Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
5. říj - 7. říj
David Howells napsal:
Přiložený patch přidává LSM [Linux Security Module] háčky [hooks] pro správu klíčů. Významné změny:
Pro každou keyctl() operaci není jeden specifický LSM háček. Místo toho umožňuje háček oprávnění ovládat jednotlivé operace založené na bitech požadavků oprávnění.
Kontrola přístupu ke správě klíčů prostřednictvím LSM se povoluje volbou CONFIG_SECURITY_KEYS.
Jamesi Morrisovi se patch natolik líbil, že se zeptal, proč vůbec začleňovat konfigurační volbu. David neprotestoval a řekl, že tu volbu přidal, protože ostatní věci ji také mají. Byl ochoten tuto část odstranit.
6. říj - 11. říj
Etienne Lorrain napsal:
Tohle navazuje na sadu patchů z [PATCH 1/4] rm -rf linux/arch/i386/boot and Gujin bootloader, která umožňuje mít jednodušší strukturu bootovacího souboru vmlinuz pojmenovaného např. /boot/linux-2.6.14.kgz.
Formát linux-*.kgz je "nativním" formátem pro bootloader Gujin, který najdete zde: http://gujin.org.
Hlavní změnou, kterou tato sada patchů přináší, je přepsání téměř veškerého linuxového ia16/ia32 assembleru do C souboru pojmenovaného "realmode.c" (a hlavičkového souboru "realmode.h"). Mapování té 4kB paměťové stránky, kterou si předávají reálný a chráněný režim, je úplně stejné, jen je popsáno v C struktuře - mnohem čistší.
Další velkou změnou je, že ten soubor vytvořený během kompilace a komprimovaný pomocí GZIP teď obsahuje komentář popisující některé důležité informace: pro který procesor bylo jádro zkompilováno (takže už žádný pád s neplatnou instrukcí při pokusu o rozběhnutí jádra kompilovaného pro Athlon na Pentiu - místo toho pěkná chybová hláška od bootloaderu), jaké video režimy jádro podporuje (textový VGA nebo VESA, který VESA)...
Pokud tuto sadu patchů aplikujete, pořád bude možné používat starý způsob bootování jádra pomocí LILO, Loadlin, Grub nebo SYSLINUX. Tento patch také nijak nepozmění žádné assemblerovské instrukce vykonávané při tomto způsobu bootu, když použijete "make bzImage" a podobné.
Abyste získali nový formát, musíte aplikovat alespoň první dva patche a zadat "make /boot/linux-gujin.kgz ROOT=auto" nebo aplikovat třetí patch, který zajistí automatickou detekci kořenového oddílu (podle oddílu/adresáře načteného souboru linux*.kgz), a zadat "make /boot/linux-gujin.kgz" (viz také "make help").
U mě to funguje výborně, po desítkách použití nenacházím nic, co by bylo potřeba změnit nebo vylepšit.
Mohl byste mi někdo poradit, kam s tím dále? Buď směřovat na linux-2.6.14/15 nebo do -mm stromu, případně navrhnout možná zlepšení či upozornit na chyby?
První přiložený patch je pouze pro dva spustitelné programy, z nichž jeden se stará o komentáře GZIP a druhý zobrazuje řádek textu s parametry používanými pro kompilaci jádra.
Pavel Machek v tom neviděl žádnou výhodu a podotkl, že muset spravovat jak C, tak assembler nevypadá jako zlepšení. Etienne odpověděl, že o verzi v assembleru se nedá říci, že by byla spravovaná. Kromě toho se pokouší a navržení nového způsobu bootování, který je přehlednější a pružnější.
Pavel se tedy zeptal, jestli bude Etiennova verze v C fungovat s LILO a Grub. Na to však Ettienne musel odpovědět, že ne. Není možné být kompatibilní s těmito bootloadery. Ale upozornil, že Gujin je také vydán pod GPL. Pavel reagoval:
V tom případě nechápu smysl. Máme špatný kód v assembleru. Přidání dobrého kódu v C, který je nekompatibilní s LILO/Grub, nijak nepomůže vyřešit problém.
6. říj - 7. říj
Stephen Hemminger napsal:
Byla založena wiki pro činnosti a dokumentaci související s linuxovým síťováním.
Jde o experiment, kterým se snažím zjistit, jestli by bylo užitečnější mít online editovatelný zdroj dokumentace spíše než roztroušené kousky.
Také by to mělo dobře spolupracovat s Wikipedií, protože můžeme linkovat obecné popisy věcí jako jsou protokoly (TCP, mosty, vazby, VLAN, ...) a implementaci v Linuxu.
Vložil jsem tam své a Acme s Ianem se pustili do přidávání DCCP a doplňování TODO seznamu.
Greg KH navrhl: Proč nepracovat s existující wiki na kernelnewbies: http://wiki.kernelnewbies.org místo vytváření nových stránek? Stephen odpověděl: Hlavně proto, že jsem to začal pro své vlastní linuxové síťové projekty a pak teprve přišlo zobecnění. Když se podíváš na kernelnewbies, zjistíš, že předtím už existovala MM wiki.
9. říj - 10. říj
Stefan Lucke napsal:
Verzi ovladače pro touchkit PS/2 jsem založil na ovladači pro touchkit USB a dotykovou obrazovku livebook PS/2. Patche jsou oproti jádru 2.6.13.2.
V tomto 7" zařízení je použit řadič Egalax touchsreen (PS/2 nebo USB verze): http://www.cartft.com/catalog/il/449
V současné době používám PS/2 verzi v prostředí DirectFB.
http://www.directfb.org/
http://mail.directfb.org/pipermail/directfb-dev/2005-September/000705.html
http://mail.directfb.org/pipermail/directfb-dev/2005-September/000706.html
Mohli byste se na to prosím podívat a říct mi, co by ještě bylo potřeba, aby mohlo dojít k začlenění do jádra?
Andreyi Paninovi se práce líbila, ale měl několik technických připomínek. Diskuze už nepokračovala.
V originálu Kernel Traffic 332 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
V originálu Kernel Traffic 332 vyšla navíc ještě tato témata: Review Cycle Leading To 2.6.13.4 Linux 2.6.13.4 Released Linux 2.6.14-rc4 ReleasedProč se tam řeší neaktuální kernely? Myslel jsem, že vždycky řeší jen ty nejnovější z daný řady. Třeba 2.6.15-rc1.
5. říj - 7. říj