V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Oficiální program začal v sobotu kolem deváté ráno úvodním proslovem Agustina Benita Bethencourta. U toho jsem nebyl — jednak zásluhou Českých drah, jednak z toho důvodu, že jsem si udělal kolečko kolem areálu ČVUT, kde se akce konala. Pořadatelé mohli aspoň k výstupní stanici metra vyvěsit nějaké směrové šipky pro mimopražské…
Za vydatné pomoci GPS jsem se nakonec dostal do nové budovy FIT ČVUT — a narazil jsem na první (a naštěstí také poslední, co je mi známo) organizační problém. Systém si nějak neporadil s mou předběžnou registrací na webu, ale mohl jsem se registrovat ad-hoc na místě. Dostal jsem jmenovku a tašku s propagačními materiály openSUSE. K čemu jmenovku? Tak samozřejmě aby vás ostatní poznali — a také kvůli obědu, ten byl totiž domluvený pro držitele jmenovek v blízké menze za snesitelný peníz (ačkoliv pokud uvážíme menzovní porce/kvalitu…).
Ve foyeru byly rozházeny stánky různých distribucí a projektů. Samozřejmě nechybělo openSUSE a Gentoo, byla tu 3D tiskárna, pár stánků s tričky apod. Prostor je ale bohužel značně fragmentován, takže Ubuntu, Debian a Fedora se schovávali odděleně od toho ostatního. Tradičně bylo možné uzmout si nějaké nálepky a instalační média (zatím stále jen optická) nebo si popovídat se stánkaři. Tentokrát tento prostor splnil svůj účel: tvořily se hloučky diskutujících. Svůj podíl na tom jistě měly i některé atrakce jako (ne)levitující maketa Nokie N9 na stánku Openmobility, hexakoptéra, pochopitelně 3D tiskárna aj.
Jak můžete vidět na programu, současně běželo několik přednášek a sem tam nějaký workshop — vesměs šlo o technicky zaměřená témata v angličtině. To bylo dáno především spojením s konferencí openSUSE a Gentoo. Počet jak řečníků, tak návštěvníků ze zahraničí byl nezanedbatelný. Je ale otázkou, zda se to nepodepsalo na účasti místních (kteří se třeba nezajímají o openSUSE nebo neholdují angličtině). Odhadem 800 hostů za víkend mi připadá jako zklamání ve srovnání s LinuxAltem, a to ani nemám ambice porovnávat akci s FOSDEM jako Michael Larabel. Na druhou stranu, v sále, kde probíhala Gentoo miniconf, bylo stále narváno a prý dalších až 400 lidí sledovalo stream.
Ostatní sály byly spíše poloprázdné, obvykle jsem napočítal několik desítek lidí při celkové kapacitě 200, resp. 300 míst. Pokud jste tedy nedorazili a něco z programu vás zaujalo, můžete se podívat na záznam — aktuálně je aspoň část na kanálu openSUSE na YouTube nebo blip.tv.
Osobně jsem navštívil jen malý zlomek proběhlých přednášek, ale téměř žádnou jsem nebyl zklamán. Výjimkou bylo pouze to, když přednášející, který měl hovořit o superpočítači Watson, nedorazil. Pokud naopak bych měl něco vypíchnout, rozhodně stojí za zmínku následující:
Pozvolna jsem se přesunul k nedělnímu programu. V neděli se začínalo celkem rozumně později — vzhledem k party předchozí noc. Lidí ale dorazilo i tak méně. Odtud také čísla, která jsem psal výše. První den asi 470 lidí, druhý méně — ačkoliv pořadatelé původně očekávali dohromady kolem tisícovky. I tak bych ale neházel flintu do žita. LinuxDays byly fajn a uvidíme, jak se s tím pořadatelé poperou příští rok, kdy už to asi bude bez velké akce jako openSUSE Conference.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
To, že jde o reportážní fotografii, neznamená, že není potřeba udělat ji pořádně. Samozřejmě že u reportážní fotky nebudu mít stejné nároky na šum jako u studiového portrétu, ale pokud jsou jak šum, tak ztráta kresby zřetelné už při šířce (odhadem) 800 pixelů, tak se na mne nezlobte, ale to je prostě něco špatně.
Stejně to vidím i s tím světlem. Je hezké bít se v hruď, že nepoužívám blesk, ale vykroutit citlivost na maximum a ignorovat velmi nerovnoměrné světelné podmínky na scéně (a generovat tak černochy na přezářeném pozadí), je podle mne stejně nešťastné jako snažit se to umlátit bleskem napřímo. Co jsem si to první den zkoušel, tak i když byl v přední části přednáškové místnosti strop poměrně vysoko, s bleskem o strop se dal získat rozumný čas už při citlivosti ISO 400-800 a výsledek vypadal v obou ohledech o hodně lépe.
Pořadatelé mohli aspoň k výstupní stanici metra vyvěsit nějaké směrové šipky pro mimopražské…Když jsme vystoupili z autobusu a snažili se zorientovat, nestihl jsem ani doříct, jak bylo fajn, když jsme jeli na LinuxAlt a všude byli šipečky a už jsem je viděl i tu ... Úspěšně jsme podle nich dorazili až na místo. Asi jsi zvolil špatný dopravní prostředek, nebo je přehlídl