Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Většina z čtenářů Jaderných novinek si je dobře vedoma zkázy, která nás čeká v lednu 2013Vědoma a v lednu 2038…
Vývoj btrfs ukázal, že přesun prototypů systémů souborů do hlavní řady jádra nevede ke stabilitě, výkonu nebo připravenosti k produkčnímu nasazení rychleji, než když zůstanou mimo jádro, dokud není většina vývoje hotová. Začlenění do hlavní řady naopak omezuje rychlost, jakou se systém souborů může dostat do kompletního stavu a připravenosti k produkčnímu nasazení...mi přijde přinejmenším sporné, protože o produkčním nasazení souborového systému zpravidla rozhodují mnohem konzervativnější lidé, než jsou to co je spravují. Mám nasazeno Btrfs od té doby co je v kernelu a nikdy jsem s ním nezaznamenal problém - což bohužel nemohu říct o "produkčním" ext3. Jeho "produkční" nástupce ext4 byl začleněn ještě v horším stavu než Btrfs a během stejné doby prodělal mnohem větší kotrmelce. Přesto se bude do omrzení opakovat, že začlenění Btrfs do kernelu bylo uspěchané.
- Stejná instalace na ext4 bez problémů, takže rozhoddně to nebyla vina df. - A byl to relativně malý oddíl (SSD ještě rozdělené na dual-boot). A? Od filesystému čekám, že bude fungovat a ne že bude fungovat pouze za nějakých (navíc ani předem nespecifikovaných) podmínek. -Přesně tím se liší produkční verze od betaverze: že má vychytané takovéto "mouchy". U takového produktu typu filesystém je pak vychytání těchto much dokonce nejpracnější a zároveň nejdůležitější věc. Když bude FS geniálně navrženej, že bude o polovinu rychlejší než konkurence, ale někdy zhavaruje, tak je to prostě "křáp".
No a jsme doma. Btrfs není souborový systém pro diskové oddíly menší než 1GB. Základní režie si pak ukousne víc, než kolik zbyde na data. Naopak čím větší blokové zařízení, tím efektivnější Btrfs je.
Mimochodem KAŽDÝ souborový systém má nějakou režii některý větší a jiný menší. Dlouho jsem používal Reiserfs, protože ten měl režii bezkonkurečně nejmenší a oproti ext souborovým systémům byl i mnohem spolehlivější. Pro malé logické diskové oddíly jsem ho používal ještě loni, než ho nahradil právě Btrfs. Pro větší diskové oddíly jsem ho vyměnil za Btrfs už dříve, protože cca od 750GB výše trvala hodně dlouho kontrola po případném vynuceném restartu.
Na ext4 a ext3 mám jen ty nejhorší vzpomínky. Několikrát jsem se nechal přesvědčit a pokaždé mě vypekly. A jednou mě to stálo i nějaká data. Přitom šlo o ext4 nad RAID6 polem, ve kterém odešel pouze jeden disk. Jen pro zajímavost - Btrfs ustálo mnohem větší kejkle nad 4TB RAID6 polem z 95% zaplněným, ze kterého vypadly 2 disky kvůli vadnému řadiči, beze ztrát.
Dlouho jsem používal Reiserfs, protože ten měl režii bezkonkurečně nejmenší a oproti ext souborovým systémům byl i mnohem spolehlivější.Jak kde. Z mých zkušeností má reiserfs daleko větší sklony k samorozpadu (tj. žádné úmrtí disku) než ext3/ext4
ehm... zil sem v domeni nevedomeho laika, ze od toho je raid6, aby ustal vypadek 2 disku. To snad neni "jen" frajeria filesystemu.Ano. I já. O to nemilejší překvapení to bylo. Jinak i já mám stroje kde běží ext3 nebo ext4 Ovšem ty už takhle běží nějaký pátek. Není důvod překopávat něco co funguje. Jinak pokud bych měl FS ze kterého bych potřeboval distribuovat image disků virtualizovaných strojů, tak bych také šáhnul po jiném FS než je Btrfs. Ten se na uložení často modifikovaných velkých souborů nehodí. Zato pod NFS u diskless systémů nemá chybu!
Jinak pokud bych měl FS ze kterého bych potřeboval distribuovat image disků virtualizovaných strojů, tak bych také šáhnul po jiném FS než je Btrfs. Ten se na uložení často modifikovaných velkých souborů nehodí. Zato pod NFS u diskless systémů nemá chybu!Pokud na strojích používáš NFS, pak mě nenapadá, kdy bys vůbec potřeboval modifikovat nějaký diskový image.
Problémy tu jsou a nadšenci na abíčku vám data nevrátí.
Data vám vrátí záloha (stejně jako u havárie hw, kterému žádný fs nezabrání).
ignorovat tvrzení jaderných vývojářů, že je to stále nehotové, může snad jen ... ignorant
Na tom se shodneme. Admin je od toho, aby to posoudil. Výsledkem je, že ono to v praxi funguje a přináší to značné zjednodušení některých operací. Já jsem s BTRFS nikdy o žádná data nepřišel, což se o některých jiných FS říct nedá, a ve chvílích, kdy selhal HW, jsem stejně vytáhl zálohu. Tedy ano, "nehotový" produkt se v praxi osvědčuje už teď.
Jinak odkazovaný blog ..., jediná informace je "pomalost". No to jsme se toho dozvěděli. O ztrátě dat ani slovo.
Don't use the linux filesystem btrfs on the host for the image files. It will result in low IO performance. The kvm guest may even freeze when high IO traffic is done on the guest.Image file ne, rozumim. Ale co oddil? (nemam s btrfs zadne zkusenosti) Da se btrfs (ci presneji raid1 s checksumy) vyuzit pro hostovani oddilu pro KVM guesta? Dik
Co jsem nezkoušel je připojení btrfs s volbou nodatacow (ale to potom neumí ani checksumy), nebo atribut souboru nocow.Soubory s NOCOW atributem se na image virtualnich stroju daji (a maji) pouzit a vykon se vrati do normalnich mezi. Nove qemu pro to ma uz snad podporu.
Tiskni
Sdílej: