Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pokud hledáte minipočítač, narazíte v současné době spíše na zařízení s operačním systémem Android, než na mini-PC postavené na Linuxu. Na některých malých počítačích - jako třeba SolidRun Cubox-I 4X4 - běží Android i Linux, zatímco u jiných - typicky jde o zařízení postavená na referenčním designu Intel NUC – si můžete vybrat Windows či Linux.
I když nové i200 není postavené na NUC, spadá do druhé zmíněné kategorie, jelikož je možné na něj nainstalovat Linux či Windows. Giada, což je jedna z firem velkého čínského výrobce počítačového vybavení Shenzhen Jiehe Technology Development Co., i200 popisuje jako počítač vhodný pro průmyslové účely, který však lze použít třeba i jako malý domácí server.
Rozměry zařízení jsou 130 x 129 x 26 mm, tudíž je i200 svou velikostí srovnatelný s řadou androidových mini počítačů typu Ugoos UT2 či Probox2 EX. Na druhou stranu je o poznání větší, než zmíněný Cubox-I 4X4, který má rozměry 50 x 50 x 50 mm. I tak je i200 jedním z těch menších minipočítačů založených na architektuře x86, jež jsou v současné době na trhu.
Giada u svého i200 vyzdvihuje především použití její patentované technologie JAHC určené pro opětovné spuštění zařízení v případě, že selže jeho napájení. Kromě automatického zapnutí PC po obnovení dodávek energie JAHC umí také automaticky restartovat zařízení při pádu systému. Systém je také možné zapínat a vypínat pomocí dálkového IR ovladače.
Na specifikace počítače Giada i200 se můžete podívat níže:
Cena ani datum vydání nového minipočítače zatím nebyly zveřejněny. Více informací najdete na produktové stránce Giada i200.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
21.5.2015 07:58