Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Při vytváření image by měly být klíčové služby ideálně zastaveny, ať se na disku nemění během kopírování data.Pro tohle je vhodné používat souborový systém, který umí snapshoty.
dd
se pak pustí na provedený snapshot.
flush tables with read lock
, ale ihned po vytvoření se to zas může ukončit.
flush tables with read lock
a vytvoříš LVM snapshot, tak tě nezajímá (tj. nezáleží na tom) zda to je opravdu zapsaný na disku (což teda mimochodem ani sync nezaručuje).
dd if=/dev/zero of=/zero; rm -f /zero
. Nuly sa komprimuju lepsie nez historicky bordel.
OpenVZ mám podezření, že musí být použit kernel stejné verze?Jako že bys na fyzickém nesměl upgradovat jádro? Proč?
A jak se ta závislost řeší u VPS?Zaprvé je důležité se smířit s faktem, že kontejnery nejsou to stejné co virtualizovaný hardware. Řešení jsou různá. Například lze nepoužívat služby závislé na nových verzích kernelu. Nebo lze mít pro jednu verzi distribuce jeden fyzický stroj a virtuály neupgradovat nebo po upgradu migrovat na fyzický stroj s vyšší verzí jádra. Obecně provoz kontejnerů vyžaduje více znalostí a práce, snajpa z vpsfree by mohl povídat. A vůbec, kde je, když ho potřebujem?
/etc/vz # cat osrelease.conf # List of kernel versions (osreleases) required by different # distributions (OS templates). vzctl tells kernel to report # the given version to containers based on a specified distro. # # Format: < template> < minimum kernel version required> fedora-11 2.6.18 fedora-12 2.6.18 fedora-13 2.6.18 fedora-14 2.6.32 fedora-15 2.6.32 debian-6.0 2.6.32 ubuntu-12.04 2.6.32Potom OpenVZ udrzuje distribution-specific skripty, ktere napr. nastavuji hostname, IP adresy, DNS resolvery, to vypada zhruba takhle:
/etc/vz # ls dists/ alpine.conf default owl.conf scripts suse-8.2.conf altlinux-2.4.conf distribution.conf-template redhat-7.0.conf slackware-9.0.conf suse.conf altlinux.conf fedora.conf redhat-7.1.conf slackware-9.1.conf ubuntu-6.06.conf arch.conf fedora-core.conf redhat-7.2.conf slackware.conf ubuntu.conf centos.conf funtoo.conf redhat-7.3.conf sles.conf debian-3.0.conf gentoo.conf redhat.conf suse-7.3.conf debian-3.1.conf mandrake.conf rhel.conf suse-8.0.conf debian.conf opensuse.conf scientific.conf suse-8.1.conf /etc/vz # ls dists/scripts/ arch-add_ip.sh functions redhat-7.x_add_ip.sh slackware-del_ip.sh arch-del_ip.sh funtoo-add_ip.sh redhat-add_ip.sh slackware-set_hostname.sh arch-set_hostname.sh funtoo-del_ip.sh redhat-del_ip.sh slackware-set_ugid_quota.sh arch-set_ugid_quota.sh funtoo-set_dns.sh redhat-set_hostname.sh suse-7.x_add_ip.sh debian-3.x-add_ip.sh gentoo-add_ip.sh set_dns.sh suse-8.x_add_ip.sh debian-add_ip.sh gentoo-del_ip.sh set_ugid_quota.sh suse-8.x_del_ip.sh debian-del_ip.sh gentoo-set_hostname.sh set_userpass.sh suse-add_ip.sh debian-set_hostname.sh gentoo-set_ugid_quota.sh slackware-9.x_add_ip.sh suse-del_ip.sh etcnet-add_ip.sh postcreate.sh slackware-9.x_del_ip.sh suse-set_hostname.sh etcnet-del_ip.sh prestart.sh slackware-add_ip.sh /etc/vz # cat dists/ubuntu.conf # Copyright (C) 2000-2008, Parallels, Inc. All rights reserved. # # < stripnuty GPL header tady> ADD_IP=debian-add_ip.sh DEL_IP=debian-del_ip.sh SET_HOSTNAME=debian-set_hostname.sh SET_DNS=set_dns.sh SET_USERPASS=set_userpass.sh SET_UGID_QUOTA=set_ugid_quota.sh POST_CREATE=postcreate.sh PRE_START=prestart.sh
Jinak stava se, ze obcas nefunguje nejake nove distro - Fedora je krasny priklad, kde casto veci visi na novinkach v kernelu. Vetsinou to lidi z OpenVZ dodelaji do par tydnu, max mesicu, takze to neni az takovy problem. Na podporu Ubuntu 12.04 jsme tusim cekali 2 mesice, tam nas to trochu stvalo, protoze ho lidi proste chteli hned
Co se tyce Debianu, fungovaly mi vzdycky krasne vsechny verze od Sarge (tzn. odkdy s Debianem delam), dist-upgrade sebehnul vzdycku bez problemu - teda az na jednu situaci s NFS mounty, ktere mame do kontajneru mountovane zeshora (zalohy a NAS), takze bylo potreba ve vpsAdminu ty mounty poodpojovat.
ssh root@server "dd if=/dev/vda | xz" | unxz | dd of=/home/uzivatel/server.imgudělá to, že se ssh přihlásí na server pod uživatelem root a spustí na něm příkaz dd, který začné číst disk /dev/vda na serveru, ještě se to prožene kompresí (ta není podstatná - lze vynechat), ovšem samozřejmě se to nezapisuje zpatky na server (to by se to tam skutečně nevlezlo), ale posílá se to přes ssh po síti k tobě na notebook, dekomprimuje se to a teprve na notebooku zapíše do server.img. Ale skutečně doporučuju se prvně pořádně naučit základy bashe a Linuxu a až pak zkoušet něco pokročilejšího. Obzvlášť s příkazy jako dd, co umí něco přemazat raz dva.
Tiskni
Sdílej: