Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
/etc/hibernate/blacklisted-modules
je seznam modulů, které se musí odstranit, než se provede suspend. Mělo by stačit tam ty dva dopsat.
mno akoratze pri pouziti s2ram nejenze neni muj pocitac tichyTo samý mám tady, ventilátory u disků nadělají docela kravál a softwarově vypnout nejdou. (Ne že by mi suspend to disk momentálně nějak pomohlo, protože
Device driver ide0 lacks bus and class support for being resumed.
což jsem ignoroval, takže se mi jednoho krásného dne při resume pobořil root filesystem a po několika hodinách snahy donutit apt-get k přeinstalaci všech balíků jsem nakonec reinstaloval systém)
s2ram
je ze µswsusp, ten používám k plné spokojenosti taky (zvlášť s verzí jádra .21 to chodí stabilně, předtím se jednou do týdne neprobudil/neuspal).
A pro vyrobce hw je velmi tezke podporovat OS, jehoz API se meni v case...Výrobce HW nemusí podporovat nic, stačilo by, kdyby zveřejnili specifikaci a té se drželi
"O ACPI moc nevim, ale myslim si ze by podobny postup mohl byt pouzitelny"Ehm. Jestliže Microsoft jako spoluautor "normy" pro všechny udělá kompilátor, který normě nevyhovuje, a ACPI VM, které pouští ACPI kód také nekompatibilním způsobem, ale přitom tak, že kompilátor Microsoftu a VM Microsoftu se navzájem dorozumějí, určitě problémy Linuxu s ACPI nejsou zaviněné ani autory Linuxu, ani lidmi od Intelu. Linux totiž používá ACPI kód od Intelu, který respektuje normu. Ale dokud ACPI kód v hardwaru bude kompilovaný pro nestandardní VM od Microsoftu, těžko bude chodit v Linuxu s jinak se chovajícím standardním VM. Je to tak těžké pochopit? Takže nic se nikam nehází, Mrkvošrot prostě zase s ostatními zametl, jak má v oblibě (a může si to vzhledem ke svému postavení dovolit i přes aroganci takového počínání). To je dost těžké už proto, že ten kód v kernelu vykonává firmware v zařízení. Takže to tvoje "a nemůže za to Linux?" moc nedává smysl, kernel dělá přesně to, co mu ACPI firmware řekne, ale to mu moc nepomůže, když obojí hovoří jinou řečí.
s2disk
a ne s2ram
? S tím, že běžně uspávám do paměti, protože vesměs nemám o zásuvky nouzi?
Tak tohle je nejlepší hláška v okrese!Ještě lepší je celý email, který doprovázel vydání 2.6.22-rc3. Bohužel už jsem v noci neměl sílu to překládat:
It's Friday evening, and the US is preparing for a long three-day weekend, often considered the official start of summer here. So what's a pasty white nerd to do? You can't go out on the beach, because the goodlooking people will laugh at you, and kick sand in your face. I'm not bitter. But now you _can_ do something: you can download the latest -rc kernel, and smile smugly to yourself, knowing that you are running the latest and greatest on your machine. And suddenly it doesn't even matter that summer is coming, because you can just sit in the basement, and close the blinds, and bask in the warm light from your LCD, rather than the harsh glare of the daystar.. [...] So stop worrying about those dangerous ultraviolet rays, and instead get your Vitamin D in the form God (and the pharmaceutical industry) intended: small easily swallowed pills. Beaches are overrated anyway, the sand gets into the laptop fan and soon it won't work. May you have a great summer, Linus
Tiskni
Sdílej: