Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Já teda nevím v jakých sociálních vrstvách se pohybuješ ty, ale v minulé práci, kde byl plat rozhodně podprůměrný ho mělo asi 5 lidí z 16. Nebylo to kvůli sociálním vrstvám, či že by chtěli machrovat, ale prostě kvůli pohodlnosti. U všech z nich se jednalo o lidi 30+, táty a mámy od rodiny, kteří potřebovali něco co dlouhodobě funguje a není dementní, nic víc.nemohu se zbavit dojmu, že v některém z uváděných parametrů silně kecáš přijde mi absolutně mimo zdejší relitu, aby táta nebo máma od rodiny v kategorii "plat rozhodně podprůměrný"[*] vydali "prostě kvůli pohodlnosti" celý svůj měsíční výdělek za telefon ... [*] kdy jen bydlení v něčem větším než jednopokoják v králíkárně a jídlo pro celou rodinu dokáže bez nějakého luxusu pohltit i více než ten jeden plat, čili prostor na šetření vpodstatě není
přijde mi absolutně mimo zdejší relitu, aby táta nebo máma od rodiny v kategorii "plat rozhodně podprůměrný"[*] vydali "prostě kvůli pohodlnosti" celý svůj měsíční výdělek za telefon ...Protože máš slabou fantazii. Operátoři ty telefony většinou nabízí se slevou, pokud je koupíš zároveň s úvazkem na dva roky a taky v tu chvíli nezahodíš starý telefon, ale prostě ho prodáš. To ti část pokryje. Na druhou stranu, v tu dobu jsem byl taky proti iphone, protože se mi zdál předražený a k ničemu. To že bych pro smartphone mohl mít nějaké využití jsem popíral ještě někdy před čtvrt rokem.
To, že na něj tak úplně nemají, přece neodporuje tomu, že funguje jako statusový symbol.Jo moment, na to jsem vůbec nereagoval, už jen proto, že jsem neměl sílu se pitvat v tom, jak moc jsou tyto symboly důležité právě pro ty, kteří na to až tak moc nemají. A to ani nemluvím o dětech, kvůli kterým si lidé berou tyhle hračky na splátky, což jenom potvrzuje, jak jde krásně cílit na nevýdělečné a přitom vybrat balík.
Protože máš slabou fantazii.doufám že nemám
Operátoři ty telefony většinou nabízí se slevou, pokud je koupíš zároveň s úvazkem na dva rokyaby ta sleva byla nějak zajímavá, musí být ten úvazek poměrně vysoký ... hm, tak zpět, žádnej úvazek, abych nekecal blbosti, tak jsem se podíval na aktuální nabídku, a buď jsem slepej nebo nevidím, ale dotovaný telefony nemůžu u operátorů najít, jen na splátky? nicméně ty splátky, ač pomůžou na ten telefon "našetřit", tak nezařídí, aby těch 20 kKč v rodinném rozpočtu nechybělo, a teda chtěl bych vidět rodiče, kterej to dá "prostě kvůli pohodlnosti", místo toho, aby třeba vzal rodinu k moři apod.
a taky v tu chvíli nezahodíš starý telefon, ale prostě ho prodáš. To ti část pokryje.to jako skutečně nějakou významnou část, nebo se bavíme tak asi o pěti pivech?
nicméně ty splátky, ač pomůžou na ten telefon "našetřit", tak nezařídí, aby těch 20 kKč v rodinném rozpočtu nechybělo, a teda chtěl bych vidět rodiče, kterej to dá "prostě kvůli pohodlnosti", místo toho, aby třeba vzal rodinu k moři apod.Na mě se nekoukej, já to nekupoval. Od té doby co mám taky iphone to ale začínám aspoň chápat, protože prostě nastavuje standard docela vysoko a to nějakým levným androidem nenahradíš.
to jako skutečně nějakou významnou část, nebo se bavíme tak asi o pěti pivech?Většinou měli iphone už předtím, takže imho tak třetinu/polovinu.
No kdyz srovnavas iPhone za 20K s nejakym levnym Androidem, tak to se fakt nedivim ...Ten android nemusí být tak levný, cenová hranice je tak do 10k. Jinak iPhone z druhé ruky koupíš od 4-8k, podle toho jestli 4s, nebo 5.
Na testovani mame v praci iPhone 4s a ze by to byla nejaka slava se rict neda, hlavne co se tyce rychlosti ...4s je skutečně už docela starý a rychlostí zrovna nezaujme. Ale to imho poznáš jen na výpočetně "náročných" úlohách, ne při běžném používání.
ale po roce se každý z nich začne chovat divně jako různé zamrzání a tak.Hodne zalezi na tom, jak se k telefonu chovas - resp. jake aplikace do nej instalujes. Tohle je vyhoda AppStore a jeho schvalovani aplikaci ... Pokud je clovek trochu opatrny (clovek se musi chovat stejne jako u PC - nesmi proste instalovat cokoli nekde vidi), tak vetsinou tyhle problemy nema. Jinak reset do tovarniho nastaveni pomuze.
4s je skutečně už docela starý a rychlostí zrovna nezaujme. Ale to imho poznáš jen na výpočetně "náročných" úlohách, ne při běžném používání.K tomu iPhone 4s, zadne vypocetne narocne ulohy na nem ani nemame ... UI je proste pomale, resp. obcas se trha ...
LG P700 je vic nez dva roky stary telefon za 3KiPhone 5 je taky víc jak 2 roky starý, btw. Jinak ty 3k jsou dnešní ceny, ne ceny tenkrát imho.
Hodne zalezi na tom, jak se k telefonu chovas - resp. jake aplikace do nej instalujes. Tohle je vyhoda AppStore a jeho schvalovani aplikaci ... Pokud je clovek trochu opatrny (clovek se musi chovat stejne jako u PC - nesmi proste instalovat cokoli nekde vidi), tak vetsinou tyhle problemy nema.Nikdy jsem toho moc neinstaloval. Budík, poznámkovou aplikaci, gps zobrazovače (kompas co naviguje k GPS bodu a tak). Rozhodně jsem těch aplikací neměl víc jak 10 a nebylo to nic obskurního.
Jinak reset do tovarniho nastaveni pomuze.Jak kde. Viděl jsem i telefony, kde to nepomohlo, pomohlo až flashnout jiný firmware.
K tomu iPhone 4s, zadne vypocetne narocne ulohy na nem ani nemame ... UI je proste pomale, resp. obcas se trha ...Je pravda, že 4s nemám a nikdy jsem neměl. Co jsem ale měl tak možnost pozorovat u kamaráda, tak to funguje všechno v pořádku. Ale u her to jde poznat. Offline navigace se mu taky docela seká.
Proč nic z toho na svém Android telefonu nepozoruju?To je asi stejně dobrá otázka, jako proč já to pozoruju - asi máme rozdílná zařízení. A nebo možná nechceš vidět.
Nebo protože vy jste si vybral telefon s Androidem tak aby jste mohl na jinou platformu nadávat?
Vyberete-li si kvalitní, zjistíte, že nic takového se vám dít nebude a navíc si těch zařízení za cenu iPhone koupíte 4-5, ale pravda, zase se nebudou umět ohýbatOpravdu? Můj iPhone mě stál 8 tisíc. Ukaž mi kvalitní android za 1.6 - 2 tisíce korun. Resp. ukaž mi kvalitní android za 8 tisíc korun, který by mu mohl subjektivně konkurovat (tím nemyslím značku, ale co do velikosti a kvality displeje, výdrže baterie, rychlosti chytnutí GPS [5s kdekoliv, včetně budov], foťáku, velikosti interní paměti [32GB] a tak). Klidně si ho koupím, až tenhle telefon odejde..
Resp. ukaž mi kvalitní android za 8 tisíc korun, který by mu mohl subjektivně konkurovat (tím nemyslím značku, ale co do velikosti a kvality displeje, výdrže baterie, rychlosti chytnutí GPS [5s kdekoliv, včetně budov], foťáku, velikosti interní paměti [32GB] a tak). Klidně si ho koupím, až tenhle telefon odejde.Treba LG G2. Ve vetsine tech veci bude lepsi nez iPhone 5, navic bude mit minimalne jeste rok zaruku. Jinak jiz zminovany Samsung SG4 taky neni spatny a ma nektere vyhody navic (vymenna baterie, slot na SD kartu).
Prosím Vás, už se přestaňte ohánět tím chytnutím GPS do několika vteřin. Asi o fungování těch čipů a principu GPS moc nevíte a jestli to naběhne do 5s, tak to GPS prostě mají zapnuté hned od začátku, aniž to uživatel tušíČirou náhodou jsem v životě taky vystudoval obor Mechanik elektronik, takže o tom jak funguje GPS mám docela slušnou představu, díky za optání. Před pár lety jsem si s tím hrál přes nějakou GPS debugovací aplikaci na G1, kde ti to dokonce zobrazovalo jak ten telefon časem chytá jednotlivé satelity, takže představu mám poměrně jasnou a konkrétní. Když si nechám otevřené mapy, vypnu screen mobilu, popojdu 100 metrů a zase ho zapnu, tak to můžu pozorovat v praxi - prvně se zobrazí GPS bod staré pozice. Pak během třeba 2/3 vteřin to nakreslí kolečko kolem půlky ulice, jak se chytí první (nedostatečná) data z GPS a případně WIFI a kolečko se postupně zmenšuje, jak to dopočítává fix na základě polohy z vícero satelitů. Vtip je v tom, že když tohle udělám na iPhone, tak se během oněch 5 vteřin skutečně najde, s přesností třeba na metr/dva. Když to udělám zatím u libovolného jiného mobilu všech možných značek a operačních systémů, které jsem zkoušel, tak čekám. A čekám. Pak se chytnou highendové mobily. A třeba ten zmiňovaný LG se chytne ve městě až po 600+ vteřinách (10 minut, a ne, to není vtip). To GPS je tam prostě aby se neřeklo, že ho nemá, ne aby ho člověk mohl občasně používat. Tohle byl jeden z důvodů, proč jsem si vůbec kupoval iPhone - protože mi to bylo předvedeno na vlastní oči a uznal jsem, že tohle moc jiných mobilů s cenou z druhé ruky za ~8 tisíc nesvede. Neříkám, že to nezvládne žádný jiný telefon, jen jsem prostě v životě asi neměl to štěstí.
nebo získávají informace o poloze podle umístění AP-čka ( že by to byl případ té pozice v budově ? ), což umí Android taky.Jo, a v lese to chytá AP-čka lesních včel a na louce včel lučních.
... tohle moc jiných mobilů s cenou z druhé ruky za ~8 tisíc nesvede. Neříkám, že to nezvládne žádný jiný telefon, jen jsem prostě v životě asi neměl to štěstí.FTR, mám Sony Ericsson Xperia Pro (Iyokan) s víceméně aktuálním CyanogenModem, a často mi to pozici zobrazí ještě než stihne OSMAnd vykreslit mapu na druhou stranu, občas má "svůj den" a trvá mu to různě v řádu minut, někdy i desítek - to ale obvykle nevydržím[*] a zkusím ho restartovat, což velmi často pomůže a po novém spuštění se najde do půl minuty (ale říkám "velmi často", ne "vždy") ... jojo, před lety jsem odešel od woken, neb mě restarty nebavily, a už to máme zpět :-/ [*] navigaci zapínám obvykle proto, že ji potřebuju, ne proto, že si s ní chci hrát a mám na to celý den ... což je u OSMAndu v kombinaci s tím, že triviální trasu plánuje v řádu desítek sekund, nad 100 km jsou to vždy minuty, dosti vražedné[**] ... bohužel nenašel jsem zatím nic lepšího, nějaké tipy (ideálně s balíčky na f-droidu)? [**] jednou jsem se vracel do Brna od Rouchovan, kde to tak úplně neznám, spěchal jsem hodit kolegu na vlak, takže to chtělo vyrazit a ne hodinu studovat mapu, no a navigovat mě to zažlo někde od Ivančic, kde už jsem to teda vůbec nepotřeboval ...
Jo, a v lese to chytá AP-čka lesních včel a na louce včel lučních.a navíc s vypnutou wifinou
GPS a přesnost metr/dva ?!? No to fakt máte dobrý telefonJežiš, to je pořád snaha něco dokazovat, hystericky si kopnout a zabučet dvěma smajlíkama. Metr/dva to zobrazí ty vektorové mapy, které nejsou zrovna nejpřesnější (ať již jde o apple/google/mapy.cz) a každý výrobce tam má silnici vždy trochu jinak. V praze, v silné zástavbě. Dostat z toho souřadnice by asi šlo přesněji.![]()
![]()
Opravdu? Můj iPhone mě stál 8 tisíc. Ukaž mi kvalitní android za 1.6 - 2 tisíce korun. Resp. ukaž mi kvalitní android za 8 tisíc korun, který by mu mohl subjektivně konkurovat (tím nemyslím značku, ale co do velikosti a kvality displeje, výdrže baterie, rychlosti chytnutí GPS [5s kdekoliv, včetně budov], foťáku, velikosti interní paměti [32GB] a tak). Klidně si ho koupím, až tenhle telefon odejde.A ukážu, již docela dlouho mám možnost pracovat s Xiaomi red rice a opravdu má kvalitní display, neseká se, výborně vyladěné prostředí, rychlou a spolehlivou GPS, dělá perfektní fotky a s velikostí paměti nemá problém. Sice nemá NFC, ale to nepovažuju zrovna za největší nedostatek. Však, dokud jsem nepřecházel od zlodějské banky k stávající, neměl jsem ani bezkontaktní kartu, žel nová banka jiné neumí.A abych nezapoměl, cena 4K.
Plat podprůměrný? Tedy méně než 25 500 hrubého? v čistém méně než 19 314?Nástupní plat tam (Ústí nad Labem) byl za 17k hrubého. Po dvou letech jsem byl na 18k5.
To je jeden měsíční plat za iphone. proč?Protože je jeden měsíční plat menší, než cena iphone. Matematika & shit.
posílání fotek z mobilu do mobilu přes bluetoothNeumí tohle náhodou airdrop?
Já si vyzkoušel oboje. Tedy živnost i zaměstnání (pracák ne). A z tohoto pohledu mi přijde úsměvné, jak si živnostníci neustále berou do úst své daně.* Když si totiž porovnám, kolik jsem při stejném reálném příjmu platil na dani z příjmu coby živnostník a kolik platím jako zaměstnanec, je ten poměr až alarmující (sociální a zdravotní pojištění je totéž v bledě modrém). A to jsem, co se vykazování nákladů týká, patřil rozhodně k těm slušnějším (nebo možná podělanějším).
Jistě, samozřejmě jsem si vědom různých nevýhod živnostníka oproti zaměstnanci. Ale ten rozdíl v daňovém zatížení je u nás tak obrovský, že živnostníci nemají v žádném případě právo stěžovat si, jak jsou utlačováni. Koneckonců, kdyby to tak nebylo, nebujel by u nás v takové míře "švarcsystém" a nebylo by ho třeba potírat umělými až absurdními právními opatřeními.
* - Právě kvůli té zkušenosti z obou stran je mi samozřejmě jasný i důvod: pro zaměstnance je daň z příjmu číslo, které si jednou za měsíc (většinou ani to ne) přečte na výplatní pásce, chvilku si zanadává a jde se věnovat něčemu užitečnějšímu; živnostník si musí tu částku jednou za rok "utrhnout od huby" a vyplnit platební příkaz, takže to příkoří pociťuje daleko bezprostředněji (přestože fakticky zaplatí mnohem méně než ten zaměstnanec).
  Nevím, proč by živnostníci neměli mít ony "výhody", musejí si práci sami najít, sami jí zrealizovat, případně zaplatit náklady na realizaci a pak jen doufají, že jim zadavatel proplatí fakturu. Zaměstnanec pracuje od do, pokud není jinnak smluvně vázán a o ostatní se stará zaměstnavatel. Takže pokud je tento "pohodlnější" život vykompenzován o něco vyšší daní, pak je to zcela v pořádku. Nic to však nemění na tom, že daně jsou u nás vzhledem k průměrnému platu neúměrně vysoké a to pro obě strany. A to, že musíme živit stále více nemakačenek a podvodníků platí pro obě strany také stejně.
Když je podle Vás výhodnější být živnostníkem, proč se z Vás stal zaměstnanec?
To je na delší povídání, ale v žádném případě to nebylo kvůli příliš vysokému daňovému zatížení. Hlavní důvod byl, že na to moc nemám náturu; živnostník je sám sobě markeťákem a to je činnost, která je mi bytostně cizí. Dokud jsem měl dva stálé dlouhodobé klienty, kteří mi stačili ke slušné obživě, tak to nevadilo. Když tahle spolupráce skončila, rozhodl jsem se místo hledání nových zkusit zaměstnání. Navíc svou roli hrály i profesní důvody; ve svém součastném zaměstnání se dostanu k technologiím a problémům, o kterých bych si mohl jako živnostník leda číst.
Zaměstnanec si domluví hrubou mzdu se zaměstnavatelem, ze které si vypočítá čistou mzdu. Výsledná mzda je proněj buď akceptovatelná, nebo ne. Takže ho v závěru daně nemusí vůbec zajímat, protože ty za něj (ne)odvádí zaměstnavatel.
Což v podstatě platí i pro (prozíravého) živnostníka, který si dohodne částku tak, aby po odečtení předpokládaných nákladů a příslušného procenta na daně, sociální a zdravotní pojištění výsledek odpovídal jeho představám. Takže z praktického hlediska to zase až takový rozdíl není. Je tu ale samozřejmě ten emocionální faktor "utrhnutí si od huby", o kterém už jsem mluvil.
Nevím, proč by živnostníci neměli mít ony "výhody", musejí si … (litanii vynechám, snažil jsem se vysvětlit, že to rozdíly znám (v obou směrech), bohužel marně) … Takže pokud je tento "pohodlnější" život vykompenzován o něco vyšší daní, pak je to zcela v pořádku.
Jenže ona není "o něco vyšší", to je právě ten problém. U nás je reálné daňové zatížení zaměstnance vyšší několikanásobně a to prostě v pořádku není. Jestliže při zhruba stejném faktickém konečném příjmu jako jsem měl v letech 2006-2008, zaplatím na dani z příjmu třikrát tolik co tehdy, přestože mezitím proběhla Kalouskova deforma, pak to v žádném případě úměrné není. O tolik pohodlnější život zaměstnance zase není. Již zmíněná popularita "švarcsystému" je výmluvným indikátorem toho stavu.
Otázka na samostatnou diskusi je, jestli by se situace měla řešit snížením daňové zátěže zaměstnanců nebo zvýšením daňové zátěže živnostníků (můj názor je, že od každého trochu). Ale ten extrémní nepoměr by se řešit měl. Bohužel je velmi těžké s tím něco dělat, protože kdykoli si někdo dovolí se v tomto smyslu vyjádřit, snese se na něj okamžitě smršť nevybíravých útoků ze strany těch, kdo tohoto stavu využívají až zneužívají.
... živnostník je sám sobě markeťákem a to je činnost, která je mi bytostně cizí ... ve svém součastném zaměstnání se dostanu k technologiím a problémům, o kterých bych si mohl jako živnostník leda číst ...
  No ono v jak kterém oboru, domnívám se, že to nelze takto paušalizovat.
Což v podstatě platí i pro (prozíravého) živnostníka, který si dohodne částku tak, aby po odečtení předpokládaných nákladů a příslušného procenta na daně, sociální a zdravotní pojištění výsledek odpovídal jeho představám. Takže z praktického hlediska to zase až takový rozdíl není. Je tu ale samozřejmě ten emocionální faktor "utrhnutí si od huby", o kterém už jsem mluvil.
 Nepopírám, že pro někoho může být problém dávat peníze pryč, leč je třeba rozlišovat moje peníze a peníze, co mi nepatří. V naší republice jsou bohužel peníze až na prvním místě, takže by se dalo napsat, že živnostník sám o sobě musí mít nabídku nižší, než malá firma. U většiny zadavatelů totiž rozhoduje právě cena a ne to, jaké schopnosti má onen jedinec. Takže živnostník se kolikrát musí prodat pod cenou a sehnat o nějakou tu zakázku víc. Dalším problémem je, že ti co neplatí prostě zkrachují, založí novou živnost a jedou vesele dál, dluhy se tak nějak někde vytratí. To se to potom podniká, když se nehraje podle pravidel. No a tady to funguje od živnostníků, až po velké firmy. Já když potřebuji někoho na výpomoc, ať už jedince, nebo firmu. Tak první, co dělám, že si je prolustruji. Pokud vidím, že někdo někde neplatí, práci mu prostě nedám, protože nehraje fér.
Jenže ona není "o něco vyšší", to je právě ten problém. U nás je reálné daňové zatížení zaměstnance vyšší několikanásobně a to prostě v pořádku není. Jestliže při zhruba stejném faktickém konečném příjmu jako jsem měl v letech 2006-2008, zaplatím na dani z příjmu třikrát tolik co tehdy, přestože mezitím proběhla Kalouskova deforma, pak to v žádném případě úměrné není. O tolik pohodlnější život zaměstnance zase není. Již zmíněná popularita "švarcsystému" je výmluvným indikátorem toho stavu.
  Ano, to je pravda, je placená vícenásobně, něco odvádí jakoby zaměstnanec a něco zaměstnavatel. Prosstě jedna položka zaplacená několikrát. Je to jako, když se platí silniční daň a pak člověk musí zaplatit povinné ručení a dálniční známku. Prostě se to zaplatí třikrát a všichni se tváří, že je to v pořádku. Na druhou stranu jsou i nesmyslné daňové úlevy pro zahraniční firmy. A že to nejsou malé částky, které se odpouští! To se to potom buduje. A pak se divíme, že naše firmy mají problémy. Ano, ona ta otázka není vůbec jednoduchá a už určitě ne úsměvná. Každý by měl dělat co umí a to ať živnostníci, nebo velké korporace. Bohužel mezi obojími jsou i ti co neumí. Leč pro stát je výhodnější jim jít na ruku, než mít na krku další nezaměstnané. To, že pravidla jsou spíše inviduální, než sjednocená, tak to je bohužel špatné.
No ono v jak kterém oboru, domnívám se, že to nelze takto paušalizovat.
Ptal jste se na mé důvody a v odpovědi používám první osobu jednotného čísla, takže by mělo být zřejmé, že mluvím konkrétně o mém případě a že tento argument neplatí obecně.
V naší republice jsou bohužel peníze až na prvním místě, takže by se dalo napsat, že živnostník sám o sobě musí mít nabídku nižší, než malá firma.
To není specialita naší republiky, tak je to i jinde. A netýká se to jen živnostníků, obecně se dá říct (i když se najdou výjimky), že čím větší firma, tím vyšší marži si může dovolit (a tím vyšší ji potřebuje, protože má větší režii). Vůči těm malým je to (částečně) nespravedlivé, ale je to realita, která se těžko změní.
Ano, to je pravda, je placená vícenásobně, něco odvádí jakoby zaměstnanec a něco zaměstnavatel.
To, co jsem měl na mysli, byla samotná daň z příjmu, která by teoreticky měla být stejná, jenže z různých důvodů je ve výsledku hodně rozdílná. Kdybych měl počítat poměr pro sociální pojištění (se započtením toho, co "platí zaměstnavatel"), byl by ten poměr vyšší.
Ptal jste se na mé důvody a v odpovědi používám první osobu jednotného čísla, takže by mělo být zřejmé, že mluvím konkrétně o mém případě a že tento argument neplatí obecně.
  Dobře, zřejmě jsem to špatně pochopil.
To není specialita naší republiky, tak je to i jinde. A netýká se to jen živnostníků, obecně se dá říct (i když se najdou výjimky), že čím větší firma, tím vyšší marži si může dovolit (a tím vyšší ji potřebuje, protože má větší režii). Vůči těm malým je to (částečně) nespravedlivé, ale je to realita, která se těžko změní.
  Ano, je to celosvětové, ovšem jsou země, kde i kromě ceny rozlišují kvalitu a umějí si spočítat, co je pro ně výhodnější. Tady se to tak nějak pořád učíme. I když se situace mírně zlepšuje, tak pořád je ve většině cena rozhodující.
To, co jsem měl na mysli, byla samotná daň z příjmu, která by teoreticky měla být stejná, jenže z různých důvodů je ve výsledku hodně rozdílná. Kdybych měl počítat poměr pro sociální pojištění (se započtením toho, co "platí zaměstnavatel"), byl by ten poměr vyšší.
  Pravdou je, že když jsem byl zaměstnancem, tak mne nezajímalo, jak velké jsou odvedené daně, jen jsem si zjistil, jestli je vše odvedeno a pak jsem chtěl jen svou mzdu. Takže o tom nepoměru nic moc nevím. Na druhou stranu si říkám, že je to možná naschvál. Našim politickým vůdcům přeci jen více vyhovuje, když dvě strany na sebe mezi sebou štěkají, než mít nějakou společenskou "jednotu", protože pak by mohlo být více času se zaměřením na jejich levárny. Není to jen v tomto směru, ale rozhádaná společnost je pro ně mnohem více vyhovující.
Dnes nikdo (skoro) nevyrobí telefon pro normální lidi, co chtějí telefonovat, textovat, případně občas mrknout na net.Mrknout na net? Pres telefon? Pokud ma byt ten telefon dobre pouzitelny i na slunci a mel mit dlouhou vydrz, tak by mel mit stary dobry lcd displej (klidne maticovy). Pak uz mrkani na net je presne jedna z tech bazilionu zhovadilosti co tam vyrobci cpou.
jemny barevny displejJemny levný barevny displej. On to třeba na tom tolik zatracovaném iphone problém není, protože se to nějak dynamicky přizpůsobuje okolnímu osvětlení. Někdy před měsícem jsme takhle zkoušeli srovnávat čitelnost na slunci s tím androidem co má AsciiWolf a zatímco tam jsem neviděl nic, tak iphone byl více/méně pohodě.
Dnes nikdo (skoro) nevyrobí telefon pro normální lidi, co chtějí telefonovat, textovat, případně občas mrknout na net. NIKDO.Problém je to občasné mrknutí na net. Bez něj by stačil i hloupý, "důchodcovký" nebo odolný telefon (i když ty poslední často mají právě ty obludné rozměry).
Pokud máte k tomu Maca, máte funkcionalitu, o které se vám u Androidu ani nezdá.Nějaké rozvití myšlénky by se nenašlo? Opomeňme otázku "Apple vs. soukromí uživatele".
Tiskni
Sdílej: