abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.4 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.16.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.1 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 11:11 | Nová verze

    Qsynth dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Qt GUI nad softwarovým syntezátorem FluidSynth (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.6. 17:11 | Bezpečnostní upozornění

    V bezdrátových routerech od společnosti routerech D-Link, v řadách EAGLE PRO AI a AQUILA PRO AI, je zabudovaný backdoor. Jedná se o zranitelnosti CVE-2024-6044 a CVE-2024-6045. Kdokoli z lokální sítě může přístupem na konkrétní URL spustit službu Telnet a přihlásit se pomocí přihlašovacích údajů správce získaných analýzou firmwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    17.6. 11:22 | IT novinky

    Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 36
    17.6. 11:11 | Nová verze

    NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Jaderné noviny 57

    4. 2. 2002 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 910×

    Tentokráte se v linuxové konferenci řešil problém, jak nakládat s vyměnitelnými médii, proč má 32678. proces číslo 300, jak je to se jmény SCSI zařízení a zda je linuxový fdisk kompatibilní s Windows 2000. Celkem přišlo 1518 dopisů od 509 různých autorů, z nichže nejaktivnějšími byli Alan Cox, Jeff Garzik a Mike A. Harris.
    Jak na vyměnitelná média, 149 dopisů

    Velmi dlouhá diskuse se rozběhla nad vyměnitelnými médii, jako jsou diskety. Podle některých by Linux měl automaticky detekovat a správně řešit odstranění nebo výměnu jednotlivých disků. Druzí zase zastávali názor, že příkazy mount a umount jsou v pořádku pro tyto případy. Debata pokračovala a odhalila několik zajímavých bodů. Například že implementace takové vlastnosti by byla mimořádně obtížná, protože by musela vyřešit věci jako otevřené soubory v době výměny disku a podobně. Na druhé straně je tato vlastnost standardní v ostatních operačních systémech, takže uživatelé (a zvláště začátečníci) mají právo volat po této vlastnosti.

    Jména SCSI zařízení, 22 dopisů

    Podle Ashoka Raje by se SCSI zařízení měla jmenovat sda, sdb atd. Pokud by zařízení změnilo slot nebo řadič, mělo by to špatné efekty. A zeptal se na možné řešení. Andreas Dilger odpověděl, že je možné pojmenovat ext2 oddíl a v /etc/fstab použít jméno oddílu místo jména zařízení. Viz mount(8) a fstab(5). Giuliano Pochinimu se tato vlastnost líbila, ale podotkl, že by bylo lepší, kdyby názvy oddílů byly v partition table a ne přímo v oddílech. Horst von Brand ale vysvětlil, že na PC má partition table pevný tvar a není v ní místo pro data navíc.

    Navržená změna SyncPPP, 18 dopisů

    Jan Kasprzak (předseda CZLUGu) navrhl dvě změny v implementaci SyncPPP. Podle něj se totiž tento driver chová jinak než například ethernet, fddi atd, což způsobuje duplikaci kódu a nepříliš optimální implementaci v syncppp.c. Změny se týkají vytvoření několika inicializačních procedur, obdob rutin init_etherdev() a ether_setup(). Alanovi se tyto změny líbily a schválil jejich implementaci. Bude to sice znamenat narušení několika procedur a rozhraní, ale standardizace API za to stojí.

    Fdisk a Windows 2000, 4 dopisy

    Andries Brouwer oznámil další verzi (2.10g) balíku util-linux a dodal, že fdisk obsahuje velké netestované změny. Dodal, že se proslýchá, že Windows 2000 neakceptují nesetřízené partition tables. Dosu, Win9X ani Linuxu to dosud nedělalo problém. Pokud je to pravda, musí se fdisk chovat poněkud přísněji. Proto dodal možnost třízení do expertního modu (písmeno f). Tuto vlastnost je možné zkompilovat, nikdo ji ale nezkoušel zatím v praxi. Jeff V. Merkey to zkusil, ale W2K jely i bez třízení.

    Přetečení PID, 20 dopisů

    Richard B. Johnson si všiml, že v 2.3.41 má další proces po procesu 32767 číslo 300, i když nižší čísla jsou dostupná. Andries Brouwer odpověděl, že toto chování se datuje k 2.1.37 a jeho důvodem je oddělit procesy spuštěné při startu od novějších. To může pomoci administrátorům odhalit narušitele (pokud inetd má najednou PID 12345 místo 150). Mike A. Harris však odvětil, že pravý důvod leží ve zvýšení výkonu Linuxu. Nejnižší místa totiž obsazují démoni, kteří běží po celou dobu. Pokud by se hledal volný PID od jedničky, trvalo by to příliš dlouho. Proto je výhodnější přeskočit prvních 300 čísel, kde je malá šance najít volnou pozici.

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Přeložil Leoš Literák (literakl@seznam.cz).

           

    Hodnocení: 0 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.