Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
13. říj - 22. říj
Pavel Machek se zeptal na stav podpory PDA Sharp SL-C3000 (Spitz): Dnes jsem získal spitz. Myslel jsem, že oz3.5.3 pro spitz bude založen na 2.6, ale takové štěstí zase nemám. Ze seznamů změn vyčetl, že určitá podpora pro Spitz se dostala do jádra 2.6.14-rc2, ale stránka o portu pro 2.6 mu připadala stará. Konkrétně se ptal: Existuje jednoduchý způsob, jak poznat spitz od tosa (bez rozebírání přístroje)? Přičemž Tosa je SL-6000.
Richard Purdie napsal: oz 3.5.4 by měl vyjít brzy a snad bude obsahovat i podporu pro spitz s 2.6. Také potvrdil, že stránka o portu je skutečně zastaralá. A dodal:
Nedávno jsem také získal spitz, což by mělo portu na 2.6 pomoci kupředu. Podívej se na:
http://www.rpsys.net/openzaurus/
Tento soubor by ti měl poradit, v jakém pořadí které patche aplikovat: http://www.rpsys.net/openzaurus/temp/linux-openzaurus_2.6.14-rc1.bb
S touto sadou patchů chybí USB klient (USB hostitel funguje) a podpora zvuku.
Kód v hlavním stromě postrádá správu napájení a v současné době nelze bez mých patchů zkompilovat - ale pracuji na tom.
16. říj - 24. říj
Jedním z patchů v jádře 2.6.14-rc4-mm1 byla i aktualizace NTFS. Anton Altaparmakov napsal:
Hledám pro NTFS testery. 2.6.14-rc4-mm1 obsahuje téměř kompletně přepsanou podporu zápisu souborů, takže by bylo fajn, kdyby to otestovali kromě mě i další (než to nabídnu k začlenění do 2.6.15...).
Díky přepsání jsou teď u nekomprimovaného a nešifrovaného souboru podporovány následující funkce:
Znamená to, že můžete spustit svůj oblíbený editor na existujícím souboru. Např.: "vim /ntfs/soubor.txt" funguje bez potíží a můžete uložit změny. Měly by fungovat i věci jako editace MS Office dokumentů v OpenOffice.org, ale to jsem ještě nezkoušel (pokud OpenOffice.org nepotřebuje vytvářet dočasné soubory ve stejném adresáři jako je dokument, mělo by to fungovat).
Stále není podporováno vytváření/mazání souborů/adresářů a mmap(2) zápisy do řídkých míst souborů. (Podpora mmap(2) nebyla od minulého vydání změněna, přepsána byla pouze podpora zápisu write(2).)
Pokud to vyzkoušíte, dejte mi vědět, jak to dopadlo! - Předem děkuji za testování!
Alberto Patino kód zkusil, ale souborový systém to poškodilo natolik, že nemohl do Windows 2000 nabootovat; prohlédnutím dvou souborů, které editoval, zjistil, že části obou souborů byly vloženy do druhého souboru. Anton odpověděl:
Windows by snad mělo jít opravit nabootováním z instalačního CD a spuštěním chkdsk na daný oddíl ze záchranné konzole. Také můžeš zkusit spustit ntfsfix z ntfsprogs a pak do Windows nabootovat. Mělo by to stačit na to, aby na oddílu provedly chkdsk ještě než spadnou.
Našel jsem chybu, která poškození OpenOffice.org dokumentu způsobovala tak, jak jsi to popisoval. Připojuji opravu.
17. říj - 24. říj
V konferenci o git řekl Horst von Brand:
Žádali mě tu o tutoriál pro git+cogito, takže
jsem napsal skript, který simuluje několik spolupracujících vývojářů.
Programování je simulováno patchováním, ed(1) skripty (merge nevrátí
pokaždé stejný diff) a prostým přidáváním nových souborů. Nastavil jsem GPG
klíč s prázdným heslem (komentář je "Experimental"), aby byly tagy apod.
podepsány pohodlným způsobem. Cílem je vytvoření zajímavých historií (k
prohlížení) a ucelené předvedení příkazů. Kdyby tak existoval rozumný
způsob, jak spustit část (bashového) skriptu, podívat se na výsledky a pak
pokračovat... Přidal odkaz na git repozitář svého
skriptu a podpůrných souborů. Petr Baudiš byl nadšený a zeptal se, jestli
by to šlo vydat pod GPL a začlenit k oficiální dokumentaci Cogita. Horst
řekl, že by byl poctěn, a dodal: Uvědomil jsem
si, že licence nebyla upřesněna. Mám to v TODO . Také kvitoval,
že Petr zařadil do repozitáře Cogita nejen poslední verzi tutoriálu, ale
celou historii vývoje.
29. říj - 31. říj
V rámci probíhající diskuze poznamenal Linus Torvalds:
Jednou z nevýhod nového přístupu, který se řídí pravidlem "začlenit hodně věcí na počátku vývojového cyklu", je fakt, že prvních pár denních snapshotů je obrovských.
Takže -git1 a -git2 patche jsou/budou opravdu velké.
Například patch-2.6.14-git1 měl komprimovaný megabajt. Teď právě je diff oproti 2.6.14 po pouhých dvou dnech komprimovaných 1,6MB.
Je pravda, že něco z toho mají na svědomí věci jako začlenění MIPS, ale jde mi o to, že jsou takto denní snapshoty daleko méně užitečné pro lidi, kteří se snaží zjistit, kde něco přestalo fungovat.
Přišlo mi několik kladných komentářů ohledně toho, jak snadné je používat "git bisect", a používal jsem to i sám. Ale je to poprvé, co byli uživatelé patchů skutečně odsunuti na vedlejší kolej. Je to škoda a možná velké mínus.
Nevykládejte si to špatně - osobně považuji nová začleňovací pravidla za jasné vylepšení, ale má to tuhle nevýhodu.
Jeff Garzik odpověděl:
Když jsem dělával BK snapshoty, občas jsem vytvořil snapshot pro polovinu dne - pokud bylo během 24hodinového úseku příliš mnoho patchů.
Kdyby se z toho "velkého -git1" stal problém, můžeme:
Nic z toho není extra nepohodlné, ale ani jedna možnost není zrovna lákavá.
1. lis
Greg KH napsal:
Posílám patche pro smazání devfs, které jsem navrhoval už do 2.6.12 a 2.6.13. Vyhodí z jádra celý devfs, a ušetří tak spoustu místa. Od chvíle, kdy vyšlo 2.6.13, jsem nezaznamenal žádné stížnosti kvůli tomu, že devfs už nešlo povolit. Hodně subsystémů už odstranilo podporu devfs a nikdo si nestěžuje (protože to nikdo nepoužívá).
Stáhněte prosím z:
rsync://rsync.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/gregkh/devfs-2.6.git/
Všechny ty patche už jsem posílal dříve, ale chcete-li se podívat,
najdete je zde:
http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/people/gregkh/
gregkh-2.6/gregkh-05-devfs/
Pokud si někdo doopravdy zamiloval devfs v jádře, tak jsem napsal patch o asi 300 řádkách nazývaný ndevfs. Jestli ho chcete používat, najdete ho v archívech (je snadné jej spravovat mimo jádro, protože potřebuje jen tři háčky [hooks] do hlavního stromu.
Nepřišla žádná odpověď.
V originálu Kernel Traffic 334 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://www.kernel-traffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Stále není podporováno vytváření/mazání souborů/adresářůZdá se mi to nebo je na tom fuse-ntfs opravdu lépe?