Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Luboš Doležel, písmo: Tereza Sýkorová
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Toho jsem se vždycky děsil
Na webu se dají najít nějaké zmenšené (jeden jste našel sám). Zkoušel jsem to poskládat pomocí montage
(z balíčku ImageMagick), ale OOM killer mi to zatrhl. :-) Otázka je, jestli by to pak šlo vůbec prohlížet běžnými prohlížeči, celý obdélníkový obal by měl asi 10 gigapixelů (je to 81x32 dlaždic po 2048x2048).
Já jsem chvíli posouval, pak jsem použil "View page info" ve Firefoxu, záložku "Media", a pak už to byla jen otázka trpělivosti s wgetem a trochy shellového skriptování.
Zkoušel jsem to poskládat pomocí montage
(z balíčku ImageMagick), ale OOM killer mi to zatrhl. :-)
gratuluju ke kvalitní práci OOM killeru, mně trvalo patnáct minut než se mi povedlo proces stopnout a následně zabít (přičemž náběh systému do nepoužitelnosti byl asi během tří sekund po spuštění)
také jsem si bláhově myslel, že ImageMagick je naprogramovaný trochu slušněji a že by to mohlo projít ... mám takovou nějakou iracionální důvěru k commandline oproti věcem s GUI, například na stejném videu má mplayer v topu v RES nějakých 21 M a dragon má okolo 550 M (což má mplayer ve VIRT, kde má dragon skoro 2 G), ale tady jsem se s tím tedy těžce spálil :-/