abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    18.4. 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 566 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Jak si zvirtualizovat svou VPSku

    21. 11. 2013 | Václav Švirga | Návody | 6704×

    Titulek zní možná trochu nesmyslně, jelikož VPS je z definice Virtuální privátní server, tedy server běžící na virtualizovaném hardwaru. Proč ho tedy znova virtualizovat? Kdo nějakou VPSku vlastní, a že je v současné době spousta služeb, které je levně nabízejí, takže minimálně na hraní to bude jistě spousta čtenářů AbcLinuxu, může narazit na problém, že potřebuje na serveru provést nějakou úpravu, u které je riziko, že server znefunkční.

    Jedno z řešení je, v době úprav, za server spustit nějakou náhradu, přemostit služby a až bude vše vyřešeno, přemostit je zpět. Z různých důvodů (například finančních) to ale není vždy možné a potom i tak je dobré, aby daná změna probíhala co nejkratší dobu. Není nic horšího, než se potit celou noc, pak dát reboot a zjistit, že server nenaběhl ;-).

    Nedávno jsem potřeboval svůj server zaktualizovat a provést ještě pár dalších úprav a protože nejsem v žádném případě profesionální admin, chtěl jsem si vše vyzkoušet nanečisto a změny provést, až si budu jistý, že vše bude fungovat jako předtím (a vyhnout se černému scénáři v předchozím odstavci).

    Proto jsem se v dnešní době plné virtualizace pokusil zduplikovat a zvirtualizovat svůj server u sebe na notebooku, provést patřičné úpravy, vše otestovat a pak vše v noci znovu provést (s patřičnými obětními rituály) na ostrém serveru. Povedlo se mi to a o tom bude tento článek. Pro úplnost dodávám, že předpokládám, že vám na vaší VPS běží Linux. Na lokálním počítači, který pro jednoduchost budu dále v článku nazývat notebook, kde budeme VPSku virtualizovat, Linux předpokládám rovněž, ale v článku uvedu i tipy, jak virtualizaci provést na Windows. Předem se chci omluvit všem skutečným adminům, nejsem odborník ani v oblasti virtualizace, ani správy serverů a pokud se dopustím nějakých nepřesností, prosím o dovysvětlení v diskuzi. Rovněž tento článek není univerzálním návodem, ale spíše inspirací, jak na to.

    Obsah

    Vytvoření image

    link

    Prvním krokem je pochopitelně vytvoření image disku serveru. Protože jsem líný a nechtěl jsem řešit přeinstalaci Grubu a podobně, zavrhl jsem rsync, tar, apod. a rozhodl se pro klasický image přes dd. Například takto:

    ssh root@server "dd if=/dev/vda | xz" | unxz | dd of=/home/uzivatel/server.img

    Příkaz xz (a unxz) je v pajpě jen kvůli kompresi, může se vynechat.

    Pokud nechcete povolovat ssh na roota na serveru a nemáte veřejnou ip na notebooku, můžete využít reverzní tunel.

    Tento příkaz (spouští se na notebooku) vytvoří tunel:

    ssh -N -R 5000:localhost:22 uzivatel@server

    Nyní se ze serveru na notebook můžeme připojit přes port 5000 a zkopírovat image.

    dd if=/dev/vda | xz | ssh uzivatel@notebook -p 5000 "unxz | dd of=/home/uzivatel/server.img"

    Při vytváření image by měly být klíčové služby ideálně zastaveny, ať se na disku nemění během kopírování data. Jelikož ale kopírování může trvat několik hodin, služby jsem samozřejmě nezastavoval a vše mi naštěstí fungovalo ;-). Je dobré si na to ale dát pozor a zvirtualizovaný klon našeho serveru dobře otestovat.

    Jinak jistě je tu spousta uživatelů Linuxu na serveru, kteří ale na svém lokálním stroji mají Windows. Image si ovšem mohou stáhnout taky, například přes Cygwin.

    Virtualizace

    link

    Jak jsem v úvodu článku uvedl, ve virtualizaci se příliš nevyznám. Jsem akorát uživatelem VirtualBoxu a to proto, že se v něm dá virtuálka intuitivně naklikat. V tomto případě jsem ale VirtualBox zavrhl, jelikož image serveru je ve formátu .img a VirtualBox potřebuje .vdi. Mezi formátem .img a .vdi lze ovšem konvertovat a mám od kolegy potvrzeno, že je následná virtualizace pomocí VirtualBoxu funkční. Takže je to jedna z alternativ, opět hlavně pro uživatele Windows.

    Kdo je ve virtualizaci stejně zběhlý jako já, se ale nemusí obávat, našel jsem adekvátní náhradu. Ta se jmenuje virt-manager a je to mimo jiné klikátko ke KVM. Trošku záludné může být, že ve spoustě BIOSech bývá defaultně virtualizace zakázána, proto si ověřte, zda ji máte povolenou a zda ji Váš hardware podporuje.

    Virt-manager si do Vaši distribubce nainstalujte ideálně přes balíčkovací systém, který vyřeší i všechny závislosti a můžeme vytvořit náš virtuální server.

    virt-manager

    Na to má virt-manager intuitivního průvodce, na první obrazovce chceme importovat existující obraz disku, na druhé vybereme naše .img, na třetí zvolíme takovou RAM a CPU, aby to pokud možno odpovídalo našemu serveru a na poslední obrazovce vybereme jako síť NAT.

    Pokud NAT nepůjde vybrat, zkuste restartovat počítač nebo se podívat do Změnit -> Detaily spojení -> Virtuální sítě. Po tom, co vytvoříte virtuální počítač, se Vás asi ještě virt-manager zeptá, jestli má síť aktivovat, dejte ano. Po restartu notebooku bude ale síť (pravděpodobně) zase deaktivována, ovšem jde zapnout ve zmíněných „Virtuálních sítích“. Je dobré si ještě ověřit, zda síť skutečně existuje, ifconfig nebo ip link by měl ukázat zařízení virbr0.

    Pokud je vše připravené, můžeme počítač spustit. S trochou štěstí se normálně nastartuje.

    Naše spuštěná VPS

    Nastavení sítě

    link

    Pochopitelně bylo u klonu mé VPSky nutné, aby byla připojená do internetu a ideálně, abych se k ní mohl připojit i z hostitelského stroje (notebook) a testovat, zda se vše chová tak jak má. Ve výchozí konfiguraci stačí nastavit síťovce přidělování adresy z dhcp, třeba takto:

    /etc/network/interfaces:

    allow-hotplug eth0
    auto eth0
    iface eth0 inet dhcp
    

    Když se podíváme, jakou má síťovka přidělenou adresu (ifconfig nebo ip addr show), můžeme ji bez problému pingovat z notebooku.

    Nyní si můžete dělat se serverem co chcete a nic se nerozbije (pokud si nespletete terminál) :-).

    Další tipy

    link

    Pokud se snažíte odsimulovat například upgrade serveru, každou změnu si zapisujte. Až to budete dělat naostro, odkrokovaný seznam položek, které máte vykonat, Vás uklidní, že vše probíhá stejně, jako při simulaci (a nebo naopak varuje, pokud to tak nebude).

    Také je mnohem pohodlnější se na virtuální stroj připojovat přes ssh. Konzole virt-manageru se totiž občas divně překresluje a taky může mít tty jiné rozložení klávesnice, než jste zvyklí.

    Pro simulaci webového serveru si můžete dát ip adresu klonu do /etc/hosts, například:

    192.168.122.83	mojewebovastranka.domena

    Doporučuji ale po každé změně /etc/hosts restartovat webový prohlížeč, minimálně Firefox si totiž /etc/hosts kešoval.

    Závěr

    link

    Jak jsem podotkl v úvodu, článek je jen inspirací. V každém případě staré pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež“ platí a virtualizace je jedním ze způsobů, jak si ušetřit spoustu nervů.

           

    Hodnocení: 83 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    David Watzke avatar 21.11.2013 11:13 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Obvykle je dobré nastavit pro dd option bs= a ssh předat -c arcfour - zrychlí to kopírování.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    21.11.2013 11:48 www
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Při vytváření image by měly být klíčové služby ideálně zastaveny, ať se na disku nemění během kopírování data.
    Pro tohle je vhodné používat souborový systém, který umí snapshoty. dd se pak pustí na provedený snapshot.
    pavlix avatar 21.11.2013 11:59 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Ale i tak je potřeba si dávat pozor na konzistenci.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    David Watzke avatar 21.11.2013 12:10 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Pravda. Např. v době vytváření snapshotu mysql datadiru je potřeba aby běžel flush tables with read lock, ale ihned po vytvoření se to zas může ukončit.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    21.11.2013 13:11 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Nebo mysql datadir pak překopírovat zvlášť (se zastaveným mysql) a v image ho pak přehrát.
    Baník pyčo!
    David Watzke avatar 21.11.2013 13:45 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    To je přijatelná možnost, když si můžeš dovolit databázi odstavit, ano.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    21.11.2013 17:35 Mortal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    sync
    Josef Kufner avatar 21.11.2013 19:40 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    To ti vůbec nepomůže. Vlastně to je dokonce úplně zbytečné.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    21.11.2013 20:32 Mortal | skóre: 26 | blog: mortals_log
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Vzhledem k tomu, ze tvuj komentar je dost strucnej a muj predtim jeste vic, jsme se asi nepochopili. Jestli je sync zbytecnej tak pak je zbytecnej i flush tables with read lock. Sync pomaha hodne a je zasadni. Zamkni si tabulky proti zapisu a na nekterych co se hodne meni obsah, nejlepe nejaka session_table si udelej md5sum a udelej snapshot, a potom si over md5sum na tom snapshotu

    pro me bylo docela neprijemne zjisteni a i prekvapeni ze ty soucty nesedi, bez toho syncu
    V pekle jsou samé diskety a ďábel je velká disketová mechanika
    David Watzke avatar 22.11.2013 22:29 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Sync je zbytečnej. Když dáš flush tables with read lock a vytvoříš LVM snapshot, tak tě nezajímá (tj. nezáleží na tom) zda to je opravdu zapsaný na disku (což teda mimochodem ani sync nezaručuje).
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    22.11.2013 01:26 anonym
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    ano a ne

    pokud chci data opravdu hezka tak pred provedenim snapshotu musim aplikacim prikazat nejaky flush.

    pokud to neudelam tak muzu dostat data ktera jsou nejakym zpusobem rozpracovana. to same ale dostanu pokud vytahnu kabel od zdroje (pripadne uhodi blesk, UPS se rozhodne ze se ji nechce pracovat atd). nekdy se tomu rika "crash consistent".

    aplikace ktera se z takoveho stavu nedokaze zberchat (po nejakem internim recovery procesu) by se dost snadno dala oznacit za spatne napsanou.
    21.11.2013 18:16 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Jinak známý mi "prozradil" ještě jeden možný a chytrý způsob, jak dostat virtuálku do virtualboxu a to vytvořit ve virtualboxu virtuální počítač s prázdným diskem, bootnout tam livecd linuxu, provést přes ssh dd z vps na ten prazdný disk, livko odpojit a voiala - klon virtualky virtualboxu je ready.
    Baník pyčo!
    21.11.2013 21:58 Semo | skóre: 45 | blog: Semo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Pred prenosom image disku by som znuloval volne miesto dd if=/dev/zero of=/zero; rm -f /zero. Nuly sa komprimuju lepsie nez historicky bordel.
    If you hold a Unix shell up to your ear, you can you hear the C.
    Josef Kufner avatar 21.11.2013 23:38 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Hmm... umí ty virtualizační nástroje používat trim k tomu, aby vyráběly děravé soubory, když se místo uvolní?
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    22.11.2013 11:36 Semo | skóre: 45 | blog: Semo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    To je uz starost o vrstvu a admina vyssie. Toto riesis usporu pri prenose po sieti.
    If you hold a Unix shell up to your ear, you can you hear the C.
    Josef Kufner avatar 22.11.2013 11:50 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Trim musí být podporován celou cestu od virtuálního filesystému, přes virtuální drivery k disku, až na hostující filesystém, kde je image virtuálního disku uložen. Otázkou je, zda ten virtuální driver (to co emuluje virtuální disk) umí porozumět příkazu trim od virtuálního filesystému k tomu, aby uvolnil místo na hostujícím filesystému.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    22.11.2013 13:05 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Před rokem se na tom pracovalo. Jaký je aktuální stav, nevím.
    22.11.2013 13:13 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Tak ještě:

    http://wiki.qemu.org/ChangeLog/1.5#Block_devices

    https://raobharata.wordpress.com/2013/08/07/unmapdiscard-support-in-qemu-glusterfs/
    Jendа avatar 22.11.2013 02:40 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Počkat, takže autor nejdřív z paranoi uváží zakázání roota a pak se z nědůvěryhodné VPS přípojí na svůj notebook?!
    22.11.2013 03:28 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    A autor ještě nešifruje a dovolil do svého notebooku nacpat tvou flashku ;-). Takže už je to stejně jedno, vím že mě sleduješ dnem i nocí... :-D
    Baník pyčo!
    multi avatar 22.11.2013 07:34 multi | skóre: 38 | blog: JaNejsemOdsut
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Předpokládám správně, že server v hostingu meží na KVM virtualizaci?

    Mě osobně by zajímalo, jestli může být nějaký problém při upgradu VPS s parametry systému co virtualizuje. Zajímá mě virtualizace KVM a OpenVZ, nebo není třeba nic řešit a upgrade je v pohodě jako na fyzickém stoji? Hlavně v případě OpenVZ mám podezření, že musí být použit kernel stejné verze?
    pavlix avatar 22.11.2013 10:09 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    OpenVZ mám podezření, že musí být použit kernel stejné verze?
    Jako že bys na fyzickém nesměl upgradovat jádro? Proč?
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    multi avatar 22.11.2013 10:29 multi | skóre: 38 | blog: JaNejsemOdsut
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Ze kdyz vyupgraduju virtual, tak pokud je ve fyzickém hodně stará verze kernelu, nez se kterou byl kompilovan system co je ve virtualu, tak některé knihovny/programy muzou mít problém.
    22.11.2013 10:42 snajpa | skóre: 20 | blog: snajpuv_blocek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Soucasny OpenVZ kernel umi rozjet vsechny moderni distribuce, ackoliv se tvari jako 2.6.32 :) Napr. Systemd tam bezi v pohode. Ale pravda je, ze obcas jim to dohnani kompatibility chvili trva.
    --- vpsFree.cz --- Virtuální servery svobodně
    pavlix avatar 22.11.2013 10:43 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    To je ale prostá závislost na určité verzi jádra.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    multi avatar 22.11.2013 11:44 multi | skóre: 38 | blog: JaNejsemOdsut
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    A jak se ta závislost řeší u VPS?

    Popíšu přesně moji situaci: mam virtualni servery s Debianem 6 na kmv a openvpz. Chci upgradovat na debian 7. Provedu bezny upgrade, jako bych to delal na fyzickem stroji, nabooruje pak ten virtual a bude nejaky problem? Pokud ano jak se to resi?
    22.11.2013 12:24 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Jdeš si to hodit ;-)

    Ale pokud chceš vědět jak to na hostitelských strojích dělám já..

    Mám tři stroje. Dva datové a jeden virtualizační. Vzájemně jsou schopny se zastoupit a infrasrukturu mám navrženout tak, že ji mohu za běhu stěhovat s minimálním výpadkem. Takže ty stroje točím.

    U single strojů, kde tahle možnost není využívám LVM a oddělený systémový disk. Nainstaluji aktualizaci do novélo LV oddílu a restartuji. Pokud to klapne, nechám to běžet, pokud ne, tak se rebootne zpátky do původního oddílu.
    22.11.2013 12:26 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Jinak pěkným řešením pro tebe by bylo btrfs na systémovém disku.
    22.11.2013 13:04 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Problém máte i s plnou virtualizací. Člověk si přeložil Gentoo s -march=native a pak mu hosting přestěhoval virtuální stroj na jiný hardware.
    pavlix avatar 22.11.2013 14:11 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    A jak se ta závislost řeší u VPS?
    Zaprvé je důležité se smířit s faktem, že kontejnery nejsou to stejné co virtualizovaný hardware. Řešení jsou různá. Například lze nepoužívat služby závislé na nových verzích kernelu. Nebo lze mít pro jednu verzi distribuce jeden fyzický stroj a virtuály neupgradovat nebo po upgradu migrovat na fyzický stroj s vyšší verzí jádra.

    Obecně provoz kontejnerů vyžaduje více znalostí a práce, snajpa z vpsfree by mohl povídat. A vůbec, kde je, když ho potřebujem?
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    22.11.2013 16:42 snajpa | skóre: 20 | blog: snajpuv_blocek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    OpenVZ resi mapovani verzi kernelu kvuli legacy aplikacim, ktere potrebuji videt starsi jadro:
    /etc/vz # cat osrelease.conf 
    # List of kernel versions (osreleases) required by different
    # distributions (OS templates). vzctl tells kernel to report
    # the given version to containers based on a specified distro.
    #
    # Format: < template> < minimum kernel version required>
    fedora-11	2.6.18
    fedora-12	2.6.18
    fedora-13	2.6.18
    fedora-14	2.6.32
    fedora-15	2.6.32
    debian-6.0	2.6.32
    ubuntu-12.04	2.6.32
    
    Potom OpenVZ udrzuje distribution-specific skripty, ktere napr. nastavuji hostname, IP adresy, DNS resolvery, to vypada zhruba takhle:
     /etc/vz # ls dists/
    alpine.conf        default                     owl.conf         scripts             suse-8.2.conf
    altlinux-2.4.conf  distribution.conf-template  redhat-7.0.conf  slackware-9.0.conf  suse.conf
    altlinux.conf      fedora.conf                 redhat-7.1.conf  slackware-9.1.conf  ubuntu-6.06.conf
    arch.conf          fedora-core.conf            redhat-7.2.conf  slackware.conf      ubuntu.conf
    centos.conf        funtoo.conf                 redhat-7.3.conf  sles.conf
    debian-3.0.conf    gentoo.conf                 redhat.conf      suse-7.3.conf
    debian-3.1.conf    mandrake.conf               rhel.conf        suse-8.0.conf
    debian.conf        opensuse.conf               scientific.conf  suse-8.1.conf
     /etc/vz # ls dists/scripts/
    arch-add_ip.sh          functions                 redhat-7.x_add_ip.sh     slackware-del_ip.sh
    arch-del_ip.sh          funtoo-add_ip.sh          redhat-add_ip.sh         slackware-set_hostname.sh
    arch-set_hostname.sh    funtoo-del_ip.sh          redhat-del_ip.sh         slackware-set_ugid_quota.sh
    arch-set_ugid_quota.sh  funtoo-set_dns.sh         redhat-set_hostname.sh   suse-7.x_add_ip.sh
    debian-3.x-add_ip.sh    gentoo-add_ip.sh          set_dns.sh               suse-8.x_add_ip.sh
    debian-add_ip.sh        gentoo-del_ip.sh          set_ugid_quota.sh        suse-8.x_del_ip.sh
    debian-del_ip.sh        gentoo-set_hostname.sh    set_userpass.sh          suse-add_ip.sh
    debian-set_hostname.sh  gentoo-set_ugid_quota.sh  slackware-9.x_add_ip.sh  suse-del_ip.sh
    etcnet-add_ip.sh        postcreate.sh             slackware-9.x_del_ip.sh  suse-set_hostname.sh
    etcnet-del_ip.sh        prestart.sh               slackware-add_ip.sh
     /etc/vz # cat dists/ubuntu.conf 
    #  Copyright (C) 2000-2008, Parallels, Inc. All rights reserved.
    #
    # < stripnuty GPL header tady>
    
    ADD_IP=debian-add_ip.sh
    DEL_IP=debian-del_ip.sh
    SET_HOSTNAME=debian-set_hostname.sh
    SET_DNS=set_dns.sh
    SET_USERPASS=set_userpass.sh
    SET_UGID_QUOTA=set_ugid_quota.sh
    POST_CREATE=postcreate.sh
    PRE_START=prestart.sh
    

    Jinak stava se, ze obcas nefunguje nejake nove distro - Fedora je krasny priklad, kde casto veci visi na novinkach v kernelu. Vetsinou to lidi z OpenVZ dodelaji do par tydnu, max mesicu, takze to neni az takovy problem. Na podporu Ubuntu 12.04 jsme tusim cekali 2 mesice, tam nas to trochu stvalo, protoze ho lidi proste chteli hned :-)

    Co se tyce Debianu, fungovaly mi vzdycky krasne vsechny verze od Sarge (tzn. odkdy s Debianem delam), dist-upgrade sebehnul vzdycku bez problemu - teda az na jednu situaci s NFS mounty, ktere mame do kontajneru mountovane zeshora (zalohy a NAS), takze bylo potreba ve vpsAdminu ty mounty poodpojovat.

    --- vpsFree.cz --- Virtuální servery svobodně
    22.11.2013 17:03 snajpa | skóre: 20 | blog: snajpuv_blocek | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    A jinak to, co resi tenhle clanek, mame primo ve vpsAdminu implementovane, rikame tomu Playground VPS. Jde vzit produkcni VPS, naklonovat ji do playgroundu, tam si pohrat, ponastavovat a pak jde udelat Swap VPS - tedy prohodit obe VPS mezi sebou :-). Jeste je v planu on-demand backup vyvolatelny 1x denne, aby si to clovek mohl odzalohovat pred tim, nez jde neco delat a pak se da on-click zaloha obnovit, kdyz se neco nepovede. ZFS umoznuje delat divy, jenom musim komunitu dokopat fixnout temer jisty deadlock pri spusteni zfs send u stroju pod memory pressure.
    --- vpsFree.cz --- Virtuální servery svobodně
    1.12.2013 20:41 Macik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Zdravim panove, je tu nekdo kdo by konkretne s timto pomohl tezkemu zacatecnikovy? Linux pouzivam teprve dva mesice a podarilo se mi ho i nejakym zpusobem dostat na stary notebook (wifi byl nekolika denni souboj :-), ale toto proste nedavam. Mam VPS na pokusy a krome toho ze mi nefunguje pouhe opsani tak to ani moc nechapu coz me stve nejvic :( Prvni prikaz asi funguje, ale nemel jsem odvahu zkouset. Jestli to dobre chapu tak to bude kopirovat surova data z disku VPS do souboru na VPS. Za prve, domnival jsem se ze dd bere proste surova data tak jak lezi na hdd, protoze dd jsem predtim pouzil na vytvoreni kopie boot sektoru na notebooku, abych si nainstaloval debian vedle windows aniz bych nejak poskodil jejich zavadec a prisel tak o moznost recovery a o moznost debian snadno smazat :). Jestli linux maze soubory stejne jako wokna a neprepisuje je nulama tak mam pocit ze ten obraz bude pri pouziti dd tak velky ze se ani pri te komprimaci nema sanci na ten disk vejit. Za druhe, jak muzu delat obraz neceho na co ukladam ten obraz? To v tom obrazu bud mit i cast toho obrazu? Kde mam prosim v chapani toho prikazu chybu? Priznam se ze moc nechapu ty roury takze asi tam, co? S Billem jsem od Win 3.1 takze to se mnou asi nebude lehke, ale u WIN 8 jsem si proste rekl a dost :o a tak tady ted zebram :)
    1.12.2013 21:31 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Doufám, že ti na té VPS nic důležitého neběží, protože surové kopírování příkazů bez přemýšlení a chápání jejich významů je akorat cestou k znefunkčnění systému :-(. Článek by neměl být chápán jako návod, jak to krok za krokem udělat, ale spíše inspirace, jinak si následky neseš sám.

    Jinak můžu jeden příkaz objasnit:
    ssh root@server "dd if=/dev/vda | xz" | unxz | dd of=/home/uzivatel/server.img
    
    udělá to, že se ssh přihlásí na server pod uživatelem root a spustí na něm příkaz dd, který začné číst disk /dev/vda na serveru, ještě se to prožene kompresí (ta není podstatná - lze vynechat), ovšem samozřejmě se to nezapisuje zpatky na server (to by se to tam skutečně nevlezlo), ale posílá se to přes ssh po síti k tobě na notebook, dekomprimuje se to a teprve na notebooku zapíše do server.img.

    Ale skutečně doporučuju se prvně pořádně naučit základy bashe a Linuxu a až pak zkoušet něco pokročilejšího. Obzvlášť s příkazy jako dd, co umí něco přemazat raz dva.
    Baník pyčo!
    8.12.2013 19:53 Macik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Na VPS nebezi nic, je jen na pokusy, tak nejka mi zbyla :) Ani tak jsem ale prikaz nezkopiroval protoze jsem ho nechapal a koukal z toho problem. A na ntb bezi linux vedle woken a dokonce i tak ze zustal zachovan mbr pro pripadnou reinstalaci windows, takze nasledky si sam bez problemu unesu. Snazim se pochopit co ten prikaz dela, rozhodne jen slepe nekopiruji. A kdyz se neco podela, a zjistim co se pokazilo tak i vim co jsem udelal spatne a jsem o neco moudrejsi, skoda jen ze na to malokdy prijdu :( a musim se proste vidat jinou cestou.

    Co ten prikaz dela mi doslo uz druhy den rano, nejak mi nedoslo ze ssh muze prenaset soubory, presto ze to vim. Toto je mozna pokrocilejsi vec, ale pro zacatecnika se celekm hodi protoze to celkem jednoduse udela zalohu kterou pak muzu snadno obnovit. Muj hosting nepodporuje snapshoty, takze kdyz neco po..... musim pekne vse znovu instalovat. Sice se to alespon naucim, ale asi to bude casem opruz :) Pokud vite o jednodusim zpusobu jak provest zalohu sem s nim. A ten zpusob pomoci prosteho zatarovani vsech souboru, co se vali nekde na cz netu mu vzdy VPS slozil :( Nebezpeci dd jsem si plne vedom, prehodim 'i' za 'o' a je po ptakach :)

    Prikaz na tunel jsem treba zkusil, vypada celkem logicky a myslim ze vim o co jde, bohuzel asi ne. Zazada si o heslo a chvilku blika kurzor, pak prestane blikat a jen sviti. Zkusil jsem pridat parametr -v abych videl co se deje a posledni co se ukaze je "All remote forwarding requests processed" coz mi pripada ok, ale seklej kurzor a zadna hlaska neim, nevim. Ukoncit to jde jen ctrl+c Dalsi prikaz zase nevim. Neni mi jasne jak adresovat notebook, respektive jak VPS bude vedet co si predstavit pod @notebook. Podle hostname si to nedovedu dostdobre predstavit, a podle ip to asi taky nebude, protoze to by se nemuselo tunelovat (vim i tak se to hodi, ale pisou bez ip).

    Poradite i ted? Sice muzu presmerovat port v modemu na ntb, ale to uz umim a kazda zkusenost dobra :) Dekuji.

    P.S.: Omlouvam se za cestinu, mohl bych to svest na stareho psa, ale asi to bude prosta lenost :(
    msk avatar 9.12.2013 12:31 msk | skóre: 27 | blog: msk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Na zalohu to takto jednoducho pouzit samozrejme nejde, musis riesit este synchronizaciu beziacich aplikacii a snapshot filesystemu, inak dostanes sice zalohu filesystemu, ale totalne rozosraneho. Vid samotny blog + komentare vyzsie.
    9.12.2013 14:28 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Přesně tak. Článek nebyl vůbec o zálohování, na nějaké testování je to zkousnutelné, ale dělat tímle způsobem zálohy je akorát jistou cestou, jak přijít o data.
    Baník pyčo!
    9.12.2013 19:02 Macik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Chci tu zalohu udelat na VPS z nabootovaneho live CD, takze zalohovany system nepobezi. Predpokladam, ze na testovci VPS by mohl byt tento zpusob dostacujici. Nebo je nekde v tomto zpusobu take hacek?

    Jinak to chci pouzivat na to co je uvedeno v clanku, proste zkusit riskantni operaci nanecisto ve virtualizovane VPS. K virtualizovane VPS je i lepsi pristup, takze kdyz neco po.... tak je vetsi sance najit co delam spatne a poucit se.

    Co mi reknete na ten tunel jak jsem psal v predchozim prispevku, jde nebo nejde?
    9.12.2013 19:13 Václav HFechs Švirga | skóre: 26 | blog: HF | Kopřivnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Ok, tak pak ano.

    Ale na normální zálohy fakt bacha, třeba mysql je fakt dobré před ddčkem odstavit, protože takto normálně zálohovat a pak spoléhat, že data budou v pořádku by nemuselo dopadnout dobře.

    Jinak příkaz pro vytvoření reverzního tunelu (ssh -N -R 5000:localhost:22 uzivatel@server) se má "zaseknou", to je v pořádku (dokud ho neukončíte přes CTRL + C) - prostě dokud je zapnutý, tunel běží.

    Pak si musíte otevřít nový terminal, tam se normálně přisshačkovat na váš server a můžete se z něj připojit na váš notebook (na portu 5000). V článku využito pro překopírování toho image.

    Funguje to tak, že z notebooku se přes ssh vytvoří revezní tunel na server (u kterého problém s adresovatelností není) a pak přes něj reverzně se připojíte na Váš notebook.

    Na notebooku samozřejmě musí být nainstalovaný a spuštěný sshd server, aby ten tunel k něčemu byl.
    Baník pyčo!
    10.12.2013 20:45 Macik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak si zvirtualizovat svou VPSku
    Uz vim kde je celou dobu zakopany pes, mel jsem preklep v hosts na notebooku, jedna jednicka navic. Proto se mi stale nedarilo ssh tunelem ze serveru na notebook. Bez tunelu mi to samozrejme slo, protoze jsem se pripojoval pres ip a ne hostname. Jeste jsem to tedy nezkousel, ale urcite to bude ono.

    Dekuji za vasi rady, ochotu a hlavne trpelivost se zacatecnikem, bez Vas bych to nikdy nedal dohromady. Fakt velke diky, jsem zase o neco moudrejsi. Od ted budu pravidelnym ctenarem vaseho blogu.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.