abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 12:00 | Nová verze

Byla vydána nová vývojová verze datového formátu a souvisejících nástrojů Relational pipes. Hlavní novinkou verze v0.16 je použití abstraktní vrstvy ODBC, díky které lze pracovat s libovolným DBMS, např. PostgreSQL nebo MySQL či MariaDB (dříve šlo SQL transformace provádět jen v SQLite). Dále v této verzi přibyl vstupní modul pro audio systém JACK, skrze který lze přijímat MIDI zprávy.

xkucf03 | Komentářů: 7
včera 00:55 | Zajímavý článek

Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu společnosti Collabora informuje o novinkách ve vývoji open source ovladačů pro GPU Mali. Na GPU Mali-G31 bez binárního blobu již běží Wayland kompozitory včetně GNOME 3, hra Neverball nebo akcelerace videa v přehrávačích mpv a Kodi.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
5.6. 23:33 | Zajímavý článek

Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 94 (pdf), HackSpace 31 (pdf) a Wireframe 39 (pdf).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
5.6. 23:22 | Zajímavý software

Streamhut umožňuje streamování práce v terminálu na web bez nutnosti cokoli instalovat. Zdrojové kódy služby jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
5.6. 02:00 | Nová verze

Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris, byl vydán v nové major verzi 5.0. Vychází z OpenWrt 19.07.3. Podrobnosti na GitLabu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
5.6. 01:00 | Nová verze

Byla vydána verze 1.44.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
4.6. 17:00 | Bezpečnostní upozornění

Nedávno byla vydána nová verze 9.4.6 nástroje pro řízení a správu IT zařízení a služeb GLPI (Wikipedie). Opraveno bylo několik bezpečnostních chyb. Například také SQL injection CVE-2020-11032 aneb email z ';-- Have I Been Pwned? dokáže smazat celý ticket systém.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
4.6. 13:00 | Zajímavý článek

MojeFedora.cz informuje, že Firefox 77 pro Fedoru přináší akceleraci videa. Firefox 77 pro Fedoru obsahuje patche, které konečně přináší podporu pro VA-API, tedy hardwarovou akceleraci videa. Podpora pro VA-API momentálně funguje pouze na Waylandu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
4.6. 12:00 | Pozvánky

Sdružení CESNET dnes opět po roce pořádá jednodenní seminář věnovaný internetovému protokolu IPv6. Tentokrát on-line a s názvem Svět bez IPv4. K dispozici jsou také prezentace a záznamy přednášek z loňského roku.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
4.6. 08:00 | Nová verze

Byla vydána nová stabilní verze 2.83 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube. Jedná se o první verzi Blenderu s prodlouženou dvouletou podporou (LTS).

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
Používáte některé open-source řešení [protokol] pro šifrovaný instant messaging?
 (33%)
 (20%)
 (4%)
 (12%)
 (13%)
 (5%)
 (12%)
 (23%)
Celkem 92 hlasů
 Komentářů: 8, poslední včera 13:40
Rozcestník

Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování

7. 1. 2011 | Jirka Bourek | Jaderné noviny | 3453×

Aktuální verze jádra: 2.6.37-rc5. Citáty týdne: Linus Torvalds, Steven Rostedt. Změny v procesu vydávání stabilních jader. Skupinové plánování a alternativy.

Obsah

Poznámka: Minulý týden byl omylem vydán díl Jaderných novin následující po tomto dílu. Za tuto chybu se omlouváme.

Aktuální verze jádra: 2.6.37-rc5

link

Současné vývojové jádro je 2.6.37-rc5 vydané 6. prosince. No, tento týden žádná překvapení. Co se týče patchů, tak většina jsou úpravy configů (jak pročištění defconfig pro ARM, tak nějaké aktualizace kconfig.) Vyčnívá změna sysfs rozhraní rbd, ale jinak jsou tu většinou jenom malé opravy. Všechny detaily najdete v kompletním changelogu.

Linus si myslí, že k finálnímu vydání 2.6.37 dojde začátkem ledna. Mohlo by být možné stihnout to o něco dříve, ale: Opravdu si nemyslím, že by někdo chtěl začleňovací okno během svátků.

Stabilní aktualizace: během uplynulého týdne žádné nevyšly. Aktualizace 2.6.27.57, 2.6.32.27 a 2.6.36.2 (289 patchů) se revidují a vydání se očekává 9. prosince nebo někdy poté.

Citáty týdne: Linus Torvalds, Steven Rostedt

link

Vážně. Nikdo nikdy nedělá „nice make“, pokud to nejsou vážně utlačovaní beta-samci (např. lidé spravující MIS, na které se křičí, když dělají údržbu a neschovají se do nějakého temného kouta, kde je nikdo nenajde.) Prostě se to neděje.

-- Linus Torvalds

Kdybychom měli Makro nezničitelnosti (opravdu stabilní události), pak by to pro nás nebyl problém. Ale bohužel Makro nezničitelnosti tu není, pravděpodobně je někde pohřbené se starým teplým čarodějem.

-- Steven Rostedt (který evidentně četl – nebo viděl – až moc Harryho Pottera)

Změny v procesu vydávání stabilních jader

link

Greg Kroah-Hartman oznámil, že se trochu mění způsob, jak budou dodávány stabilní aktualizace jádra. Takže 'zpátky ke kořenům', od nynějška budu stabilní vydání dělat jenom pro poslední vydané jádro s obvyklým překryvem – jedna nebo dvě verze předchozího jádra, aby lidé měli čas přejít a nová verze se mohla stabilizovat. Dlouhodobá údržba 2.6.27 a 2.6.32 bude pokračovat, ale 2.6.27 bude mít pravděpodobně brzy nového správce. Andi Kleen se navíc rozhodl, že do nespecifikovaného bodu v budoucnosti bude udržovat 2.6.35.

Skupinové plánování a alternativy

link

napsal Jonathan Corbet, 6 prosince 2010

Patch Skupinové plánování založené na TTY byl hodně diskutován; někteří distributoři rychle vydávají jádra, do kterých je tento kód přidán, a to přesto, že ještě nebyl začleněn do hlavní řady. Od doby, kdy jsme ho naposledy popisovali, se patch trochu vyvinul. Také proběhlo několik zajímavých diskuzí o alternativách; tento článek shrnuje nejnovější vývoj.

Hlavní změny skupinového plánování založeného na TTY spočívá v tom, že již není založené na TTY. Jako heuristika, podle které se mají úlohy seskupovat a soupeřit spolu o CPU, byla zvolena identita řídícího terminálu; možností je ale víc. Zjevnou variantou je ID sezení (session ID). Toto ID se používá k identifikaci samostatných skupin procesů; proces začne nové sezení systémovým voláním setsid(). Vzhledem k tomu, že sezení se již používají k seskupování souvisejících procesů, dává smysl použít jejich ID jako klíč pro seskupení procesů pro plánování. Novější verze patche dělají přesně to – mechanismus skupinového plánování založený na sezeních se stabilizuje; je poměrně pravděpodobné, že bude začleněn v začleňovacím okně 2.6.38.

Mezitím proběhlo pár diskuzí vedených hlasitými příznivci jiných přístupů k interaktivnímu plánování. Je fér říci, že žádný z nich pravděpodobně do hlavní řady začleněn nebude, na oba má nicméně cenu se podívat, protože ukazují, jak lidé o problému přemýšlí.

Colin Walters položil otázku, jestli by skupinové plánování mělo být svázáno s „niceness“ prioritami, které plánovače v Unixu i Linuxu implementují od nepaměti. Lidé jsou na nice zvyklí, ale chtěli by, aby fungovalo lépe. Vytvoření skupin pro různé úrovně nice by pomohlo to zajistit. Linusovi se ale tento nápad nelíbí; tvrdí, že v současnosti téměř nikdo nice nepoužívá a to se pravděpodobně nezmění.

Krom toho sémantika implementovaná pomocí nice se značně liší od té, kterou nabízí skupinové plánování. Ta první je zcela založena na prioritách a slibuje, že procesy s vyšší „niceness“ dostanou méně času CPU než ty, které mají nižší hodnoty. Skupinové plánování pracuje s izolací – brání skupinám procesům vzájemně se ovlivňovat. Koncept priorit je skupinovým plánováním řešen mizerně, takže ten mechanismus prostě nefunguje. Skupinové plánování nezajistí, že jedna sada procesů bude preferována před jinou; zajistí jenom to, že rozdělení času CPU mezi skupinami bude férové.

Colin navrhl, že používání skupin by nice zlepšilo, což by poskytlo výsledky, které uživatelé opravdu chtějí. Jenže změna něčeho tak zásadního, jako jsou vlivy niceness, by vcelku jasně byla změna ABI. Uživatelů nice možná moc není, ale tam, kde se na něm závisí, by asi neocenili změnu sémantiky. nice tedy zůstane takové, jaké je, a k implementaci odlišné (doufejme, že lepší) sémantiky se použije skupinové plánování.

Do diskuze o skupinovém plánování se zapojil Con Kolivas, který se jinak příliš často neobjevuje. Con si myslí, že na sezeních založené skupinové plánování je dalším pokusem, jak vložit do jádra heuristiky pro interaktivitu – přístup, který v minulosti selhal:

Když budete chtít naprogramovat větší a větší inteligenci, která bude tyto regrese obcházet, budete se víc a víc zahrabávat do bahna. 'Rychlá oprava', kterou sháníš, není něco, co bys měl tak vehementně obhajovat. V tomto světle „teď mám řešení“ nedává smysl. Za sebe můžu říct, že nové heuristické vládce nevítám.

Conův alternativní návrh je ve větší míře vložit řízení interaktivity do rukou uživatelského prostoru. Ke každému procesu by přidal parametr, který bude popisovat jeho potřeby, co se latence týče. Aplikace by poté mohly svoje požadavky sdělit jádru; aplikace přehrávající zvuk by od jádra žádalo co nejmenší latence, zatímco make by jádro informovalo o tom, že na latenci záleží jenom málo. K tomu by se přidalo globální nastavení udávající, jestli by procesy s nízkými latencemi také měly dostat více času CPU. Výsledkem by podle Cona bylo to, že by se explicitně preferovaly procesy „na popředí“ (za předpokladu, že to budou ty, které vyžadují nižší latenci). Distributoři by pro tyto parametry mohli nastavit výchozí hodnoty; uživatelé by je potom mohli změnit.

Tohle všechno by podle Cona byl dobrý způsob, jak se přesunout od křehkých ladění heuristik k nalezení dlouhodobého robustního řešení. Jeho návrh nicméně nebyl přijat příliš dobře. Skupinové plánování bylo bráněno s tím, že mu nepatří nálepka „heuristika“; je to jenom implementace plánovacích preferencí nastavených uživatelem nebo správcem systému. Ta část, která ho zakládá na sezeních, je jenom výchozím nastavením toho, jak mohou být skupiny sestavovány; snadno to může být lepší výchozí nastavení než „žádné skupiny“, což většina strojů používá teď. Příkladem jiného kritéria pro sestavování skupin jsou skupiny Lennarta Poetteringa řízené démonem systemd zcela z uživatelského prostoru. Skupinové plánování ve skutečnosti může přenastavit každý, kdo chce jiné schéma.

Ovládací prvky navrhované Conem tedy pravděpodobně jen tak neuvidíme – i když někdo napíše patch, který by je implementoval. Co bychom ale mohli vidět, je variace přístupu, ve kterém by procesy mohly udávat své požadavky na CPU a latenci. Patch pro něco takového existuje – jmenuje se plánovač s časovým limitem. Jestliže chytré skupinové plánování nevyřeší problém nás všech (což je pravděpodobné – někdo vždycky má neřešitelný problém), můžeme se dočkat nové snahy o začlenění patchů plánování s časovým limitem.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

7.1.2011 07:38 whata
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Tak já zrovna nice make používám.

Nastaví nižší prioritu, kterou ignoruje cpufreq governor jako load, nezvýší frekvenci, nezahřeje notebook, nepustí zbytečně větrák. U projektu kompilujícího se minutu mě pár vteřin navíc nezabije, zato hučení větráku nesnáším.
7.1.2011 08:29 dmesg
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
nice pouzivam casto (renice jakbysmet)
7.1.2011 09:43 branchman2
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Detto aj ja.
Selmi avatar 7.1.2011 09:01 Selmi | skóre: 17 | Košice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
ja tiež, hlavne keď si počas kompilovania chcem pozrieť nejaký film...
7.1.2011 10:43 Andrej | skóre: 9
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
nestacilo by nechat si volne jedno jadro pre prehravac?
Any sufficiently advanced magic is indistinguishable from technology. --Larry Niven
7.1.2011 14:25 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Pokud nějaké další máš. To bychom mohli virtualizaci zrušit úplně a vrátit se do 40. let.
7.1.2011 14:43 Libor Chocholaty | skóre: 12
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Myslim, ze by se zas tak moc nestalo. Pivo bylo, lednicky byly a zilo se imho dost podobne jako dneska, akorat si nikdo nemoh o tobe vygooglovat, ktery knizky si pujcujes v knihovne. Musels zajit za knihovnici. :-)
9.1.2011 16:13 maertien | skóre: 29 | blog: martinek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Presne tak. Ja zase na svem jedno jadrovem procesoru chci pri kompilaci poslouchat muziku a nice to umoznuje. :-) A jestli kompiluji o 5 minut vic nebo min... to je fuk.
7.1.2011 10:40 Jirka
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Ja tedy nice pouzivam. A v Gentoo ho pri kompilaci pouziva snad kazdy.
7.1.2011 13:42 Libor Chocholaty | skóre: 12
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
A nastavujes procesu kompilace vyssi ci nizsi "vlidnost"?
7.1.2011 14:47 mimi.vx | skóre: 37 | blog: Mimi.VX | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování

proc, prioritu portage de nastavit i v make.conf ...

USE="-gnome -kde";turris
7.1.2011 15:01 waa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování

No a portage potom použije… nice. ;)

7.1.2011 15:16 x
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
jj, spesl kdyz se kompajli Xka + kde/gnome a clovek pritom chce cumakovat na nakej fimeceg nebo gamesit.
7.1.2011 14:48 Atom321 | skóre: 20
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
No toto! Používám "nice -n 19 ionice -c 3 make all". Nevím, co znamená "vážně utlačovaní beta-samci" a strašně mě to uráží! :-)
Heron avatar 7.1.2011 14:58 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Náhodou, to oslovení vymyslel dobře. Pořádná kompilace se dělá s parametrem -j 64 a né s nice.
7.1.2011 15:09 Atom321 | skóre: 20
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Pořádná kompilace je fajn věc. Ale já potřebuju kompilaci, při které se dá dělat ještě něco jiného (např. psát do fóra pod Jaderné noviny).
Heron avatar 7.1.2011 15:16 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Myslím, že při nastavení -j počet_cpu+1 by to neměl být problém. Někdo nahoře psal vyhradit si jedno jádro pro jiné účely. Proboha co to je za módu. Plánovač si s tím hravě poradí, nepotřebuje takové "hinty". Na jednojádře (AthlonXP) jsem míval bez problémů load 15 (nechtěla se mi řešit fronta pro render v PovRAY, tak jsem to pustil současně) a šlo tam dál normálně pracovat.

Psát do fóra na JN by na dnešním stroji mělo jít i při tom praštěném -j 64. :-)
otula avatar 7.1.2011 19:27 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Když občas souběžně kompiluji Hugin a GIMP, tak se mi stává, že je systém jakýsi špatně reagující na mé další požadavky ;-) (load se dostává ke 100 % na obou jádrech)
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
9.1.2011 17:08 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
load se dostává ke 100 % na obou jádrech

A to je špatně? Pro mne by spíš bylo špatně, pokud by to tak nebylo.

otula avatar 9.1.2011 19:01 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Není na tom nic špatně, je to jen v návaznosti na Herona, který psal, že pořádná kompilace se nedělá s nice, na což padl argument, že je dobré, když se dá během kompilace i pracovat, nacož Heron argumentoval, že se mu na relativně starém jednojádru nepřehoupne load přes 15 %. Tak jsem jen napsal, že mívám vytížena 2 jádra na 100 % a pracovat při tom nejde (takže také považuji použití nice za normální)
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
Jendа avatar 9.1.2011 19:08 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Load 15 neznamená 15 %, ale (pokud už to chceme přepočítávat na procenta) 1500 % (na jednojádru)…
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
otula avatar 9.1.2011 22:00 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Hm, tak buď jsem debil, nebo si tu ze mne někdo dělá srandu. Pro jistotu jsem pohledal, co vlastně znamená CPU load, našel jsem tohle, což mne utvrzuje v tom, že na jednojádru load nemůže být 15, takže snad Heron opravdu myslel 15 %.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
9.1.2011 22:29 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
IMHO myslel load average a ten může na jednojádru být 15 velmi snadno. Můj rekord je IIRC asi 1100 na dvouprocesorovém stroji (tehdy ještě vícejádrové procesory pro PC nebyly).
Heron avatar 9.1.2011 22:55 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
takže snad Heron opravdu myslel 15 %.

Nemyslel. Heron myslel load 15, tedy 15 procecesů ve stavu Run, každý schopný samostatně vytížit (jednojádrový) procesor na 100%. Ostatně, je to POVRay, že.

Zkus si to. Stačí ti xkrát pustit cat /dev/zero | bzip2 > /dev/null a load bude => x.

To Michal: 1100, ten stroj se pak probral? Co mám zkušenost, tak stroj, kde je poslední hodnota zobrazena přes 100 (přes ssh), je zralý akorát tak na reboot (přes power switch).
Chytrex avatar 9.1.2011 23:03 Chytrex | skóre: 30 | Bohumín
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Dá se nasshčkovat s trochou štěstí na stroj s loadem 600..:) (ověřeno praxí)
Hrdý člen KERNEL ULTRAS .:. define QUESTION ((bb) || !(bb)) .:. Odmítám vaši realitu a nahrazuji ji svou vlastní..
9.1.2011 23:21 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Probral se bez problémů. Ale nebyl to normální provozní systém, šlo o trochu brutálnější test jedné webové aplikace pomocí ab. Měl jsem na dva dny k dispozici Sun Fire V20z a nemohl jsem odolat. :-)
otula avatar 10.1.2011 08:26 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Díky za objasnění.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
Josef Kufner avatar 10.1.2011 00:27 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Ale to víš že může... klidně i pár tisíc (ověřeno forkbombou).

"Load" jednak není jen o CPU, ale o celém systému a znamená to, kolik z aktuálního systému potřebuješ na uspokojení aktuálních požadavků. To znamená, že při load < 1 se počítač fláká, při 1 je optimálně vytížen a při větším je přetížen.

Pokud má Load 15, tak by si měl pořídit silnější stroj.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
otula avatar 10.1.2011 08:30 otula | skóre: 45 | blog: otakar | Adamov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Také děkuji za (perfektně srozumitelné) vysvětlení.
Kdo vám tvrdí, že jste paranoidní, ten v tom spiknutí s největší pravděpodobností jede taky.
Josef Kufner avatar 10.1.2011 21:04 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Jen ještě doplním, že to platí pro jednoprocesorové systémy. U víceprocesorových by load měl při optimálním vytížení odpovídat počtu procesorů. Nedá se ale říct, že to je prosté vytížení procesorů, protože jsou do toho započítány věci jako IO, swapování a podobně.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
Heron avatar 10.1.2011 10:01 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Pokud má Load 15, tak by si měl pořídit silnější stroj.

To není tak jednoduchá odpověď. Samozřejmě, pokud má někdo trvalý load při běžné práci větší, než je počet procesorů (jader, výpočetních jednotek, nebo jak k tomu chceme říkat), tak je rychlejší HW na místě. Na druhou stranu budou vždy existovat úlohy, které vytíží jakýkoliv HW. Myslel jsem si, že ten příklad s POVRay bude dostatečně výmluvný.

Josef Kufner avatar 10.1.2011 21:09 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Jo, není to jednoduchá odpověď. Těch důvodů může být spousta, ale celkem bezpečně z toho lze vyvodit, že má někde úzké hrdlo a bylo by fajn ho odstranit.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
Jendа avatar 9.1.2011 19:10 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Na jednojádře (AthlonXP) jsem míval bez problémů load 15 (nechtěla se mi řešit fronta pro render v PovRAY, tak jsem to pustil současně) a šlo tam dál normálně pracovat.
Asi taky záleží na typu zátěže. Pokud se jenom něco počítá, tak to celkem jde. Ale pokud se moc seekuje po disku, tak už je to horší.
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
10.1.2011 14:02 Semo | skóre: 45 | blog: Semo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
To uz je kategoria gama-samcov. Ale patrim tam tiez.
If you hold a Unix shell up to your ear, you can you hear the C.
Heron avatar 7.1.2011 15:05 Heron | skóre: 52 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Conův alternativní návrh je ve větší míře vložit řízení interaktivity do rukou uživatelského prostoru. Ke každému procesu by přidal parametr, který bude popisovat jeho potřeby, co se latence týče. Aplikace by poté mohly svoje požadavky sdělit jádru; aplikace přehrávající zvuk by od jádra žádalo co nejmenší latence, zatímco make by jádro informovalo o tom, že na latenci záleží jenom málo. K tomu by se přidalo globální nastavení udávající, jestli by procesy s nízkými latencemi také měly dostat více času CPU. Výsledkem by podle Cona bylo to, že by se explicitně preferovaly procesy „na popředí“ (za předpokladu, že to budou ty, které vyžadují nižší latenci). Distributoři by pro tyto parametry mohli nastavit výchozí hodnoty; uživatelé by je potom mohli změnit.

Kde jsou ty doby, kdy se Linuxáři smáli Windows, že plánuje podle toho, jestli je okno aplikace má fokus nebo ne. Teď už se tato prasárna diskutuje i v JN.

stativ avatar 7.1.2011 15:22 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Náhodou se mi to (myslím tím Conův návrh, protože je obecný) nezdá špatný nápad.
Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
7.1.2011 21:33 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Kde jsou ty doby, kdy se Linuxáři smáli Windows, že plánuje podle toho, jestli je okno aplikace má fokus nebo ne.
Špatně čteš - o fokusu okna tam není ani zmínka.

Quando omni flunkus moritati
8.1.2011 11:32 Ondrej 'SanTiago' Zajicek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
že plánuje podle toho, jestli je okno aplikace má fokus nebo ne
No, ono to je v podstate velmi smysluplna featura. Samozrejme je nesmysl takovou heuristiku rvat primo do planovace, ale kdyby muj window manager nabizel dynamickou zmenu priorit procesu podle fokusu, tak bych si to urcite zapnul. Samozrejme, implementace takove featury by vyzadovala asi nejake dalsi zmeny v Linuxu (napr. zminene group schedulovani podle sessions a moznost prirazeni a uzivatelske zmeny priorit tem skupinam).
8.1.2011 23:26 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
nice popř. ionice nestačí?
Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
9.1.2011 12:28 Rovano
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Něco podobného již je nějakým způsobem užíváno. Jak si mám vysvětlit, že hra ve Wine nemá focus a fps je 30. Když má focus valí naplno :)
Josef Kufner avatar 9.1.2011 13:57 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
To dělá ta hra sama a je to celkem časté chování. Také se zahazují kreslicí akce, když není okno vidět (to zas dělá X server). Jádro ani plánovač s tím nemají nic společného.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
7.1.2011 16:33 xYz
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Já ti nevím, čéče, tenhle kooperativní ... se moc neosvědčil. Bude to vypadat tak, že si všichni mizerní aplikační programátoři budou cpát větší požadavky a ti slušní a schopní budou chcípat na nedostatek CPU.
7.1.2011 17:39 Libor Chocholaty | skóre: 12
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
To nebude nastavovat programator aplikace, ale vyrobce distribuce ci administrator. Takze z tyhle strany je to v pohode.
7.1.2011 18:13 Martin Mareš
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Mně tedy libovolný scheduler, který spoléhá na to, že se musí sáhnout do všech programů, připadá značně scestný...
7.1.2011 18:17 Libor Chocholaty | skóre: 12
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Nechapu, proc by melo?
8.1.2011 00:10 Martin Mareš
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Pokud bude scheduler potřebovat, aby programy říkaly, jak moc interaktivní jsou, tak to zákonitě někdo do všech programů musí dodělat.

Nedosti na tom, interaktivita programů se mění v čase: ledasjaká klikací aplikace se občas na pár sekund zamyslí a tou dobou ji opravdu nechci upřednostňovat.
8.1.2011 13:48 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Pokud bude scheduler potřebovat, aby programy říkaly, jak moc interaktivní jsou, tak to zákonitě někdo do všech programů musí dodělat.
Ale proč by to bylo potřeba? Od toho jsou výchozí hodnoty a není problém, aby byly stejné jako doteď. Když program nebude chtít specifikovat, že potřebuje malou latenci, tak to neudělá; a hádal bych, že programy na přehrávání hudby/videa se adaptují hodně rychle, protože tam to dává smysl.
Nedosti na tom, interaktivita programů se mění v čase: ledasjaká klikací aplikace se občas na pár sekund zamyslí a tou dobou ji opravdu nechci upřednostňovat.
Opět nevidím problém - jestliže je aplikace udělaná tak, že si specifikuje požadavek na interaktivitu, pak si ho taky bude moci změnit předtím, než začne chroustat.
Quando omni flunkus moritati
7.1.2011 21:33 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Nemusí se sáhnout do ničeho - pak všechny programy poběží se stejnými podmínkami.
Quando omni flunkus moritati
Jardík avatar 8.1.2011 20:22 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Mně vadí, že v linuxu nejde nastavit priorita jednotlivým vláknům.
Věřím v jednoho Boha.
alblaho avatar 9.1.2011 16:17 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Nejde? Vždyť vlákna jsou v Linuxu v podstatě normální procesy, které sdílejí paměťový prostor, tzn. mají PID.

Mně tohle chování vadí, ve windows je přehled procesů o poznání kratší:-)
9.1.2011 17:13 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Jednotlivá vlákna procesu nemají vlastní PID.
Josef Kufner avatar 9.1.2011 18:00 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Hm, někdo by měl nahlásit chybu v htopu...
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
9.1.2011 18:08 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Zkuste si to sám:
#include <pthread.h>
#include <stdio.h>
#include <unistd.h>

void* th_main(void* a)
{
  printf("T2: %u\n", getpid());
  return NULL;
}

int main()
{
  pthread_t t;

  printf("T1: %u\n", getpid());
  pthread_create(&t, NULL, th_main, NULL);
  pthread_join(t, NULL);

  return 0;
}
9.1.2011 20:34 frr | skóre: 34
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
A to je právě ten omyl :-) Ono je to celé ještě o něco složitější. Jak to říkal Shrek s tou cibulí...

https://lkml.org/lkml/2010/10/17/181

Předseda má pravdu - v kernelu má každý task svůj vlastní "task id" - často deklarovaný jako "pid_t tid;" To co v user space vnímáte jako vlákno, je v kernelu prostě task. Rozvlákněnému user-space procesu odpovídá kernelová "task group". To co v user space zjistíte knihovní funkcí Glibc::NPTL zvanou "getpid()", je vlastně TID/PID kernelového "task group leadera". Kernelový TID/PID jednotlivého vlákna lze zjistit syscallem gettid(), který pravda ve starších verzích glibc nebyl přítomen ve veřejných hlavičkách standardní knihovny, a "není posixly correct".

User-space glibc/NPTL typ pthread_t (vrací ho pthread_create()) sice vypadá na první pohled dál jako integer, ale uvnitř pod haubnou NTPL je to ve skutečnosti "struct pthread*" = ukazatel na struct, ve kterém si NPTL drží data o daném jednotlivém vlákně... V tomhle structu je jaderný TID/PID taky poznamenán, ale bohužel "struct pthread" není deklarován ve veřejných hlavičkách Glibc/NPTL...
[:wq]
9.1.2011 21:10 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
User-space glibc/NPTL typ pthread_t (vrací ho pthread_create()) sice vypadá na první pohled dál jako integer, ale uvnitř pod haubnou NTPL je to ve skutečnosti "struct pthread*" = ukazatel na struct, ve kterém si NPTL drží data o daném jednotlivém vlákně...

V jakési starší verzi to bylo o to pikantnější, že na 32-bitových systémech byl pthread_t pointer, zatímco na 64-bitových integer. Velmi praktické, hlavně když ho člověk potřeboval vypsat do logu…

9.1.2011 20:12 marbu | skóre: 30 | blog: hromada | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
On htop zrejme zobrazuje id, pod kterym ho vidi kernel - da ziskat volanim gettid(2). Coz imho neni chyba, ale vlastnost. Kernel totiz opravdu planuje podle vlaken a ne procesu, takze takto ziskane id se generuje jako by to bylo id procesu a lze je pouzit i k posilani signalu, napr. pres kill. Chovani getpid(3) vzdy vraci id hlavniho vlakna, protoze to tak maji definovane v posixu.
I think warning here is a bug. The biggest cloud service provider. There is no point in being so cool in a cold world.
Jardík avatar 10.1.2011 00:23 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Jak tedy snížím prioritu jednoho daného vlákna v mé aplikaci? Vůbec mi nejde o portabilní řešení na jiné platformy, ale mělo by to fungovat na všech kernelech z řady 2.6
Věřím v jednoho Boha.
10.1.2011 05:56 marbu | skóre: 30 | blog: hromada | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 9. 12. 2010: Opět skupinové plánování
Manova stranka pro pthreads(7) rika, ze NPTL vlakna (tj. ty, co jsou defaultni v jadrech 2.6) "do not share a common nice value", takze by mohlo stacit volat setpriority(2) z toho vlakna. Ale nezkousel jsem. Btw tohle chovani neodpovida POSIXU, ale s tim problem nemas.
I think warning here is a bug. The biggest cloud service provider. There is no point in being so cool in a cold world.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.