abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.4 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.16.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.1 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 11:11 | Nová verze

    Qsynth dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Qt GUI nad softwarovým syntezátorem FluidSynth (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.6. 17:11 | Bezpečnostní upozornění

    V bezdrátových routerech od společnosti routerech D-Link, v řadách EAGLE PRO AI a AQUILA PRO AI, je zabudovaný backdoor. Jedná se o zranitelnosti CVE-2024-6044 a CVE-2024-6045. Kdokoli z lokální sítě může přístupem na konkrétní URL spustit službu Telnet a přihlásit se pomocí přihlašovacích údajů správce získaných analýzou firmwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    17.6. 11:22 | IT novinky

    Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    17.6. 11:11 | Nová verze

    NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Jaderné noviny 53

    4. 2. 2002 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 894×

    V dnešním čísle se dozvíte, na jakém stroji se jádro kompiluje 35 vteřin, jaké má Linus požadavky na použití své ochranné značky a o diskusi nad verzemi jádra.
    Tentokráte se v konferenci nahromadilo téměř 1900 dopisů od 1054 různých autorů. Na prvním místě se nic nemění, na druhém je Khimenko Victor s 52 dopisy, na třetím Jamie Lokier s 39 dopisy. Pokud čtete dneska Jaderné noviny poprvé, pak vězte, že na prvním místě se vždy objevil Alan Cox.

    Diskuse nad procesem vývoje, 4.-24.1.2000, 45 dopisů

    Sam Powell se zeptal, jakým způsobem dělají jednotlivé verze jádra a Alan odpověděl: "Vkládáme do 2.3.x vlastnosti tak dlouho, než se to zhruba dostane do stavu, jaký chceme. Linus pak velmi tvrdě začne pracovat na stabilizaci kódu, pak to nazve 2.4 a později začneme dělat na 2.5." Marco Colombo navrhl, aby se 2.5 vytvořilo současně s 2.4, takže vývoj by mohl pokračovat nepřerušen. Mike A. Harris však podotkl, že Linus by pak nestihal spravovat všechny větve vývoje (2.2, 2.4, 2.5). Marco odpověděl, že se nyní vyvíjejí jen dvě větve 2.2 a 2.3. Horst von Brand přidal ještě 2.0. Marco pokračoval v tomto threadu a napsal, že nenavrhuje zkrátit dobu mezi 2.5.0 a 2.6.0, ale překrývat to s minulým cyklem. Podle něj by tento postup zefektivnil vývoj a zkvalitnil kód. Ostatní s ním však nesouhlasili.

    ALI M15x3 čipset: experimentální nebo stabilní, 9.-20.1.2000, 29 dopisů

    Luca Montecchiani používá podporu čipsetu ALI M15x3 už od listopadu bez nejmenších potíží. Zeptal se tedy, proč je ovladač označen jako experimentální. Autor ovládače Andre Hedrick napsal, že důvodem je příliš malá odezva od uživatelů a proto čeká na dostatek pozitivních reakcí. Těch vzápětí dostal spoustu. A mezi nim jedna zajímavá otázka: "Existuje někdo, komu to nefunguje?" Nakonec se jeden člověk naskytl s problémem - diskové oprace byly pomalejší, než čekal. Jenže chyba byla na straně hardwaru a bylo mu doporučeno koupit si jinou desku.

    Zpomalení pro 2.4, 13.-20.1.2000, 119 dopisů

    Během dlouhé implementační diskuse Alan napsal, že by byl raději, kdyby se kód raději nepředělával. Jeho seznam úkolů totiž narůstá, místo toho, aby klesal. Alexander ale odpověděl, že problémy s interakcí mezi IDE-SCSI a ostatními IDE ovládači jsou příliš závažné. A Linus dodal: "Začínám být nervozní z těchto změn, ale zároveň nechci přerušit toto konečné vyčištění oblasti, kde příliš mnoho důvodů je zahaleno tajemstvím a roky historických důvodů .."

    Ochranná značka Linux, 18.1.2000, 1 dopis

    Protože Linus dostává spousty dotazů ohledně ochranné značky Linux, rozhodl se napsat obecnou odpověď všem. Můžete používat značku Linux, pokud není spojena s nevhodným chováním [LL: www.linuxovizlodeji.cz]. Pokud používáte značku Linux v oficiálním styku [LL: tiskové prohlášení], zákon vyžaduje větičku Linux je tm Linuse Torvaldse. Pokud chcete používat Linux v názvu skutečného projektu, nemusíte Linuse kontaktovat. Pokud však hodláte spekulativně registrovat nějakou doménu, například mylinux.com, pak toto vám Linus zakazuje. Dále název musí být co nejvíce specifický. Například "Linux Expert" je obecný pojem a proto se nesmí používat [LL: nemám nic proti linuxshop.cz, ale nepřipadá mi to zrovna moc specifický název]. Naproti tomu "VA Linux" nebo "Red Hat Linux" jsou VELMI cílené pojmy a proto se smí používat. Pokud jste na rozpacích, položte si otázku: "Co když někdo jiný má projekt a použije stejný název, jak silnou ochranu potřebuji pro svůj projekt?" Linus nenávidí papírování, ale bojí se, že by se věci mohly zvrtnout do situace, která by mohla být ještě horší. Proto tyto podmínky. Celý dopis najdete na adrese http://www.kernelnotes.org/lnxlists/linux-kernel/.

    Velký hardware, 21.1.2000, 2 dopisy

    Derek Glidden oznámil, že má přístup k serveru Compaq 8500 s 8 procesory Xeon 550Mhz a 4 GB paměti. Tento stroj běží pod RedHatem 6.1. Zatím je zprovozněna podpora jen 2 GB RAM, procesory všechny. Pro zajímavost, tento stroj zkompiluje jádro za 35 sekund. Pokud by někdo z vývojářů jádra potřeboval výpočetní výkon, může jej zde získat. Larry Woodman odpověděl, že pro podporu veškeré paměti musí použít vývojová jádra [LL: která podporují 64 GB RAM].

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Přeložil Leoš Literák (literakl@seznam.cz).

           

    Hodnocení: 0 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    30.5.2005 10:21 MSK
    Rozbalit Rozbalit vše 550Mhz Xeon
    dost pomaly stroj :)
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.