Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Česká společnost uživatelů otevřených systémů EurOpen.CZ je nezisková organizace, jejímž cílem je seznamovat odbornou veřejnost s otevřenými systémy a podporovat jejich používání. Termín otevřený systém je chápán jako protiklad proprietárních řešení, jako přístup přijatý a uznávaný za standardní dodavateli i uživateli, nejen normou, ale i praxí. Z řady příkladů lze uvést operační systém typu Unix, síťové protokoly na bázi TCP/IP či programovací jazyky C, SQL a HTML.
K prosazování cílů společnosti slouží především pravidelné jarní a podzimní konference, seznamující s otevřenými systémy (ale často i s proprietárními) ve všech oblastech počítačového světa, od operačních systémů přes síťové služby až po aplikační programové vybavení, například databáze, elektronický obchod či počítačovou lingvistiku.
Mezioborový seminář ve Štědroníně je pořádán tradičně v příjemném prostředí penzionu Fousek. O jeho popularitě svědčí i to, že byl plně obsazen během několika dnů od otevření registrace.
Seminář byl zahájen v pátek po obědě úvodním slovem Jiřího Felbába. Dle jeho slov i vystavené pozvánky se bylo na co těšit. Letošním tématem přednášek byla globalizace.
Jakub Urbanec, Radoslav Bodó
Přednáška, která na tomto semináři již zdomácněla. Ohlédnutí za tím, co vše se za poslední rok událo v oblasti informační bezpečnosti, a to v podání i pro laika. Důležitým prvkem bezpečnosti, ale i tím nejslabším článkem řetězu, je téměř vždy člověk. Lidé, kteří nevědí o možných problémech, je snadno podceňují. A je samozřejmé, že většinou preferují pohodlnost před bezpečností.
Rok 2011 byl rozhodně bohatý na bezpečnostní problémy, zvláště pak v oblasti PKI. To se muselo odrazit v celé přednášce. Byly tak prezentován popis útoku BEAST (2k11) s depresivní částí o nefunkčním modelu certifikačních autorit, které se projevily útokem na certifikáty Comodo a DigiNotar. Pánové nám populární formou prezentovali různé možnosti řešení a jejich problémy.
Od SSL jsme se následně přesunuli k napadání šifry A5/1 používané v GSM, a to včetně způsobu, jak relativně snadno odposlouchávat. A tak dnes je jediná účinná ochrana bankovních účtů speciální SIM aplikací nebo hardwarovým tokenem. A další ukázka hacknutí telefonu přečtením QR kódu vás přiměje k zamyšlení, zda rušení kamenných poboček bank není chyba.
Dnešní internet je válečná oblast a podle toho se zachovaly i vlády států a vojenské organizace. Když i taková firma s velkým renomé, jako je RSA, byla napadena, měli by se i lidé chovat v IT vždy tak, jako by pracovali v ohrožené síti, nikoliv v zabezpečené.
Jiří Felbáb
Dnes se již dá říct, že globalizace je popisem současného světa. A tak na pěti příbězích byly ilustrovány případy globalizace. Napřed jsme si ale ujasnili možné pohledy na globalizaci. Z hlediska historického lze definovat jednotlivé milníky počínaje objevením Ameriky či položením podmořského kabelu. Jaká je globalizace z hlediska hodnotového, kulturně-teritoriálního nebo politického? Tato a další zamyšlení přinesl úvod přednášky.
V globalizaci je naprosto klíčová role informačních a telekomunikačních technologií. To bylo názorně ukázáno na příkladu vývoje letecké dopravy. Lze IT považovat dnes za službu nebo je to součást finálního výrobku a jde přirovnat programátora k dělníkovi za soustruhem? Globalizace je také de-lokalizace a má souvislost s vývojem jazyka.
Outsourcing jako první obraz globalizace byl vykreslen na příkladu helpdesku a tréninku jeho zaměstnanců. Druhý obraz se věnoval obchodování na burzách s potravinami versus lokálního zemědělství a spotřeby. V dalším obrazu byl nastíněn rozchod s tradicí a ilustrován na rozpadu Rakousko-Uherské monarchie a těžké pozice Škodových závodů coby ve své době globálního podniku. Mobilita, těkavost, nestálost a nejistota byly ve vykresleny na příkladu firmy Dell a jeho migracích výrobních závodů s dopady na místní obyvatele. Poslední pátý obraz se týkal krajiny jako zrcadla stavu společnosti, kde se příkladem stala architektura v podobě barokních staveb v protikladu s průmyslovými areály a satelitními sídlišti dneška.
Jan Sokol
Již úvod přednášky ukazoval rozpolcenost lidí: auditorium tohoto semináře „utíká“ z velkých měst před globalizací, ale po příjezdu na Štědronín se okamžitě připojuje ke globální síti internet.
Začátek globalizace nacházíme již v dobách prvního pěstování (nebo spíše sběru) obilí v době neolitické a vzniku prvních měst. Ale ta opravdová globalizace se datuje s rozvojem mořeplavby po Středozemním moři v 5. až 6. století.
Za rozvojem civilizace a její globalizace může do jisté míry zvědavost. Jak žijí lidé jinde, co umí, co lze získat? Ruku v ruce s tím jde rozvoj dopravy a je to také řešení populačního nárůstu formou expanze do dalších krajin. Globalizaci nelze chápat jako geografický pohyb, ale jako migraci sociálních vazeb. Pro potřeby globalizace vznikly také nové vědy jako geografie a astronomie. A s rozvojem cest, vodní dopravy i železnice se celý proces globalizace ještě urychlil.
Období kolonializace nebylo jen dobytí a vydrancování cizích území, ale také poznání nových kultur (např. indiánská kultura). Vůdčí Evropa během první světové války však ztrácí na úkor Ameriky. A situace se obrací. Tehdy emigrovali Evropané do ostatních zemí, dnes jsme v opačné pozici, kdy do Evropy migrují jiné kultury. A tak se nám vrací to, co jsme sami dříve započali.
Svět je rozdělen na vesnický (rozuměj lokální) chudý, ale stabilní svět v kontrastu s městským – bohatým se všemi možnostmi, ovšem ne příliš bezpečným. Typickým příkladem problémů je tak turecká menšina v Německu. Co ale nejvíce ohrožuje svět jsou samotné vlády, které spolu bojují na ekonomickém poli, nejčastěji formou daní nebo pobídek. Lze to považovat za soutěž, ale při hlubším zamyšlení jde o nekalou soutěž, která jen zvyšuje napětí. Z tohoto pohledu by byla ideální celosvětová vláda, to ale nebude nikdy možné, avšak forma určitých dohod by byla přínosná.
Lubor Kysučan
Přednáška si všímala projevů globalizace ve starověkém světě a podobnosti s dnešní dobou. Už v té době byla velká mobilita obyvatel a s nimi spojená náboženství, která se postupně začala prolínat. Prolínání bylo ale také na jiných úrovních – například římští císaři byli v Egyptě zobrazováni v podobě faraonů.
V mnoha historických pramenech jsou k nalezení důkazy o migraci lidí, jejich útěku za účelem zlepšení své životní situace. Tím ale ztrácí svůj domov a žijí v cizích městech. Jejich kulturní zvyky, pojetí jejich hodnot a myšlení může vést ke konfliktům a neporozuměním s původními obyvateli měst. A podobnost s dnešními městy není čistě náhodná, i antický Řím byl popisován jako hlučné a špinavé místo plné neřesti.
Antičtí autoři uvádí, jak globalizace tehdejšího známého světa postupovala, včetně jejich pozitiv i negativ. Vznikající závislost oblastí a států navzájem a s tím související politická nestabilita, protože nedostatek potravin z kolonizovaných zemí způsobuje nepokoje v mateřském státu. Případně se může stát přeprava komodit cílem nepřátelských vojenských operací.
Závěrem bylo řečeno, jak neslavně dopadla antická kultura. I zde zůstává otázka, zda tak dopadneme i my? Analogií s tehdejším světem lze nalézt až nebezpečně mnoho.
Vlasta Rudolfová
Ztuhlé osazenstvo se pravidelně protahuje o přestávkách na kávu a občerstvení. Tato přednáška vás však protáhne sama, protože nastává hromadné cvičení. A co na něm bylo globální? Protáhli jsme přeci celé tělo od hlavy až k patě.
Ivan Rynda
Globalizace je ekonomický a společenský proces, který ale neznamená, že bude lépe, ale ani to, že bude hůře. Globalizace zde objektivně je a protestovat proti ní nemá smysl. Byl prezentován vliv společnosti a vynálezů na životní prostředí a krajinu s ohledem na potřebu energetických a informačních zdrojů.
Ve světě je spousty paradoxů, což bylo dokumentováno na několika příkladech chování rozvojových zemí vůči snahám pomoci. Přišlo také na časoprostorovou kompresi v komunikační (informační) epoše. Dnešní svět je velmi nepřehledný a nezbývá nám nic jiného než budovat důvěru, jsme odkázáni na odborníky a to od atomové elektrárny až po nanotechnologie. Internet změnil vzdělání, dnes není problém informaci najít, ale správně ji interpretovat.
Globální problémy jsou vytvářeny lokálně, to je ale problém, před kterým lidstvo stojí poprvé a nemá pro řešení zkušenosti. Zde se nejedná jen o životní prostředí, ale také o ekonomickou oblast, což v posledních letech pociťujeme daleko intenzivněji.
Pointu včetně vysvětlení názvu přednášky jsme se dozvěděli na závěr. Jedním z rozměrů globalizace jako šklebu je dnes přesun sociálních vazeb z reálného světa do virtuální reality, kde vytváříme karikaturu sebe sama - tedy škleb. Dále následovaly další škleby dnešní společnosti. Oproti tomu rukavice představuje vnitřek a vnějšek zároveň. Například zvenčí máme suroviny, lidský kapitál (i finanční) a nebezpečí. Otázka ale je, kde je to „zvenčí“? Rukavici lze prezentovat i v rozměru centra a periferie, kdy chudoba není problémem chudých, ale bohatých. Kde je tedy potom rub a líc? Nebo snad máme minci jen o jedné straně?
Na sobotní dopoledne připadla práce v sekcích, která se hodí zvláště diskutujícím, kteří to táhli až do ranních hodin. Jedná se tedy o nejoblíbenější část konferencí pořádaných sdružením EurOpen.CZ. Jde o volný čas, kdy se skupinky domluví na společném programu, nejčastěji vycházce do okolí. Zde se vyloženě nabízí hrad Zvíkov nebo pivovarský dvůr ve Zvíkovském Podhradí.
Je tedy globalizace přirozený vývoj civilizace, oblíbený buzzword novinářů nebo něco proti čemu je nutné bojovat? Přednášky spíše přinesly více otazníků než odpovědí, ale to přeci znamená, že seminář byl přínosný.
Příští mezioborový 10. seminář bude opět za rok. Další akcí sdružení je jarní, jubilejní 40. konference, pro kterou je již k dispozici Call for papers.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Když i taková firma s velkým renomé, jako je RSA, byla napadena, měli by se i lidé chovat v IT vždy tak, jako by pracovali v ohrožené síti, nikoliv v zabezpečené.To se Jirsákovi nebude líbit...