Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Na Computexu v souvislosti s procesory generace „Bulldozer“ hovořila o termínu uvedení „za 60 až 90 dnů“, což je sice smutné, ale řekněme, že se to v případě preference značky AMD dá přežít (ostatní beztak už koupili „Sandy Bridge“ ). S tím související čipsety 9. řady ale přišly již na svět. Výhodou je, že jsou zpětně kompatibilní se stávajícími procesory AM3, takže desku lze teoreticky pořídit již dnes, „přežít“ na starém procesoru a do vlaku „Bulldozer“ nastoupit při první vhodné přiležitosti.
V tuto chvíli jdou do světa lowendový AMD 970, mainstreamový AMD 990X a hi-endový čipset AMD 990FX. Liší se výbavou, ale to hlavní, a sice komunikaci přes HyperTransport 3.1 rychlostí až 6 400 GT/s (GigaTransferů/s), mají shodnou. Je zde pochopitelně rozdíl v počtu linek PCI Express a souvisejících možností vyvedení PCI Express slotů, kde pro stroje s CrossFire či SLI je nutné sáhnout po vyšších čipsetech, pro dva plně aktivní sloty (×16) pak po verzi nejvyšší. Párování se severními můstky je univerzální jak pro SB920, tak pro SB950 (má navíc RAID 5 a FIS-based switching), uvidíme, co v průběhu měsíců nasadí za kombinace výrobci základních desek.
Pokud byste v popisku čekali něco o USB 3.0 či SATA 6,0Gbps, pak to je v moci jižních můstků, případně toho, co vše se výrobce té které desky rozhodně ještě navěsit do systému dalšími řadiči (například FireWire se stále drží). Samotné severní můstky nepředstavují nijak podstatný upgrade oproti předchozí generaci, hovořit například o PCI Express 3.0 je velmi předčasné a to je asi tak vše, co by bývalo bylo zajímavé.
Desek s uvedenými čipsety bylo na Computexu k vidění opravdu hodně, stačí nahlédnout například na YouTube. Nechť ještě jasně zazní, že odchod Nvidie z pole čipsetů a snaha ještě někde „zaháčkovat“ SLI konečně způsobila, že „peklo zamrzlo“ a tak nové čipsety AMD podporují jak CrossFire, tak právě SLI.
Slovo „nové“ sice píšu se skřípěním zubů, nicméně faktem je, že to je něco, co má Nvidia v nabídce čerstvě. GeForce GT 520MX a GeForce GTX 560M, oboje nová mobilní GPU, jsou sice číselně o generaci výše než předchůdci, ale to je asi tak všechno. Model GT 520MX 48/8/4 CUDA jádry/TMU/ROP je novou „morální náhradou“ za jednotkami dvojnásobně obdařenou, avšak co do taktů takřka poloviční GeForce GT 420M, vyšší model GTX 560M s 192/32/24 jednotkami lze přímo zaměnit za zcela shodně vybavenou starší GeForce GTX 460M, navýšeny byly opět pouze frekvence. V případě nižší grafiky z 500 na 900 MHz u GPU, DDR3 paměti na tom zůstávají nadále stejně, efektivně 1,6 GHz. Vyšší model povýšil z 675 na 775MHz GPU a i jeho GDDR5 paměti tepou místo na 2,5 rovnou na 3,6 GHz.
Jako vždy je potřeba zkonstatovat, že Nvidia se již nijak zvlášť nezmiňuje o hodnotách TDP, které jsou asi to jediné, čím by mohlo „mazlení“ se 40nm výrobním procesem u TSMC být ještě zajímavé. Jistě je faktem, že jsme zase o něco dále, ale dokud se nepohneme z tohoto písečku k 28nm sférám, nic výrazného se nezmění. Už aby to bylo, jinak už člověk pomalu neví, co k těm „novým“ grafikám psát .
Tak by se dal volně vyložit příchod nových SSD od vícero výrobců, kteří svorně nasazují řadič SandForce SF-2281 a 6,0Gbps rozhraní SATA. Dosavadní typické SSD v 2,5palcovém provedení končilo s výrobcem udávanými rychlostmi někde kolem čtení 285 MB/s a zápisu 275 MB/s spolu s údajem o 50 tisíc IOPs. Víceméně šlo o limitaci 3,0Gbps rozhraní SATA, kterou nová generace SSD vybavených 6,0 Gbps posouvá. Řadič SF-2281 dává novým SSD rychlosti přes 500 MB/s při čtení i zápisu a počet IOPS 60 000 a vyšší (dle toho, k čemu jsou vztaženy).
Jedněmi z takových SSD jsou nové modely Kingston HyperX. Firma uvádá hodnoty IOPs až 95 000/ 60 000 pro čtení/zápis náhodných 4k bloků, pro souvislé 4k bloky je to 40 000/60 000. Rychlostně zvládají tyto SSD čtení až 525 MB/s a zápis 480 MB/s, to vše na 25nm NAND flash čipech Intel, jehož produkty Kingston využívá. Spotřeba za běhu je do dvou wattů, vedle samotných SSD se objeví tradiční kit s redukcí pro 3,5palcovou pozici v počítačové skříni. Kingston v tuto chvíli představil 120 a 240GB model.
Dalším z výrobců SSD s uvedeným řadičem je například G.Skill. Ten na Computexu představil řadu Phoenix II Pro. Neměly by překvapit shodné kapacity 120 a 240 GB (v obou případech zatím neznáme ceny). Pro své modely se SF-2281 udává G.Skill 60 000 IOPs pro náhodný zápis 4k bloků, rychlost 550 MB/s při čtení a 510 MB/s při zápisu. I zde je kapacita tvořena 25nm NAND flash čipy. Tak či onak, pokud chcete co nejrychlejší systémový disk a SSD do PCI Express slotu vás neoslovuje, je toto vhodné řešení za předpokladu, že máte v počítači 6,0Gbps SATA řadič. Na druhou stranu, ve srovnání se 7200otáčkovými HDD je overkill i stávající 3,0Gbps generace SSD .
Trvalo to mnoho let, ale přesto se Creative Technology znovu pokouší udržet pozornost co největšího množství zákazníků novou architekturou zvukového čipu. Přestože drtivá většina lidí je již mnoho let spokojena s integrovanými zvukovkami na základních deskách (jejichž schopnosti stále rostou, nemluvě o zvukových částech moderních grafik, které obstarávají 7.1 zvuk do svých HDMI/DP výstupů), je zde stále dostatečně velký trh pro přídavné karty vyšší kvality a schopností.
Necelých šest let od X-Fi je zde tedy Creative Sound Core 3D, které bude k dispozici jak pro běžná PC, tak v embedded podobě a zejména jako produkt pro OEM zákazníky. Součástí čipu, jehož schopnosti nebyly prozatím specifikovány do velké hloubky, budou šestikanálové 24bit 102dB D/A převodníky a čtyřkanálové 24bit 101dB A/D převodníky. Certifikace pro Dolby Digital či podpora THX TruStudio Pro se zdají být v této třídě nezbytností, vše bude obsaženo v 56pinovém čipu s QFP pouzdrem.
Pro svět Windows jistě fajn, ale nelze se na tomto serveru nezeptat, co Linux? Creative má z hlediska ovladačů ne moc dobrou pověst, ve světě Windows bojovala proti alternativním ovladačům pro SB Live!, v linuxovém světě bylo X-Fi spíše trnem v oku než použitelným produktem. Nechci sýčkovat, ale toto berme z hlediska Linuxu jen jako čistě hardwarové oznámení, bude nadále lepší držet se více či méně podporovaných starších zvukových čipů či integrovaných zvukovek jako takových. Není mezi vámi nějaký vlastník X-Fi, který sleduje vývoj podpory v Linuxu?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Není mezi vámi nějaký vlastník X-Fi, který sleduje vývoj podpory v Linuxu?
To by mě zajímalo. Zrovna se poohlížím po lepší zvukovce. Ale díval jsem se na fóra, tam "odborníci" Creative dost odsuzovali bez ohledu na linuxové ovladače, navíc ty jejich grafiky jsou prý zaměřené hlavně na hráče (nějaké speciální technologie pro prostorový zvuk), což mě nezajímá. ALSA versus Creative nevypadá ideálně, takže koukám na Asus Xonar (DS až DX/XD, má-li to smysl), to je asi tak jediné, co je ještě v obchodech za přiměřenou cenu.
...pořád hraje líp než ta integrovaná od Realteku.
Jo tak to se nehádám.
Toho času jsem taky měl SB, ale že by hrál dobře, to nemůžu říct. Říkal jsem to, dokud jsem nedávno nepřešel na M-Audio Revolution. Zrovna včera jsem zkoušel, jaký je vlastně rozdíl mezi mými levnými sluchátky, sluchátky na cesty a sluchátky na doma v integrované zvukovce, revolution a jednom z prvních SB Live! -- výsledek byl asi takový, že se obávám, že při tomhle tempu* jednoho dne skončím jako jeden z těch audiofilních šílenců, tahajících stříbrné kabely.
* Před šesti lety mi stačila integrovaná zvukovka a repráky genius za 180 Kč... bodejť taky, když jsem do té doby slyšel jenom mizerného jezevčíka a obecní rozhlas.
SSDčko na SATA které hrne 500 MBps? Konečně slušný hardware.
Někdy předevčírem jsem zaznamenal zmínku, že někdo vytáhl z 8 ks točivých SASových 2.5" disků od Toshiby (600 GB kapacita) asi 2.5 GBps dohromady v RAID0, to je přes 300 MBps na každý kus. Poslední dobou se v téhle oblasti nepohybuju, tak mě to překvapilo - žil jsem v domnění, že točivé disky včetně enterprise modelů končívaly někde kolem 150 MBps (15kRPM Cheetah).
nová generace SSD zdvojnásobuje rychlostiProdávaj se SAS-2.0 SSD, které těchto rychlostí dosahují taky. Mimochodem, uvažuju o koupi nějakýho 64 GB SSD (SATA II) se čtením a zápisem skoro 300 MB/s. Chci si tam dát systém (možná dva) a /tmp. Myslíte, že to má cenu? Hrozně mě to láká vyzkoušet