní balík aktualizací s kódovým označením „Suomenlinna“ podle námořní pevnosti u Helsinek, postavené v 18. století na obranu před Rusy. Příhodně je hlavní novinkou vylepšení volitelné izolace aplikací třetích stran, které to podporují. Dále vývojáři zapracovali na integraci aplikací určených primárně pro Android nebo integrovali lokální vyhledávač GNOME Tracker 3 původně z vydání GNOME 3.38.

    Red Hat Enterprise Linux 8.5 a alternativní sestavení

    Firma Red Hat oznámila vydání balíku aktualizací Enterprise Linuxu 8.5. Stále se jedná o fázi cyklu, kdy přibývají nové funkce, nejen opravy chyb, mj. větší možnosti úpravy vlastních obrazů systému, snazší nastavení VPN či nové bezpečnostní profily OpenSCAP. Z vývojářských nástrojů a prostředí jsou k dispozici např. GCC 11 a LLVM 12, .NET 6, Node.js 16, OpenJDK 17, Ruby 3.0 nebo Rust 1.54.

    Pak s rostoucím odstupem následovala alternativní sestavení: už po dvou dnech AlmaLinux, po dalších třech dnech Rocky Linux, pak vyšel vůbec poslední CentOS Linux řady 8.x, jemuž končí podpora s koncem roku, nechyběl obvyklý Oracle Linux doplněný o vlastní sestavení jádra Unbreakable Enterprise Kernel… a nakonec ještě EuroLinux s novými migračními skripty, nástroji pro sestavení distribuce a repozitáři s vysokou dostupností.

    Lakka 3.6

    Minimalistická linuxová distribuce Lakka s četnými emulátory herních konzolí si během podzimu prošla hned několika menšími vydáními kopírujícími aktualizace prostředí RetroArch. Zatím nejnovější z nich je Lakka 3.6 s RetroArch 1.9.13.2, ale také povýšenými základními systémovými komponentami: Linux 5.10.78 a Mesa 21.2.5. V herním prostředí přibyl mj. engine Wolfenstein 3D a příbuzných her ECWolf nebo data běhového prostředí ScummVW pro klasické adventury.

    Proxmox Virtual Environment a Mail Gateway 7.1, Backup Server 2.1

    Portfolio linuxových distribucí firmy Proxmox bylo po půl roce aktualizováno tak, že shrnuje opravy obrazů Debianu 11.1, k nimž přidává jádro Linux 5.13 a souborový systém OpenZFS 2.1. Konkrétně Virtual Environment 7.1 výčet rozšiřuje o QEMU 6.1, šablony VM nedávno vydaných distribucí a řadu vylepšení vlastních nástrojů, zvláště další integraci zálohování, potažmo obnovy záloh, a dvoufaktorovou autentizaci v administračním rozhraní. To se týká také distribuce Backup Server 2.1 mj. s lepší správou datových toků. Nakonec následovala také Mail Gateway 7.1 s PostgreSQL 13.5 či vylepšenou správou sítě.

    Q4OS 4.7

    Konzervativní desktopová distribuce Q4OS již dříve povýšila na Debian 11 „Bullseye“. Navazující aktualizace obrazů 4.7 reflektuje opravné vydání obrazů Debianu 11.1 a v sestavení s desktopovým prostředím Trinity, forkem původního KDE 3.5, posouvá jeho verzi na R14.0.11, zatímco dnes již hlavní prostředí KDE Plasma se drží sestavení z Debianu, tedy řady 5.20.

    Amazon Linux 2022

    Firma Amazon představila svou novou linuxovou distribuci – Amazon Linux 2022. Ve stručnosti jde říct, že půjde o přeznačený Fedora Linux doplněný o integraci do cloudové platformy AWS. Nicméně není to tak docela novinka, Amazon totiž již od roku 2010 v cloudu (Elastic Compute) poskytoval obrazy vlastní, s Red Hat Enterprise Linuxem více méně kompatibilní distribuce Amazon Linux AMI, jíž skončila podpora s rokem 2020, resp. Amazon Linux 2 podporované do roku 2023. Nový model vydání má být co dva roky stabilní verze s pětiletou podporou.

    Alpine Linux 3.15.0

    Pololetní vydání stabilní větve Alpine Linuxu se tentokrát poměrně uspíšilo. Verze 3.15 přináší nejen čerstvý software – mj. Linux 5.15, dále namátkou LLVM 12, PostgreSQL 14 (nyní je také možné provozovat více verzí souběžně), Node.js 16.13 a 17.0,… , na desktopu GNOME 41 nebo KDE Plasma 5.23 – ale také systémové změny: např. možnost volby správce sezení PipeWire, úplnou podporu Secure Bootu, k eskalaci uživatelských práv je nově výchozí nástroj doas na úkor sudo

    Endless OS 4.0

    Endless OS je pozoruhodný jakožto jedna z několika desktopových distribucí implementujících neměnný základ systému (pomocí libostree) kombinovaný s aplikacemi bez výjimky ve Flatpaku. Vydání 4.0 je jako první založené přímo, binárně na Debianu, a sice „Bullseye“, dříve šlo o nezávislé sestavení veškerých systémových balíčků. Základní výčet změn odpovídá Debianu, tedy např. tisk pomocí Internet Printing Protocol, z nějž vybočuje např. novější jádro Linux řady 5.11, pak samozřejmě pro správu softwaru distribuce používá libostree 2020.8 a Flatpak 1.10.2. Jde o systém nasazovaný v OEM instalacích počítačových sestav, také proto dostane toto vydání prodlouženou aspoň dvouletou podporu namísto výhradně průběžných aktualizací. Rovněž jsou součástí instalace proprietární ovladače Nvidia. Nasazení je možné pomocí podman 3.0. Konečně, v tomto vydání bylo pročištěno prostředí GNOME, více aplikací jsou skutečně flatpaky, sdílené uživatelské účty byly nahrazeny snažším přepínáním účtů aj.

    deepin 20.3

    Čínská desktopová distribuce deepin se stejnojmenným desktopovým prostředím dostala po několika měsících nové sestavení obrazu systému nadále založeného na Debianu 10 „Buster“, ovšem s Linuxem 5.15 a – opravami desktopového prostředí, k nimž přidává pár nových funkcí jako pokročilá nastavení vstupních metod pro různé jazyky nebo pořizování snímků obrazovky v dávkách.

    Clonezilla live 2.8.0-27

    Na zálohy a obnovu specializovaná „živá“ distribuce Clonezilla live nejenže po třech měsících shrnuje aktualizace balíčků z Debianu „Sid“, což zahrnuje mj. Linux 5.14, ale také vylepšuje nastavení sítě, přidává kešování při detekci hardwaru a opravuje několik chyb.

    IPFire 2.27 Core 161

    IPFire, linuxový systém pro síťové prvky, po kratší odmlce dostal velký balík změn v podobě aktualizace č. 161. Titulní změnou je masivní zlepšení výkonu IPS a pak také detekce Fast Flux ve webové proxy pomocí vlastní geolokační databáze libloc. Mezi povýšenými balíčky figuruje optimalizované sestavení jádra Linux 5.10.76, nově je podporována deska FriendlyARM NanoPI R2S,… Definitivně byl odebrán Python 2.

    OSMC 2021.11-2

    OSMC, vedle LibreELEC další významná distribuce multimediálního prostředí Kodi, rovněž povýšila na verzi Kodi 19.3, přičemž ladí vlastní motiv vzhledu, opravuje řadu chyb, ale také zlepšuje podporu Raspberry Pi, nově včetně modelu RPi 2 Zero W.

    NuTyX 21.10.5

    NuTyX vycházející z Linux From Scratchlistopadovém balíčku změn provedl skok v některých komponentách. Podle očekávání je k dispozici Linux 5.15, ale také X.Org Server 21.1.1, GTK 4.4, dále KDE Plasma 5.23 nebo obvyklé rutinní aktualizace aplikací, např. Thunderbird 91.2. Stěžejní novinku však představuje představení automatizovaného instalátoru, který dovede to, co instalátory distribucí zaměřených na méně technické uživatele či podniková nasazení, totiž připravit oddíly na prázdném disku a nainstalovat zavaděč GRUB.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.