abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 10:44 | IT novinky

  Mozilla koupila firmu Anonym, tj. průkopníka v "digitální reklamě chránící soukromí".

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  včera 19:11 | Nová verze

  Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 17:11 | IT novinky

  Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  včera 14:44 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 6.4 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.16.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 14:11 | Nová verze

  Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.1 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  včera 11:11 | Nová verze

  Qsynth dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Qt GUI nad softwarovým syntezátorem FluidSynth (Wikipedie).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  17.6. 17:11 | Bezpečnostní upozornění

  V bezdrátových routerech od společnosti routerech D-Link, v řadách EAGLE PRO AI a AQUILA PRO AI, je zabudovaný backdoor. Jedná se o zranitelnosti CVE-2024-6044 a CVE-2024-6045. Kdokoli z lokální sítě může přístupem na konkrétní URL spustit službu Telnet a přihlásit se pomocí přihlašovacích údajů správce získaných analýzou firmwaru.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 17
  17.6. 11:22 | IT novinky

  Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 41
  17.6. 11:11 | Nová verze

  NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  16.6. 23:11 | Nová verze

  Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  Rozcestník

  Jak na UPS

  8. 5. 2002 | Jiří Bajer | Hardware | 18024×

  Zlepšete odolnost svých uložených dat proti výpadkům proudu.
  Úvodem

  Jelikož Linux používá část RAM jako diskovou cache, může při výpadku napájení nastat nekonzistence dat na disku. Pokud se jedná o pracovní stanici doma, není to tak tragické, ale když stavíte firemní fileserver, jde o vážný problém (mimochodem, tento problém se netýká jen Linuxu). Řešením je záložní zdroj napájení neboli UPS (Uninterruptible Power Supply). Jedná se vlastně o průběžně dobíjený akumulátor (obvykle průmyslový Pb 12V), ochranu proti napájecím špičkám a hlavně komunikační část, která dokáže říci PC: "Došlo k výpadku - máš X minut na korektní vypnutí".

  Rozdělení

  UPS se vyrábí buď ve standalone provedení (bedna, která se postaví vedle case počítače) nebo pro montáž do 19" racku (výška obvykle 2U,3U,5U). Výdrž akumulátoru běžné (kancelářské) UPS je zhruba 5-10 minut a výrazně závisí na tom, jestli je k UPS připojen monitor (uvažovaný odběr do 200W, typ UPS 350-500VA). Komunikace s PC probíhá pomocí sériového kabelu (speciální zapojení - obvykle alespoň RxD, TxD, GND + ev. pár pasivních součástek kvůli open-collector výstupu, CANNON 9pin) nebo u nejnovějších modelů pomocí USB. Kabel lze vyrobit svépomocí, schémata jsou k dispozici na internetu.

  Existují dvě kategorie UPS - dumb a smart, které se liší v míře konfigurovatelnosti přes komunikační kabel. Základní funkčnost, tj. indikaci výpadku napájení, ztráty komunikace nebo vybití akumulátoru, zvládají obě kategorie. Smart UPS jsou zpětně kompabilní a je možné s nimi komunikovat v dumb režimu, což využívají GPL ovladače (ne všichni výrobci jsou ochotni zveřejňovat detaily smart komunikace).

  Ovladače

  Ovladače k UPS lze buď získat od výrobce (nejznámější jsou firmy APC, BEST a TrippLite) ve formě předkompilovaných rpm nebo lze použít GPL ovladače (tarball/rpm). Nejznámější komunikační balíky jsou PowerChute (APC), powerd (GPL) a apcupsd (GPL). K jedné UPS lze připojit více počítačů, kde jeden počítač komunikuje s UPS a při výpadku přepošle upozornění ostatním. Je také možné sledovat stav napájení pomocí webového rozhraní (cgi scripty).

  Osobně bych doporučil spíše GPL ovladače, protože se nemusíte vázat na konkrétní distribuce či verze jiných programů. Pokud zvolíte rpm balíček, je instalace pod Linuxem jednoduchá, před kompilací tarballu doporučuji pročíst alespoň INSTALL_HOWTO. Pokud hodláte komunikovat pomocí USB, bude to pro vás znamenat stejnou funkčnost za cenu trochu složitější konfigurace a zřejmě budete muset použít tarball.

  Instalace a konfigurace

  Moje volba padla na apcupsd ve formě rpm balíčku. Po nainstalování balíčku je nutné ručně upravit soubor /etc/apcupsd/apcupsd.conf. Vyberte druh kabelu: standardní APC kabel je ve verzi pro Linux označován jako 940-0023A, pro NT jako 940-0020B, (použitelné by měly být oba, vyzkoušel jsem jen Linux verzi, kterou prodejce označoval jako AP9823) typ UPS: backups, smartups apod. a sériový port: zřejmě /dev/ttyS1.

  Chování UPS při výpadku lze ovlivnit pomocí voleb BATTERYLEVEL (min. % zbývající kapacity akumulátoru), MINUTES (min. odhadované výdrže akumulátoru), TIMEOUT (max. doba běhu na akumulátor). Výdrž akumulátoru si odhaduje sama UPS z napětí na akumulátoru a odebíraného proudu a je jen orientační! Pokud hodláte UPS sdílet mezi více počítači, použijete ještě volby UPSCLASS, UPSMODE a NETACCESS. Jako lahůdku si můžete nastavit BATTDATE - expiraci akumulátoru. Po jejím uplynutí vám přijde upozornění mailem, abyste akumulátor vyměnili. Konfigurační soubor je hojně komentován včetně příkladů nastavení, takže konfigurace by měla být snadná.

  Ukázka logu

  Fri Feb 21 17:21:01 CET 2002 apcupsd 3.8.5 (4 January 2002) redhat startup succeeded
  Fri Feb 21 17:25:01 CET 2002 Power failure.
  Fri Feb 21 17:25:06 CET 2002 Power is back. UPS running on mains.
  Fri Feb 21 17:25:26 CET 2002 Power failure.
  Fri Feb 21 17:25:31 CET 2002 Running on UPS batteries.
  Fri Feb 21 17:25:36 CET 2002 Reached run time limit on batteries.
  Fri Feb 21 17:25:36 CET 2002 Initiating system shutdown!
  Fri Feb 21 17:25:36 CET 2002 User logins prohibited
  Fri Feb 21 17:25:44 CET 2002 apcupsd exiting, signal 15
  Fri Feb 21 17:25:44 CET 2002 apcupsd shutdown succeeded

  Konfigurační soubor

  UPSCABLE 940-0023A
  UPSTYPE backups
  DEVICE /dev/ttyS0
  LOCKFILE /var/lock
  BATTERYLEVEL 10
  MINUTES 3
  TIMEOUT 300
  ANNOY 0
  ANNOYDELAY 15
  NOLOGON disable
  KILLDELAY 0
  NETSERVER on
  NISPORT 7000
  EVENTSFILE /var/log/apcupsd.events
  STATTIME 0
  STATFILE /var/log/apcupsd.status
  LOGSTATS off
  DATATIME 0
  UPSNAME Back400
  UPSCLASS standalone
  UPSMODE disable
  NETACCESS true

  Praktické rady ke zprovozňování

  • Pokud máte k počítači připojený modem, můžete využít ochranu proti blesku (přímý zásah do vedení může způsobit, že nejen modem, ale i celá základní deska odejdou do večných lovišť).
  • Zvažte, jestli je vhodné k UPS připojovat monitor - můžete tím výrazně ovlivnit výdrž akumulátoru.
  • Při konfigurování UPS berte v úvahu to, že neštěstí nechodí nikdy samo a může se stát, že po výpadku napájení nastane další dříve, než se akumulátor dobije. Velká rezerva kapacity akumulátoru a krátký TIMEOUT není plýtvání. Navíc pokud pracovní stanice nedisponují UPS, je jim k ničemu, když server při výpadku poběží o pár minut déle.
  • Adresář /etc/apcupsd obsahuje užitečné scripty commfailure, commok, changeme, mainsback a onbattery, které se spouští vždy, když dojde na UPS k nějaké události. Sem je vhodné doplňovat notifikaci pomocí SMS apod. (pozor, aby se SMS stihla odeslat ještě před shutdownem, jinak vám přijde až společně s hláškou o startupu).
  • Konfiguraci řádně vyzkoušejte pomocí testovacího tlačítka na UPS, simulujícího kratkodobý výpadek, dále pomocí vytažení napájecího kabelu UPS ze zásuvky a pomocí vytažení komunikačního kabelu. Vždy před simulací výpadku napájení zadejte z konzole sync (raději dvakrát za sebou), abyste při eventuelním fsck nepřišli o data v cache.
  • Pokud máte k UPS připojený monitor, ověřte si, že jeho zapínání a vypínání netvoří na UPS kritické špičky - některé starší UPS je nemusí vyfiltrovat. Tento problém se typicky zjistí tehdy, když šetrná uklízečka uvidí zelené světélko a monitor vypne (console blanking & vypnuté APM).
  • Používejte jen nové a kvalitní akumulátory a zvažte, zda vámi vyrobený kabel bude odolný proti ohnutí či vytržení (případné problémy konzultujte se svou uklízečkou).

  Další informace

  Komunikační SW balíky
  Oficiální UPS-HOWTO
  Přehled typů UPS od APC
  Dokumentace k Powerchute (bohužel DOC)
  Zapojení komunikačního kabelu
  Záznamy o UPS na ABC Linuxu

  Hodně štěstí při zprovozňování

  Příspěvky do diskuze, zejména zkušenosti se sdílením UPS a konfigurací, jiných SW balíků jsou vítány!

  Jiří Bajer

         

  Hodnocení: 44 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  9.5.2002 08:25 Frank
  Rozbalit Rozbalit vše www rozhraní k apcupsd
  Stav apcupsd lze pěkně sledovat přes www rozhraní, pokud na tom serveru běží apache a jsou nastaveny příslušné direktivy na pár cgi skriptů. Maluje to pěkné grafy :-) Používal jsem to původně na Red Hatu 7.1, teď na Mandrake 8.2. V balíčku apcupsd u mdk jsem tyto cgi skripty nenašel, ale fungují i ty, které jsem používal v Red Hatu (stačilo je zkopírovat). Zkoušel jsem i powerchute od APC, textové i grafické rozhraní k programu je totožné jako u Novellu, více se mi ale líbí práce s apcupsd.
  12.12.2021 11:28 geebranz
  Rozbalit Rozbalit vše Re: www rozhraní k apcupsd
  9.5.2002 16:14 Kamil
  Rozbalit Rozbalit vše Kabel
  Dobry den ted jsem koupil UPS APC Smart 700 a k ni je kabel 940-0024C bude to taky fungovat? dekuji Kamil
  9.5.2002 18:55 TomBa
  Rozbalit Rozbalit vše Kabel
  Ano. Tento kabel tiez patri medzi "smart" kable. So spravnym nastavenim apcupsd bude fungovat.

  Este by som podotkol, ze existuje aj verzia apcupsd pod windows a pre ludi pouzivajucich heterogenne siete je jednoduchsie pracovat s jednym softom. Tiez mi v clanku chybala ukazka nastavenia apcupsd pre pracu s viacerymi ups, ci s viacerymi strojmi.

  CIJOML avatar 9.5.2002 20:42 CIJOML | skóre: 58 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Kabel
  Ano, chybela prakticka ukazka nakonfigurovanych skriptu.:(

  Mohl byste zverejnit ty vase skripty pro kresleni grafu? :)

  10.5.2002 08:20 Jiri Bajer | skóre: 34 | blog: Sarimuv koutek | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Grafy
  Cgi scripty jsou soucasti baliku apcupsd (najdete je v /etc/apcupsd/cgi). Ja si vystacim s logem a SMS (+ev. commandline), takze je nepouzivam. Ukazka konfigurace je napr. na
  http://www.apcupsd.com/users_manual/config-examples.html
  Svoji konfiguraci dodam behem pondelka.
  Podporovane kabely viz.
  http://www.apcupsd.com/users_manual/configure.html#ConfigGeneral
  10.5.2002 10:55 cenda
  Rozbalit Rozbalit vše NUT - network UPS tool
  PowerChute podporuje pouze produkty APC a jsou nedostupné zdrojové texty. Takže pokud máte např. SLACKWARE musíte se ohlédnout po něčem jiném. Po nějakém tom testování podla moje volba na NUT. Má široký rejstřík UPS s kterými umí komunikovat (já osobně mám starší 1kW VICTRON a ovladače neexistují), také na shutdown více strojů po síti připojených na jednu UPS není žádný problém. Samozřejmě lze nastavit přístupová práva jednotlivým IP adresám, uživatelům... Jediné co neuměl(mí) je monitorování s pomocí SNMP protokolu... více info na inwire@nsys.cz
  21.5.2002 13:34 Daniel Prynych
  Rozbalit Rozbalit vše NUT - network UPS tool
  Zkousel jste genericups -t 10 ? V dokumentaci je uveden Victron Lite (crack cable), jde o ovladani pres stavove signaly. A to by mel byt vas pripad.
  5.12.2003 15:31 Pavel Skoupý
  Rozbalit Rozbalit vše NUT - network UPS tool
  Dobrý den, mám starší UPS Victron Lite 400 a nemohu k ní sehnat dokumentaci - potřeboval bych vědět jakým způsobem UPS komunikuje s okolím (má na sobě port RS232). Nevíte kde informace sehnat? Případně, co je to 'crack kable'?
  21.5.2004 11:46 Stanislav
  Rozbalit Rozbalit vše Crack cable
  http://dan.drydog.com/docs/redhat/nut-1.2.0/docs/cables/ge-imv-victron.txt
  17.5.2002 11:25 Marek
  Rozbalit Rozbalit vše UPC a USB
  Mam APC CyberFort 350, na USB kabelu je 940-0127B. Je tato kombinace na Linuxu (SuSE 7.3, pripadne 8.0) podporovana? Diky
  7.7.2002 22:09 Tomas Sztranyovszky
  Rozbalit Rozbalit vše zapinanie?
  Da sa nejakym sposobom dosiahnut, aby sa mi zapol server po uplnom nabiti akumulatorov v UPS?
  13.9.2006 08:44 Quak
  Rozbalit Rozbalit vše Rekalibrace UPS
  Rád bych tu popsal způsob rekalibrace UPS. Setkal jsem se s tím, že u APC Smart UPS 700 i po výměně akumulátorů byla doba chodu na záložní zdroj velmi krátká (jednotky minut při zatížení 10%). Příčinou byla chybně nastavená kalibrační konstanta.

  UPSka musí být připojena komunikačním kabelem, zátěž by se měla pohybovat nejlépe mezi 20-30%. Nejprve zastavíme démona apcupsd potom spustíme obslužný program apctest.

  Z menu zvolíme TTY komunikaci (Enter TTY mode communicating with UPS), Stiskneme "1" a asi po dvou sekundách zase "1". UPSka přejde do programovacího modu - odpoví "PROG".

  Stisknutím "0" vypíšeme současnou kalibrační konstantu. Opakovaným stiskem "+" a "-" lze hodnotu měnit. Nastavíme novou kalibrační konstantu, dobrá výchozí hodnota je kolem 080. Potom stiskneme "R", UPSka odpoví "BYE", dále stiskneme "Y". Nakonec ověříme zapsanou konstantu opětovným stiskem "0".

  Ukončíme terminálový mód klávesou ESC a spustíme kalibraci baterie z menu (Perform a Battery Runtime Calibration).

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.