Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Stav vydání jádra. Gettys: Slepí muži a slon. Wielaard: dtrace pro Linux, Oracle udělal správnou věc. Citáty týdne: Chris Mason a Rob Clark. Zbytek začleňovacího okna 4.16.
Kernel release status. Jonathan Corbet. 14. února 2018
Současné vývojové jádro je 4.16-rc1, vydané 11. února. Linus ho okomentoval slovy: „Nechci to zakřiknout, ale určitě to vypadá lépe než v cyklu 4.15. Na stole nejsou žádná (známá) ošklivá překvapení a během začleňovacího okna nedošlo k žádným velkým problémům. Držím palce, aby takový klid vydržel.“
Stabilní aktualizace: 4.15.3, 4.14.19 a 4.9.81 byly vydány 13. února.
Gettys: The Blind Men and the Elephant. Jonathan Corbet. 12. února 2018
Jim Gettys nabízí podrobný pohled na algoritmus FQ_CoDel pro správu fronty jako významnou část řešení problémů s bufferbloatem. „Jednoduché protokoly založené na ‚požadavku/odpovědi‘ nebo čase jsou naplánovány přednostně podle objemu přenesených dat. To znamená, že vaše pakety VoIP, TCP handshake, bezpečnostní asociace při šifrování, stisknutá tlačítka ve hře, DHCP nebo jiné základní síťové protokoly, to všechno bude obslouženo přednostně a vyhne se složité důkladné klasifikaci paketů, a to i za přítomnosti dalších velmi objemných toků. Váš telefonní hovor může proběhnout v pořádku navzdory stahování velkých dat nebo použití videa.“
Wielaard: dtrace for linux; Oracle does the right thing. Jonathan Corbet. 14. února 2018
Mark Wielaard píše o nedávno odhalené změně licence subsystému dtrace pro dynamické trasování na GNU GPL. „Díky, Oracle, za usnadnění života nám všem tím, že jste mávli svou kouzelnou hůlkou měnící licence! Teď nás čeká mnoho tvrdé práce, abychom to pořádně integrovali. Jsem si jistý, že dojde na řadu překážek při začleňování do upstreamu hlavního jádra. Ale to je jen tvrdá práce. Které se teď můžeme společně začít svědomitě věnovat.“
Quotes of the week. Jonathan Corbet. 14. února 2018
Dnes jsem ladil raný problém s ENOSPC, dokonce aniž bych přidal jediný printk. Budoucnost chutná zvláštně.
Když jsem s freedreno začínal, podpora qcom v upstreamovém jádře byla dost hrozná (tj. myslím, že sériová konzole fungovala možná tak na nějakém prehistorickém SoC). Když jsem se do toho pustil, jediná jádra, se kterými jsem mohl rozběhnout GPU, byla stará downstreamová jádra z Androidu pro MSM (nejdřív 2.6.35 a na novějších deskách 3.4 a 3.10). (…) Linaro a qcom v tichosti pracovali na tom, aby se do upstreamu dostaly všechny ty různé ovladače, na kterých závisí funkčnost drm/msm (clk, genpd, gpio, i2c a další základní nízkoúrovňové věci). Je úžasné, že se to děje, a vývojáři Linaro/qcom si zaslouží veškeré díky za tento posun. Bez velkého jásotu se Snapdragon změnil ze ztraceného případu (z pohledu upstreamu) mezi ty lépe podporované platformy!
The rest of the 4.16 merge window. Jonathan Corbet. 12. února 2018
11 746 neslučovacích sad změn bylo začleněno v době uzavření začleňovacího okna 4.16. To dělá pět tisíc od minulého přehledu. Tohle začleňovací okno tedy bylo rušné, byť odpovídalo těm předcházejícím: do 4.14 se v začleňovacím okně dostalo 11 500 sad změn, v cyklu 4.15 to bylo 12 599. Velký díl celkového objemu práce se týká nudných interních změn – například přes 600 sad změn se skládalo z aktualizací stromu zařízení. I tak v začleňovacím okně 4.16 došlo k začlenění docela slušného množství zajímavého materiálu, z nějž to nejvýraznější následuje ve zbytku článku.
membarrier()
přibyla urychlená volba. Avšak API se od doby, kdy se to minule probíralo, poněkud změnilo. Tehdy panovaly obavy týkající se znejistění procesů, které se nemusely účastnit žádné bariérové operace, a některých složitých schémat, podle kterých by se vybraly procesy k zapojení. Začleněné patche ale vytvářejí mechanismus, k němuž mohou explicitně přihlásit procesy, které stojí o zapojení do „globálních“ bariérových operací. Přihlášení se spočívá ve volání membarrier()
s jasným a snadno napsatelným příkazem MEMBARRIER_CMD_REGISTER_GLOBAL_EXPEDITED
. Urychlenou bariéru jde poslat všem registrovaným procesům pomocí MEMBARRIER_CMD_GLOBAL_EXPEDITED
.console_msg_format
v příkazovém řádku se dá použít k úpravě formátování výstupu printk()
. Konkrétně nastavení hodnoty na syslog
vede ke generování formátování podobného syslogu.Byla začleněna sada patchů whitelistingu usercopy. Tento mechanismus dále omezuje rozsahy paměti, které je možné kopírovat do/z uživatelského prostoru. Nově je možný whitelisting určitých polí ve struktuře alokované pomocí slab alokátoru. Po prodiskutování problematiky se došlo k současné konfiguraci, v níž se při kopírování paměti mimo whitelist vyvolá pouze upozornění (namísto shození systému) – cílem je najít a opravit problémová místa, aniž by se jádro sesypalo, když k problému dojde. Až si budou vývojáři věřit, že veškeré problémy jsou vychytány, chování se může změnit na méně tolerantní.
Pokud máte zájem o přísnější chování, můžete vypnout konfigurační volbu HARDENED_USERCOPY_FALLBACK
nebo nastavit volbu slab_common.usercopy_fallback
v příkazovém řádku na nulu.
array_index_nospec()
, které zabraňuje spekulacím potenciálně vedoucím k obejití kontroly mezí.array_index_nospec()
je podporován nativně a už se na několika místech v jádře používá. Zlepšilo se také tvrzení predikce větví.array_index_nospec()
, podporu několika nových instrukcí kontrolujících predikci větví a variantu konceptu retpoline, zde nazvanou „expoline“.printk()
zachází s velkými objemy zpráv. Nově rozkládá zátěž mezi více CPU, čímž omezuje pravděpodobnost zablokování CPU konstantním přísunem zpráv.Pokud nedojde k bezpečnostnímu incidentu formátu Meltdown – nebo jinému problému se srovnatelným dopadem – finální vydání 4.16 můžeme čekat začátkem dubna. Jako vždycky ale mezitím musí proběhnout mnoho testování a oprav.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
Linus ho okomentoval slovy: „Nechci to zakřiknout, ale určitě to vypadá lépe než v cyklu 4.15. Na stole nejsou žádná (známá) ošklivá překvapení a během začleňovacího okna nedošlo k žádným velkým problémům. Držím palce, aby takový klid vydržel.“Tak to rád slyším, protože to nemilé překvapení, že distribuční kernel 4.15 nebyl schopen namountovat 15TB Btrfs raid1 pole bych opravdu nikomu nepřál. Vzhledem k sérii patchů které přijely do 4.16-rc1 bych tipoval, že jsem nebyl sám kdo byl tak nemile překvapen.
Překryvné souborové systémy používající overlayfs nyní mohou být exportovány přes NFS.A jéje. To jsem zvědav jak to soudruzi z Red Hatu vymysleli. Vypadá to natolik zajímavě, že se toho až bojím. Každopádně se to do budoucna stane základem velice výživných problémů.
křemíkové ladiče TDA18250ಠ_ಠ
The TDA18250 is a silicon tuner IC
The STM32MP157 is a Cortex-A MPU aimed at various applications. It features: - Dual core Cortex-A7 application core - 2D/3D image composition with GPU - Standard memories interface support - Standard connectivity, widely inherited from the STM32 MCU family - Comprehensive security support