Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Luboš Doležel, písmo: Tereza Sýkorová
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
A kde je zakřivení Země? Zřejmě je zanedbáno.
2 míle = 3,218688 kilometrů → Rožmberský rybník (Rožmberk), který je největší v Česku a ve střední Evropě a na kterém je vidět zakřivení zemského povrchu, má rozlohu vodní plochy 489 ha (jsou různé údaje, asi podle toho, kolik je v něm vody) → rybník Rožmberk sice není čtverec, ale uvažujeme-li čtverec o stejné rozloze jako rybník Rožmberk, pak má takový čtverec stranu přibližně něco přes 2 km a 200 m → takže by teoreticky mělo být zakřivení zemského povrchu patrné, i když asi zanedbatelné.
Zakřivení by určitě bylo vidět z obou těch vysokých konstrukcí (věží)
Závěr: Zakřivenou plochu lze nahradit rovinou do vzdálenosti s = 30 km. [33]
Tohle jsem našel tady: Kapitola 2. Tvar zemského tělesa a referenční plochy. Jak jste to spočítali? Podle toho by to mělo být v pořádku…?
Pokud dobře počítám, prostředek by měl být vyzvedlý o 20 centimetrů, tedy řádově hlava postavičky. Bitmapu jsem neanalyzoval, jestli to tak opravdu není…Nicméně daná krajina může být jako na potvoru mírně dokopce na obě strany od prostředka, takže jestli to je celý vodorovně, může to vlastně být v pořádku
Videli ste niekto najnovsi 1110, to je uplne v pecku, v tom velkom stvorci mozete posuvat cely ten svet, ja som v tom vcera stravil asi 2 hodiny :DJo, a jsou tam dva lidi v moři, šlapou vodu, a jeden z nich říká "Stupid FreeBSD". Teď konečně chápu proč :D
Z etického hlediska možná, ale jinak se to nedá srovnat