abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 5
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 406 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    Ruža Becelin avatar 28.8.2014 12:17 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Parada, diky za clanek, tesim se na dalsi dil :-)
    28.8.2014 13:55 Jacob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Díky, díky, díky, díky! Na takový seriál o GNU R čekám řadu let. Moc se těším na další díly.
    28.8.2014 16:36 honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Program se dá využít i bez hlubší znalosti statistiky na řešení jednoduchých praktických problémů.
    to je tragedie dnesni doby, zrovna tak jako GIMP dela z lidi grafiky a HTML programatory. S hlubsimi znalostmi je clovek dnes jen pro smich.

    Priznavam , ze jsem se neudrzel a prosim, aby to nikdo nekomentoval.
    28.8.2014 17:15 pseudonym neni anonym
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Priznavam, ze jsem se neudrzel a dovolim si pridat svou reakci. Shodou okolnosti v posledni dobe pouzivam R na vyrobu histogramu, bez hlubsich znalosti statistiky. Je to priznakem tragedie doby? ;)

    Co se tyce budoucich dilu, uvital bych obecny odstavec prestavujici, co bude obsahem dilu. Pripadne shrnujici to, co bylo obsahem.
    28.8.2014 19:38 lqw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Presne to me okamzite zarazilo, jen bych oponoval ze to neni tragedie jen dnesni doby .

    Jeste me rozesmalo nasazeni pro stanoveni optimalni vysky dveri. Vetsi absurditu vytrzenou z reality jsem uz dlouhou necetl ;-)

    29.8.2014 21:21 Karel Kulhavy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Citim se nerespektovan a nepravem kritizovan kdyz pises "Vetsi absurditu vytrzenou z reality jsem uz dlouhou necetl ;-)"

    30.8.2014 13:55 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    no je fakt, ze resit vejsku dveri pomoci statistickeho sw muze jen dement
    31.8.2014 23:38 Libor Chocholaty | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Navíc nerespektující dynamiku chůze a psychické aspekty prostorového vnímání při procházení dveřmi. Jak může člověk, kterému tak vadí, že je občas nerespektován, nerespektovat tak zjevné pravdy?
    1.9.2014 00:13 ebik | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Jak se může někdo šťourat v ilustrativním příkladu? Pokud ten příklad ilustruje problematiku dobře, tak může být sebepraštěnější. Důležité je, že je na něm vidět jaký typ problémů se tím dá řešit, a jakým způsobem tento typ problému řešit lze.

    A co se týče psychického vnímání: několikrát se mi stalo, že při průchodu průchodem o dva centimetry nižším než moje výška, přišel první "psychologický" vjem až po fyzickém otřesu.
    Václav 2.9.2014 20:44 Václav "Darm" Novák | skóre: 26 | blog: Darmovy_kecy | Bechyně / Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Jako názorný příklad to posloužilo skvěle, tak co řešit?
    Cross my heart and hope to fly, stick a cupcake in my eye!
    Petr Tomášek avatar 12.10.2014 13:46 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Pro některé úlohy úplně naprosto stačí základní znalost...
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    28.8.2014 19:53 drc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Jen bych doplnil, že je určitě dobrý nápad instalovat R z repozitářů CRANu. Minimálně v Ubuntu jsou v repozitářích distribuce občas hodně zastaralé balíky. (I když na to, co bylo v prvním díle je to jedno. Nicméně pokud to s R myslíte trochu vážně, tak to brzo pocítíte. Např. v repo Ubuntu 14.04 je teď verze 3.0.2 a aktuální je 3.1.1.)
    31.8.2014 11:34 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Nemyslím si, že je to tak horké. Znám mnoho vědeckých pracovišť, které používali nebo používají SAS nebo SPSS 5-8 let staré, pokud už nepřešli na R. Matematika se nemění jako názory na to nejlepší GUI. R verze 3.0.2 je z léta minulého roku. Což neznamená, že v něm nic nepřibylo, ale má cenu si prohlédnout seznam aktualizací, má-li cenu rozbít pohodlnost repozitářů. Obvyklá situace s použitím statistiky je taková, že mám nějaká data, která potřebuji zpracovat a na tyto konkrétní data potřebuji některé konkrétní statistické operace. Pokud sadu, kterou potřebuji, verze obsahuje není třeba aktualizace.
    31.8.2014 20:53 nasson
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Ale zase to může být hodně horké. Většinou člověk skončí u používání nějakých balíčků a ty zase mohou být kompatibilní jen s posledními verzemi R. Osobně jsem byl nucen mít R v Ubuntu vždycky z Cran.
    31.8.2014 22:09 ebik | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Moje přítelkyně dělá s R již dlouhou dobu, spíše jí vadí, že se postupně některé věci mění (nevím jestli R jako takové, nebo balíčky, které používá - používá jich desítky), každopádně od verze 2.3, nebo kterou, že to začala používat jako první, má od některých výpočtů asi 3 nebo 4 verze, podle toho jak se R měnilo. Někdy to byla změna názvu a parametrů volané funkce, jindy to byla změna ve vykreslování.

    Když už jsem nakousl to vykreslování, myslím, že to bylo u rastrového vykreslování grafů (třeba přímo do JPG), kde závisí na tom, jaké máte nastaveno DPI v systému (Windows). Takže když vzala funkční program ze svého notebooku (125dpi), a pustila ho na rychlejším desktopu (96dpi), tak musela znovu ladit parametry grafu, aby jí to dalo stejný obrázek. Podrobnosti si nepamatuju, kdyby byl zájem, můžu se jí zeptat.
    31.8.2014 23:48 Libor Chocholaty | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Musím s politováním ctěnému osazenstvu sdělit, že Windows až do verze 8.1 nemá API, kterým by se aplikace mohla dotázat jaké DPI (či fyzické rozměry) má konkrétní výstupní zařízení. Takže shoda velikosti kreseb třeba na různých monitorech je čistě náhodná. To celé je opepřeno tím, že uživatel si může zadat jakési fiktivní DPI, které nemívá se skutečným DPI nic společného, protože si ho uživatel nastavuje jen proto, aby vůbec na monitoru přečetl systémový font. Místo toho, aby si prostě zvolil jinou velikost systémového fontu, jak by člověk od OS očekával.
    2.9.2014 23:52 ebik | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Pokud jde o kreslení na monitor tak budiž, tam to beru jako náhled. Ale pokud si zvolím kreslení přímo do souboru, tak to tím DPI ovlivněno je, a ovlivněné funkce jaksi neměli v dokumentaci varování, nebo postup, jak to udělat, aby nebylo.
    2.9.2014 23:53 ebik | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    A to mluvím právě o tom fiktivním DPI, který si uživatel zvolí při nastavení windows.
    pools avatar 30.8.2014 14:56 pools | skóre: 19 | blog: Svědek Damdogův | Opava/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Začátečníkům rozhodně doporučuju programy jako Rstudio, které výrazně ulehčí práci.
    Vivre libre ou mourir!
    3.9.2014 21:12 me
    Rozbalit Rozbalit vše Male dvere
    Nemohu si pomoci a musim poznamenat ze i kdyby ty dvere byly vysoke jen 150cm, tak by jimi proslo 99% populace. Nektere jedinci by se ale museli ohnout anebo prikrcit... ;-)
    Petr Tomášek avatar 12.10.2014 13:34 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Tak s tím Debianem to nebude až tak pravda:
    root@xxx:~# cat /etc/debian_version 
    7.6
    root@xxx:~# apt-get install r-base
    Reading package lists... Done
    Building dependency tree       
    Reading state information... Done
    Package r-base is not available, but is referred to by another package.
    This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
    is only available from another source
    
    E: Package 'r-base' has no installation candidate
    
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
    Petr Tomášek avatar 12.10.2014 13:36 Petr Tomášek | skóre: 39 | blog: Vejšplechty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU R prakticky – 1. díl
    Sorry, byl to nějaký bordel v debianních repozitářích, už to funguje...
    multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.