Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Je otázka, kolik těch patentů společnosti NetApp zbyde po patentovém sporu se společností SUN Microsystems. SUNu se zatím docela úspěšně daří patenty NetAppu zneplatňovat (viz more_on_the_netapp_litigation a one_more_thing).
Co je spatneho na unsigned i; ??
Tipoval bych neco jako, ze i znaci integer. Cili cislo se znamenkem:
int i;
unsigned u;
Dava to smysl?
Kdyz budu pracovat s neinicializovanou promennou, tak bude kompilator pekne nahlas rvat pri `gcc -Wall -W -Werror` a pokud to projde, tak bude rvat valgrind, takze bych v tom problem nevidel. Naopak vidim problem v tom, kdyz nekdo zavadi zcela zbytecna dogmata jako tato. A co az budete mit strukturu, budete ji inicializovat uz pri deklaraci pomoci { ... }? A cim, prosim, kdyz spravny postup je init_struct_xy()? Takze nejprve dummy hodnotami jen proto, aby pak valgrind nepoznal ze je neinicializovana?
> /* Split the existing block in the middle, size-wise */
> size = 0;
> move = 0;
> for (i = count-1; i < count; i--) {
> /* is more than half of this entry in 2nd half of the block? */
> if (size + map[i].size/2 > blocksize/2)
> break;
count
ostava konstantny tak i--
moze dekrementovat i
do negativnych hodnot. Predpokladam ze Roel sa postaral o to aby sa to nestalo avsak uz to nadeklaroval unsigned i
a pouziva i--
(bez toho aby aspon spomenul v komentari ze 'toto nebude nikdy zaporne') nie je velmi sympaticke, takze Andrewovu namietku beriemtaky dekuji za prima cteni a mel bych jeden teoreticky dotaz:
Napadlo me, jestli by byl rychlejsi filesystem, takovy ktery obsahuje jen jeden soubor (mam totiz partition, kde je jen jeden soubor (databaze)).
Dnes jsou filesystemy kde je mozne mit strasny spousty souboru a tak by zajimalo by me jestli by byl rychlejsi filesystem v tomto pripade.
Jestli to dobre chapu, vubec by nezalezelo na strukture souboru, byl by tam jeden soubor, tak by to muselo byt v urcitem smeru rychlejsi.
Jestli placam tak me zastavte:) A prominte ze sem to takhle zbesile napsal, snad to nekdo pochopi.
Napadlo me, jestli by byl rychlejsi filesystem, takovy ktery obsahuje jen jeden soubor (mam totiz partition, kde je jen jeden soubor (databaze)).
Některé DB servery umožňují mít data přímo na oddílu (nebo celém disku, zkrátka blokovém zařízení) a netřeba tak používat souborový systém.
Obecně, souborové systémy musí řešit mnoho problémů. Musí vyhledat soubor podle plného jména, což je ale velice rychlé. Dále musí najít všechny datové bloky požadovaného souboru, zde už záleží na vnitřní struktuře toho systému souborů. A samozřejmně práva k danému souboru, požadavky na vícenásobné čtení atd (a to jsme jen u čtení, pro zápis se ještě řeší alokace bloků a další). Jenže toto se musí řešit i pro ten jeden soubor - zvýšení počtu souborů tuto řežii příliš nezvyšuje (resp. nemělo by), takže nejužším hrdlem je tak jako tak HW.
Některé DB servery umožňují mít data přímo na oddílu (nebo celém disku, zkrátka blokovém zařízení) a netřeba tak používat souborový systém.
Aha to jsem nevedel. Diky.
.... nejužším hrdlem je tak jako tak HW.
Je to fakt.
Škoda, že mezi filesystémy úplně upadl v zapomnění SpadFS. Rychlost stále nedostižná, filosofie neotřelá.
K tem kontrolnim souctum. Treba takovy oracle nebo informix ukladaji kontrolni soucet do kazdeho bloku. Diky tomu muzete napriklad zjistit ze jste si nechali od OS natahnout do pameti 16KB stranku, ale OS vam nacetl jen prvnich 8KB. Neni nemozne, je to jen velice nepravdepodobne.
takhle prelozene jsem to cesky jeste nikde nevidel.Tomu bych věřil v případě, že tohle je první díl Jaderných novin, který čteš za poslední rok.
Polštinou bych se neoháněl. Sice mají wideo, ale taky sukces.
Osobně nevidím na rozsahu nic špatného. Podstatu to vystihuje velmi dobře (rozsah – interval – bloků namísto seznamu bloků), je to doslovný překlad extent, co víc si přát?
Tiskni
Sdílej: