Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
5. říj - 7. říj
David Howells napsal:
Přiložený patch přidává LSM [Linux Security Module] háčky [hooks] pro správu klíčů. Významné změny:
Pro každou keyctl() operaci není jeden specifický LSM háček. Místo toho umožňuje háček oprávnění ovládat jednotlivé operace založené na bitech požadavků oprávnění.
Kontrola přístupu ke správě klíčů prostřednictvím LSM se povoluje volbou CONFIG_SECURITY_KEYS.
Jamesi Morrisovi se patch natolik líbil, že se zeptal, proč vůbec začleňovat konfigurační volbu. David neprotestoval a řekl, že tu volbu přidal, protože ostatní věci ji také mají. Byl ochoten tuto část odstranit.
6. říj - 11. říj
Etienne Lorrain napsal:
Tohle navazuje na sadu patchů z [PATCH 1/4] rm -rf linux/arch/i386/boot and Gujin bootloader, která umožňuje mít jednodušší strukturu bootovacího souboru vmlinuz pojmenovaného např. /boot/linux-2.6.14.kgz.
Formát linux-*.kgz je "nativním" formátem pro bootloader Gujin, který najdete zde: http://gujin.org.
Hlavní změnou, kterou tato sada patchů přináší, je přepsání téměř veškerého linuxového ia16/ia32 assembleru do C souboru pojmenovaného "realmode.c" (a hlavičkového souboru "realmode.h"). Mapování té 4kB paměťové stránky, kterou si předávají reálný a chráněný režim, je úplně stejné, jen je popsáno v C struktuře - mnohem čistší.
Další velkou změnou je, že ten soubor vytvořený během kompilace a komprimovaný pomocí GZIP teď obsahuje komentář popisující některé důležité informace: pro který procesor bylo jádro zkompilováno (takže už žádný pád s neplatnou instrukcí při pokusu o rozběhnutí jádra kompilovaného pro Athlon na Pentiu - místo toho pěkná chybová hláška od bootloaderu), jaké video režimy jádro podporuje (textový VGA nebo VESA, který VESA)...
Pokud tuto sadu patchů aplikujete, pořád bude možné používat starý způsob bootování jádra pomocí LILO, Loadlin, Grub nebo SYSLINUX. Tento patch také nijak nepozmění žádné assemblerovské instrukce vykonávané při tomto způsobu bootu, když použijete "make bzImage" a podobné.
Abyste získali nový formát, musíte aplikovat alespoň první dva patche a zadat "make /boot/linux-gujin.kgz ROOT=auto" nebo aplikovat třetí patch, který zajistí automatickou detekci kořenového oddílu (podle oddílu/adresáře načteného souboru linux*.kgz), a zadat "make /boot/linux-gujin.kgz" (viz také "make help").
U mě to funguje výborně, po desítkách použití nenacházím nic, co by bylo potřeba změnit nebo vylepšit.
Mohl byste mi někdo poradit, kam s tím dále? Buď směřovat na linux-2.6.14/15 nebo do -mm stromu, případně navrhnout možná zlepšení či upozornit na chyby?
První přiložený patch je pouze pro dva spustitelné programy, z nichž jeden se stará o komentáře GZIP a druhý zobrazuje řádek textu s parametry používanými pro kompilaci jádra.
Pavel Machek v tom neviděl žádnou výhodu a podotkl, že muset spravovat jak C, tak assembler nevypadá jako zlepšení. Etienne odpověděl, že o verzi v assembleru se nedá říci, že by byla spravovaná. Kromě toho se pokouší a navržení nového způsobu bootování, který je přehlednější a pružnější.
Pavel se tedy zeptal, jestli bude Etiennova verze v C fungovat s LILO a Grub. Na to však Ettienne musel odpovědět, že ne. Není možné být kompatibilní s těmito bootloadery. Ale upozornil, že Gujin je také vydán pod GPL. Pavel reagoval:
V tom případě nechápu smysl. Máme špatný kód v assembleru. Přidání dobrého kódu v C, který je nekompatibilní s LILO/Grub, nijak nepomůže vyřešit problém.
6. říj - 7. říj
Stephen Hemminger napsal:
Byla založena wiki pro činnosti a dokumentaci související s linuxovým síťováním.
Jde o experiment, kterým se snažím zjistit, jestli by bylo užitečnější mít online editovatelný zdroj dokumentace spíše než roztroušené kousky.
Také by to mělo dobře spolupracovat s Wikipedií, protože můžeme linkovat obecné popisy věcí jako jsou protokoly (TCP, mosty, vazby, VLAN, ...) a implementaci v Linuxu.
Vložil jsem tam své a Acme s Ianem se pustili do přidávání DCCP a doplňování TODO seznamu.
Greg KH navrhl: Proč nepracovat s existující wiki na kernelnewbies: http://wiki.kernelnewbies.org místo vytváření nových stránek? Stephen odpověděl: Hlavně proto, že jsem to začal pro své vlastní linuxové síťové projekty a pak teprve přišlo zobecnění. Když se podíváš na kernelnewbies, zjistíš, že předtím už existovala MM wiki.
9. říj - 10. říj
Stefan Lucke napsal:
Verzi ovladače pro touchkit PS/2 jsem založil na ovladači pro touchkit USB a dotykovou obrazovku livebook PS/2. Patche jsou oproti jádru 2.6.13.2.
V tomto 7" zařízení je použit řadič Egalax touchsreen (PS/2 nebo USB verze): http://www.cartft.com/catalog/il/449
V současné době používám PS/2 verzi v prostředí DirectFB.
http://www.directfb.org/
http://mail.directfb.org/pipermail/directfb-dev/2005-September/000705.html
http://mail.directfb.org/pipermail/directfb-dev/2005-September/000706.html
Mohli byste se na to prosím podívat a říct mi, co by ještě bylo potřeba, aby mohlo dojít k začlenění do jádra?
Andreyi Paninovi se práce líbila, ale měl několik technických připomínek. Diskuze už nepokračovala.
V originálu Kernel Traffic 332 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
V originálu Kernel Traffic 332 vyšla navíc ještě tato témata: Review Cycle Leading To 2.6.13.4 Linux 2.6.13.4 Released Linux 2.6.14-rc4 ReleasedProč se tam řeší neaktuální kernely? Myslel jsem, že vždycky řeší jen ty nejnovější z daný řady. Třeba 2.6.15-rc1.
5. říj - 7. říj