Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Začleňovací okno 3.15 je stále otevřené, takže v současnosti není žádné vývojové jádro. Níže najdete přehled toho, co bylo doposud začleněno.
Stabilní aktualizace: verze 3.13.9, 3.10.36 a 3.4.86 vyšly 3. dubna; verze 3.12.17 vyšla 8. dubna.
Do 2.5 jsme to nějak nestihli, ale třeba se to podaří začlenit do 3.15.
-- Arnd Bergmann se konečně zbavil sleep_on()
Od dob, kdy platilo „celý svět je i386“, uběhlo spoustu času – dnes se říká, že „celý svět je x86_64“.
-- Ted Ts'o
Tak mapříklad jádro používá debug („dý-bag“) k určení toho, že se vše má logovat do konzole, zatímco systemd používá debug ve smyslu skandinávského „dej-bůg“ ve smyslu „selži při bootu“. Pokud budoucí verze bude používat argv[] namísto čtení /proc/cmdline, pak se tomuto zmatení vyhneme.
V době psaní tohoto textu bylo do hlavní řady přetaženo 11321 neslučovacích sad změn. To činí 3.15 jedním z nejaktivnějších vývojových cyklů, i když 3.10 se svými 11963 změnami ještě překonáno nebylo. Navzdory těmto velkým číslům není výčet změn až tak zajímavý; většina začleňované práce spočívá ve pročišťování a restrukturování.
I tak se tam připravuje spousta zajímavých věcí. Mezi ty viditelné pro uživatele patří:
Mezi změny viditelné vývojářům jádra patří:
Můžeme očekávat, že toto začleňovací okno bude otevřené asi až do 13. dubna. V tento moment už ale byla přetažena většina velkých stromů, takže ve zbývajících dnech nebude už přetaženo nic moc velkého. Snad největším otazníkem zůstává podpora pro optimalizaci při linkování (LTO). Tato funkce toolchainu má potenciál zvýšit výkon jádra při snížení celkové velikosti; je to za cenu delšího sestavování. Linuse přednosti tohoto patche zatím nepřesvědčily a chce více informací. O začlenění žádala řada vývojářů, není však jisté, zda to bude stačit.
Příště se podíváme na zbylé změny tohoto vývojového cyklu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
To samé se nyní nachází v sysfs pod /sys/firmware/devicetree/base, kam nyní /proc/device-tree odkazujeOpravdu? A když sysfs budu mít připojený jinde než v /sys (což je naprosto validní případ), tak budu mít neplatný symlink? Nebo bude device-tree magický link, který bude směrovat tam, kam připojím sysfs? Nebo je novinkou, že mi linux neumožní připojit sysfs jinam než do /sys/?
což je naprosto validní případArgumenty? Jestliže nebudeš mít sysfs tam, kde ho hledají aplikace, tak to může být celkem jedno, kam ten symlink odkazuje, ne? :)
30 - sysfs is always at /sys 31 Parsing /proc/mounts is a waste of time. Other mount points are a 32 system configuration bug you should not try to solve. For test cases, 33 possibly support a SYSFS_PATH environment variable to overwrite the 34 application's behavior, but never try to search for sysfs. Never try 35 to mount it, if you are not an early boot script.
aj ked ho je mozne rucne namountovat zaroven indeAle to má reálné využití pokud vím (jen) v případě, že mountuješ na
/nejaka/cesta/sys
a plánuješ používat chroot /nejaka/cesta
nebo podobnou techniku. Samozřejmě by se to dalo obejít pomocí mount --bind
.
procfs je typicky v /proc, na ziadnej rozumnej platforme to nebude inde, ale nemam sa na to spoliehat.Já osobně bych se nebál spoléhat na to, že pokud je daný filesystém namountovaný, pak je namountovaný v obvyklém místě. Pokud namountovaný není, pak nemusí být daná funkcionalita dostupná a program by měl alespoň ohlásit chybu.
%S
($sys
).
Automount devtmpfs at /dev, after the kernel mounted the rootfs (DEVTMPFS_MOUNT) [Y/n/?] y Automount proc at /proc, after the kernel mounted the rootfs (PROC_FS_MOUNT) [Y/n/?] (NEW) y Automount sysfs at /sys, after the kernel moutner the rootfs (SYSFS_MOUNT) [Y/n/?] (NEW) ? Mount sysfs to /sys VFS path on root filesystem mount automatically. Set Yes, if you don't know what you are doing. Depends on: SYSFS [=y]