Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
zatímco běžný desktopový rotující disk maximálně 200 iopsTakový rotující desktopový disk bych rád viděl. :) Tohle je hodnota velice slušného FC disku. :)
Potom položil otázku – kdo ví, kolik nás stála smlouva Ministerstva vnitra s Microsoftem?Svého času (v době podpisu smlouvy) byla ta zakázka vyvěšená na adrese http://ted.europa.eu/Exec?DataFlow=N_one_doc_access.dfl&Template=TED/N_one_result_detail_curr.htm&docnumber=271509-2008&docId=271509-2008&StatLang=CS a hodnota byla 8 500 000 000 až 11 000 000 000 Kč (200 000 licencí a další služby). Z toho běhá trochu mráz po zádech, co? (skutečně tam nejsou nikde nuly navíc :/)
Ohledně wifi - nevím, jestli na Linuxaltu byla zapnutá i "free" síť VUTBRNO, pokud ano, tak (v případě, že ji někdo použije) by to připojení se na net mělo být velmi snadné a bez triangulace prakticky nezaměřitelné.
Síť eduroam tam jede na WPA2 a 802.1x, ale VUTBRNO je klasická nešifrovaná open wifi s "autorizací" přes webový formulář a VUT PIN, po jehož zadání se jen přidá (předpokládám) MAC adresa karty do seznamu (na nějaký časový úsek, který se pravděpodobně obnovuje při transferu dat). Tím pádem by neměl být problém nastavit si MAC a IP adresu dotyčného a vesele surfovat. Problémem bude asi jen balónek ve windows system tray "Tato IP adresa se již používá".
Slyšel jsem, že VUTBRNO se má už nějaký ten pátek rušit, ale nedávno jsem se díval a pořád fungovala
Autor asi myslel záplavu DNS dotazů na typu TXT.JJ
Sice mě to taky zklamalo, ale stejně kvůli přednáškám nebyl čas.A chtěl sis zkusit taky zalovit „útočníky“, nebo se sám protunelovat?
Nevím, jestli je možné z mojí síťovky (mám na ni dva ovladače, ale ani jeden není dokonalý) v monitorovacím režimu vytáhnout sílu s jakou odposlechla packet z jiného klienta, takže místo zaměřování (bez směrové antény) chytráků bych se přidal na jejich stranu :)
Ale čas by se dal využít i účelněji. Měl jsem tam vývojáře z Gentoo, tak jsem uvažoval, že bychom si sedli vedle Red Hatu a kazili jim kšefty reklamou na Gentoo. Jako ukázku jsem mohl předvádět notebook postavený na 64b MIPS3 poháněný jak jinak než Gentoo.
Tím pádem by neměl být problém nastavit si MAC a IP adresu dotyčného a vesele surfovat. Problémem bude asi jen balónek ve windows system tray "Tato IP adresa se již používá".Jde to i bez balónku, tedy pokud se spokojíš se spojením na ~10 kb/s.
Tiskni
Sdílej: