abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1989 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    pavlix avatar 6.8.2012 01:02 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    To vedlo Linuse Torvaldse k sepsání návrhu RFC, aby do jádra byly zařazeny konfigurační volby pro konkrétní distribuce.

    A to se zrovna snažím vykopat zbytečné závislosti na distribucích z NetworkManageru. Názor Linuse hodně moc uznávám, ale v tomhle případě se mi zdá, že to není ústupek na správném místě.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    6.8.2012 05:19 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Me to pripada jako docela dobry napad, ale nemyslim si ze je vhodne to cpat primo do jaderneho stromu, tam ty konfigurace stejne nebude nikdo udrzovat. Spis by byla dobra nejaka wiki typu "Pro distribuci X a jadro Y je potreba tenhle minimalni config + ovladace vaseho HW".

    Ja jsem pred par tydny potreboval do RHEL 5 nacpat jadro 2.6.38 a trvalo mi HODNE dlouho nez jsem prisel na tu spravnou kombinaci voleb ktere to potrebuje k zivotu. I tak jsem nakonec musel spoustu veci zakompilovat natvrdo do jadra protoze z mission initrd se postupne vyklubalo mission impossible.
    6.8.2012 07:33 motorka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Já bych také přivítal nějakou tabulku jako "hardware:ovladač" takže by se v závislosti na nalezeném hardwaru přidal konkrétní ovladač. Popřípadě pro notebooky celá konfigurace, u kterých většinou hledám informace na wiki. Hledání správných ovladačů není vždycky nejjednodušší úkol, občas se mi stává, že na něco zapomenu (a nebo zbytečně přidám) a úspěšně bootuji až třetí konfiguraci jádra kdy mi všechen hardware funguje.
    Conscript89 avatar 6.8.2012 07:43 Conscript89 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Pokud nejde o gentoo, nebo je to gentoo live (desktop) tak by melo stacit lsmod a z toho zjistis jaky drivery chces, ne? Samozrejme to nebude identicky seznam, ale i tak to podle me staci.
    I can only show you the door. You're the one that has to walk through it.
    Dreit avatar 6.8.2012 11:42 Dreit | skóre: 15 | blog: Dreit a jeho dračí postřehy | Královehradecký kraj
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Nope
    6.8.2012 18:02 motorka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Ano
    Conscript89 avatar 6.8.2012 07:42 Conscript89 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Podle me by naprosto stacilo, kdyby v distribuci byly balicky: kernel-config kernel-config-minimal napr. Sam bych to uvital :)
    I can only show you the door. You're the one that has to walk through it.
    6.8.2012 08:17 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    /proc/config.gz? Pripadne to nekdy byva v /boot/config-* I kdyz to pravda nebyva ten minimalni.
    Conscript89 avatar 6.8.2012 10:45 Conscript89 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Diky, o tom jsem nevedel, ze bych si zase zacal kompilovat jadro?
    Fedora 17 nema v /proc soubor config.gz (ani zadny podobny), ale ty co jsou v /boot mi bohate staci.
    I can only show you the door. You're the one that has to walk through it.
    6.8.2012 11:32 avzgag
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    jednak na hracicky a kompilace vlastnich jader neni cas, ale taky me odrazuje milion voleb v menuconfigu.
    6.8.2012 11:53 marbu | skóre: 31 | blog: hromada
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra

    Nebo pokud te to vic zajima, muzes se primo podivat, jak se dela distribucni jadro:

    fedpkg clone --anonymous kernel
    

    Tak si naklonujes git repozitar se vsemi skripty, patchi a konfiguraky. Btw treba v README.txt se pise:

    config heirarchy.
    -----------------
    Instead of having to maintain a config file for every arch variant we build on,
    the kernel spec uses a nested system of configs.  At the top level, is
    config-generic. Add options here that should be present in every possible
    config on all architectures.
    
    Beneath this are per-arch overrides. For example config-x86-generic add
    additional x86 specific options, and also _override_ any options that were
    set in config-generic.
    
    The heirarchy looks like this..
                                                                                                                                   
                               config-generic                                                                                      
                                     |                                                                                             
                             config-x86-generic                                                                                    
                             |                |                                                                                    
                 config-x86-32-generic   config-x86-64-generic                                                                     
                                                                                                                                   
    An option set in a lower level will override the same option set in one                                                        
    of the higher levels.                                                                                                          
                                                                                                                                   
                                                                                                                                   
    There exist two additional overrides, config-debug, and config-nodebug,                                                        
    which override -generic, and the per-arch overrides. It is documented                                                          
    further below.                                                                                                                 
    
    There is no point in being so cool in a cold world.
    6.8.2012 12:46 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    I když není povolená prezentace přes /proc/config.gz, je pořád možné, že je konfigurace v jádře obsažena a dá se z něj vytáhnout pomocí scripts/extract-ikconfig (viz volby CONFIG_IKCONFIG a CONFIG_IKCONFIG_PROC).
    6.8.2012 20:44 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Optimální by bylo mít podobné balíčky jako součást virtuálního balíčku pro překlad vlstního jádra, kde by byly zároveň závisloti pro nutné nástroje pro překlad a sestavení jádra (obdoba debianího buil-essential).

    Docela by se to hodilo i pro ne-x86 platformy (rozličné SoC ARMy obzvlášť), kde je docela problematické zjistit, co tom kterém zařízení je (u x86 je alespoň lspci), takže pokud distribuční/defaultní jádro nemá vestavěný .config.gz, tak to znamená spousta googlení, prolézání hlášek jádra a zkoumání jednotlivých obvodů na desce.

    Já osobně používám na svých strojích vlastní jádro "odjakživa" a mám přehled, co je potřeba a co ne, ale kdybych musel dělat jádro pro jinou distribuci než Debian nebo specializovaný pseudo-LFS, tak bych podobný přehled toho, co je třeba zapnou, uvítal.
    7.8.2012 16:52 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Co tam je by melo jit zjistit ze /sys/devices . Tam by idealne melo byt vsechno vcetne ruznych platform devices (resp. to, pro co ma jadro ovladac), pokud to tedy neni nejake historicke 2.4.x jadro s vyrobcem-specifickymi zbastlenymi patchi.
    6.8.2012 15:33 Roman Došek | skóre: 17 | blog: flare
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Co takhle toto Kernel-Seeds.org

    Není nic jednoduššího než si odsud stáhnout config a jen do něj doplnit podle lspci výstupu potřebné ovladače...
    7.8.2012 10:20 Petr Ježek | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Zbytečně závislosti NM lze elegantně vyřešit jeho odistalováním a nahrazením Connmanem...
    Archlinux for your comps, faster running guaranted!
    pavlix avatar 7.8.2012 15:31 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Zbytečně závislosti NM lze elegantně vyřešit jeho odistalováním a nahrazením Connmanem...
    Co by mi to přineslo?
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    7.8.2012 16:48 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Přece nucenou odinstalaci spousty "zbytečných" balíčků, které nějaký connman absolutně nezajímá.
    8.8.2012 14:14 w4rr10r
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Změnu zaměstnání.
    pavlix avatar 9.8.2012 10:53 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Tak asi spíš změnu projektu :).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    6.8.2012 11:57 CLX-Kuba
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 19. 7. 2012: Snazší nastavování jádra
    Konfigurace jádra pro distribuce: Konecne nad tim nekdo zacal uvazovat, osobne bych uvital nejaky defaultni konfigurace pro virtualni stroje VMware ESX/Workstation, KVM, Xen atd... Jelikoz tam sem nejvic casu travil hledanim nejakyho driveru bez ktereho mi to treba ani nebootovalo a tedka tam mam urcite haldu veci uplne zbytecne... Otazka zda to davat primo do jadra nebo donutit jednotlive distribuce aby obsahovaly dane config soubory. Napr. v balicku VMware-tools by mohly tyto config soubory bejt primo od VMwaru.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.