Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Poznámka: Minulý týden byl omylem vydán díl Jaderných novin následující po tomto dílu. Za tuto chybu se omlouváme.
Současné vývojové jádro je 2.6.37-rc5 vydané 6. prosince. No, tento týden žádná překvapení. Co se týče patchů, tak většina jsou úpravy configů (jak pročištění defconfig pro ARM, tak nějaké aktualizace kconfig.) Vyčnívá změna sysfs rozhraní rbd, ale jinak jsou tu většinou jenom malé opravy. Všechny detaily najdete v kompletním changelogu.
Linus si myslí, že k finálnímu vydání 2.6.37 dojde začátkem ledna. Mohlo by být možné stihnout to o něco dříve, ale: Opravdu si nemyslím, že by někdo chtěl začleňovací okno během svátků.
Stabilní aktualizace: během uplynulého týdne žádné nevyšly. Aktualizace 2.6.27.57, 2.6.32.27 a 2.6.36.2 (289 patchů) se revidují a vydání se očekává 9. prosince nebo někdy poté.
-- Steven Rostedt (který evidentně četl – nebo viděl – až moc Harryho Pottera)
Greg Kroah-Hartman oznámil, že se trochu mění způsob, jak budou dodávány stabilní aktualizace jádra. Takže 'zpátky ke kořenům', od nynějška budu stabilní vydání dělat jenom pro poslední vydané jádro s obvyklým překryvem – jedna nebo dvě verze předchozího jádra, aby lidé měli čas přejít a nová verze se mohla stabilizovat. Dlouhodobá údržba 2.6.27 a 2.6.32 bude pokračovat, ale 2.6.27 bude mít pravděpodobně brzy nového správce. Andi Kleen se navíc rozhodl, že do nespecifikovaného bodu v budoucnosti bude udržovat 2.6.35.
napsal Jonathan Corbet, 6 prosince 2010
Patch Skupinové plánování založené na TTY byl hodně diskutován; někteří distributoři rychle vydávají jádra, do kterých je tento kód přidán, a to přesto, že ještě nebyl začleněn do hlavní řady. Od doby, kdy jsme ho naposledy popisovali, se patch trochu vyvinul. Také proběhlo několik zajímavých diskuzí o alternativách; tento článek shrnuje nejnovější vývoj.
Hlavní změny skupinového plánování založeného na TTY spočívá v tom, že již není založené na TTY. Jako heuristika, podle které se mají úlohy seskupovat a soupeřit spolu o CPU, byla zvolena identita řídícího terminálu; možností je ale víc. Zjevnou variantou je ID sezení (session ID). Toto ID se používá k identifikaci samostatných skupin procesů; proces začne nové sezení systémovým voláním setsid(). Vzhledem k tomu, že sezení se již používají k seskupování souvisejících procesů, dává smysl použít jejich ID jako klíč pro seskupení procesů pro plánování. Novější verze patche dělají přesně to – mechanismus skupinového plánování založený na sezeních se stabilizuje; je poměrně pravděpodobné, že bude začleněn v začleňovacím okně 2.6.38.
Mezitím proběhlo pár diskuzí vedených hlasitými příznivci jiných přístupů k interaktivnímu plánování. Je fér říci, že žádný z nich pravděpodobně do hlavní řady začleněn nebude, na oba má nicméně cenu se podívat, protože ukazují, jak lidé o problému přemýšlí.
Colin Walters položil otázku, jestli by skupinové plánování mělo být svázáno s „niceness“ prioritami, které plánovače v Unixu i Linuxu implementují od nepaměti. Lidé jsou na nice zvyklí, ale chtěli by, aby fungovalo lépe. Vytvoření skupin pro různé úrovně nice by pomohlo to zajistit. Linusovi se ale tento nápad nelíbí; tvrdí, že v současnosti téměř nikdo nice nepoužívá a to se pravděpodobně nezmění.
Krom toho sémantika implementovaná pomocí nice se značně liší od té, kterou nabízí skupinové plánování. Ta první je zcela založena na prioritách a slibuje, že procesy s vyšší „niceness“ dostanou méně času CPU než ty, které mají nižší hodnoty. Skupinové plánování pracuje s izolací – brání skupinám procesům vzájemně se ovlivňovat. Koncept priorit je skupinovým plánováním řešen mizerně, takže ten mechanismus prostě nefunguje. Skupinové plánování nezajistí, že jedna sada procesů bude preferována před jinou; zajistí jenom to, že rozdělení času CPU mezi skupinami bude férové.
Colin navrhl, že používání skupin by nice zlepšilo, což by poskytlo výsledky, které uživatelé opravdu chtějí. Jenže změna něčeho tak zásadního, jako jsou vlivy niceness, by vcelku jasně byla změna ABI. Uživatelů nice možná moc není, ale tam, kde se na něm závisí, by asi neocenili změnu sémantiky. nice tedy zůstane takové, jaké je, a k implementaci odlišné (doufejme, že lepší) sémantiky se použije skupinové plánování.
Do diskuze o skupinovém plánování se zapojil Con Kolivas, který se jinak příliš často neobjevuje. Con si myslí, že na sezeních založené skupinové plánování je dalším pokusem, jak vložit do jádra heuristiky pro interaktivitu – přístup, který v minulosti selhal:
Conův alternativní návrh je ve větší míře vložit řízení interaktivity do rukou uživatelského prostoru. Ke každému procesu by přidal parametr, který bude popisovat jeho potřeby, co se latence týče. Aplikace by poté mohly svoje požadavky sdělit jádru; aplikace přehrávající zvuk by od jádra žádalo co nejmenší latence, zatímco make by jádro informovalo o tom, že na latenci záleží jenom málo. K tomu by se přidalo globální nastavení udávající, jestli by procesy s nízkými latencemi také měly dostat více času CPU. Výsledkem by podle Cona bylo to, že by se explicitně preferovaly procesy „na popředí“ (za předpokladu, že to budou ty, které vyžadují nižší latenci). Distributoři by pro tyto parametry mohli nastavit výchozí hodnoty; uživatelé by je potom mohli změnit.
Tohle všechno by podle Cona byl dobrý způsob, jak se přesunout od křehkých ladění heuristik k nalezení dlouhodobého robustního řešení. Jeho návrh nicméně nebyl přijat příliš dobře. Skupinové plánování bylo bráněno s tím, že mu nepatří nálepka „heuristika“; je to jenom implementace plánovacích preferencí nastavených uživatelem nebo správcem systému. Ta část, která ho zakládá na sezeních, je jenom výchozím nastavením toho, jak mohou být skupiny sestavovány; snadno to může být lepší výchozí nastavení než „žádné skupiny“, což většina strojů používá teď. Příkladem jiného kritéria pro sestavování skupin jsou skupiny Lennarta Poetteringa řízené démonem systemd zcela z uživatelského prostoru. Skupinové plánování ve skutečnosti může přenastavit každý, kdo chce jiné schéma.
Ovládací prvky navrhované Conem tedy pravděpodobně jen tak neuvidíme – i když někdo napíše patch, který by je implementoval. Co bychom ale mohli vidět, je variace přístupu, ve kterém by procesy mohly udávat své požadavky na CPU a latenci. Patch pro něco takového existuje – jmenuje se plánovač s časovým limitem. Jestliže chytré skupinové plánování nevyřeší problém nás všech (což je pravděpodobné – někdo vždycky má neřešitelný problém), můžeme se dočkat nové snahy o začlenění patchů plánování s časovým limitem.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
nice
pouzivam casto (renice
jakbysmet)
proc, prioritu portage de nastavit i v make.conf ...
load se dostává ke 100 % na obou jádrech
A to je špatně? Pro mne by spíš bylo špatně, pokud by to tak nebylo.
nice
, na což padl argument, že je dobré, když se dá během kompilace i pracovat, nacož Heron argumentoval, že se mu na relativně starém jednojádru nepřehoupne load přes 15 %. Tak jsem jen napsal, že mívám vytížena 2 jádra na 100 % a pracovat při tom nejde (takže také považuji použití nice
za normální)
takže snad Heron opravdu myslel 15 %.
Nemyslel. Heron myslel load 15, tedy 15 procecesů ve stavu Run, každý schopný samostatně vytížit (jednojádrový) procesor na 100%. Ostatně, je to POVRay, že.
Zkus si to. Stačí ti xkrát pustit cat /dev/zero | bzip2 > /dev/null
a load bude => x.
ab
. Měl jsem na dva dny k dispozici Sun Fire V20z a nemohl jsem odolat. :-)
Pokud má Load 15, tak by si měl pořídit silnější stroj.
To není tak jednoduchá odpověď. Samozřejmě, pokud má někdo trvalý load při běžné práci větší, než je počet procesorů (jader, výpočetních jednotek, nebo jak k tomu chceme říkat), tak je rychlejší HW na místě. Na druhou stranu budou vždy existovat úlohy, které vytíží jakýkoliv HW. Myslel jsem si, že ten příklad s POVRay bude dostatečně výmluvný.
Na jednojádře (AthlonXP) jsem míval bez problémů load 15 (nechtěla se mi řešit fronta pro render v PovRAY, tak jsem to pustil současně) a šlo tam dál normálně pracovat.Asi taky záleží na typu zátěže. Pokud se jenom něco počítá, tak to celkem jde. Ale pokud se moc seekuje po disku, tak už je to horší.
Conův alternativní návrh je ve větší míře vložit řízení interaktivity do rukou uživatelského prostoru. Ke každému procesu by přidal parametr, který bude popisovat jeho potřeby, co se latence týče. Aplikace by poté mohly svoje požadavky sdělit jádru; aplikace přehrávající zvuk by od jádra žádalo co nejmenší latence, zatímco make by jádro informovalo o tom, že na latenci záleží jenom málo. K tomu by se přidalo globální nastavení udávající, jestli by procesy s nízkými latencemi také měly dostat více času CPU. Výsledkem by podle Cona bylo to, že by se explicitně preferovaly procesy „na popředí“ (za předpokladu, že to budou ty, které vyžadují nižší latenci). Distributoři by pro tyto parametry mohli nastavit výchozí hodnoty; uživatelé by je potom mohli změnit.
Kde jsou ty doby, kdy se Linuxáři smáli Windows, že plánuje podle toho, jestli je okno aplikace má fokus nebo ne. Teď už se tato prasárna diskutuje i v JN.
Kde jsou ty doby, kdy se Linuxáři smáli Windows, že plánuje podle toho, jestli je okno aplikace má fokus nebo ne.Špatně čteš - o fokusu okna tam není ani zmínka.
že plánuje podle toho, jestli je okno aplikace má fokus nebo neNo, ono to je v podstate velmi smysluplna featura. Samozrejme je nesmysl takovou heuristiku rvat primo do planovace, ale kdyby muj window manager nabizel dynamickou zmenu priorit procesu podle fokusu, tak bych si to urcite zapnul. Samozrejme, implementace takove featury by vyzadovala asi nejake dalsi zmeny v Linuxu (napr. zminene group schedulovani podle sessions a moznost prirazeni a uzivatelske zmeny priorit tem skupinam).
Pokud bude scheduler potřebovat, aby programy říkaly, jak moc interaktivní jsou, tak to zákonitě někdo do všech programů musí dodělat.Ale proč by to bylo potřeba? Od toho jsou výchozí hodnoty a není problém, aby byly stejné jako doteď. Když program nebude chtít specifikovat, že potřebuje malou latenci, tak to neudělá; a hádal bych, že programy na přehrávání hudby/videa se adaptují hodně rychle, protože tam to dává smysl.
Nedosti na tom, interaktivita programů se mění v čase: ledasjaká klikací aplikace se občas na pár sekund zamyslí a tou dobou ji opravdu nechci upřednostňovat.Opět nevidím problém - jestliže je aplikace udělaná tak, že si specifikuje požadavek na interaktivitu, pak si ho taky bude moci změnit předtím, než začne chroustat.
#include <pthread.h> #include <stdio.h> #include <unistd.h> void* th_main(void* a) { printf("T2: %u\n", getpid()); return NULL; } int main() { pthread_t t; printf("T1: %u\n", getpid()); pthread_create(&t, NULL, th_main, NULL); pthread_join(t, NULL); return 0; }
User-space glibc/NPTL typ pthread_t (vrací ho pthread_create()) sice vypadá na první pohled dál jako integer, ale uvnitř pod haubnou NTPL je to ve skutečnosti "struct pthread*" = ukazatel na struct, ve kterém si NPTL drží data o daném jednotlivém vlákně...
V jakési starší verzi to bylo o to pikantnější, že na 32-bitových systémech byl pthread_t
pointer, zatímco na 64-bitových integer. Velmi praktické, hlavně když ho člověk potřeboval vypsat do logu…