Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Není mezi vámi nějaký vlastník X-Fi, který sleduje vývoj podpory v Linuxu?
To by mě zajímalo. Zrovna se poohlížím po lepší zvukovce. Ale díval jsem se na fóra, tam "odborníci" Creative dost odsuzovali bez ohledu na linuxové ovladače, navíc ty jejich grafiky jsou prý zaměřené hlavně na hráče (nějaké speciální technologie pro prostorový zvuk), což mě nezajímá. ALSA versus Creative nevypadá ideálně, takže koukám na Asus Xonar (DS až DX/XD, má-li to smysl), to je asi tak jediné, co je ještě v obchodech za přiměřenou cenu.
...pořád hraje líp než ta integrovaná od Realteku.
Jo tak to se nehádám.
Toho času jsem taky měl SB, ale že by hrál dobře, to nemůžu říct. Říkal jsem to, dokud jsem nedávno nepřešel na M-Audio Revolution. Zrovna včera jsem zkoušel, jaký je vlastně rozdíl mezi mými levnými sluchátky, sluchátky na cesty a sluchátky na doma v integrované zvukovce, revolution a jednom z prvních SB Live! -- výsledek byl asi takový, že se obávám, že při tomhle tempu* jednoho dne skončím jako jeden z těch audiofilních šílenců, tahajících stříbrné kabely.
* Před šesti lety mi stačila integrovaná zvukovka a repráky genius za 180 Kč... bodejť taky, když jsem do té doby slyšel jenom mizerného jezevčíka a obecní rozhlas.
SSDčko na SATA které hrne 500 MBps? Konečně slušný hardware.
Někdy předevčírem jsem zaznamenal zmínku, že někdo vytáhl z 8 ks točivých SASových 2.5" disků od Toshiby (600 GB kapacita) asi 2.5 GBps dohromady v RAID0, to je přes 300 MBps na každý kus. Poslední dobou se v téhle oblasti nepohybuju, tak mě to překvapilo - žil jsem v domnění, že točivé disky včetně enterprise modelů končívaly někde kolem 150 MBps (15kRPM Cheetah).
nová generace SSD zdvojnásobuje rychlostiProdávaj se SAS-2.0 SSD, které těchto rychlostí dosahují taky. Mimochodem, uvažuju o koupi nějakýho 64 GB SSD (SATA II) se čtením a zápisem skoro 300 MB/s. Chci si tam dát systém (možná dva) a /tmp. Myslíte, že to má cenu? Hrozně mě to láká vyzkoušet
Tiskni
Sdílej: