Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Kromě základního modelu s 32 GB paměti budou dostupné i dvě další verze. Model s Wi-Fi a Bluetooth bude možné pořídit za 189 dolarů a za verzi s 500GB pevným diskem, Wi-Fi a Bluetooth si Endless Computer naúčtuje 229 dolarů. V době psaní tohoto textu vybral Endless Computers na Kickstarteru téměř 150 000 dolarů, přičemž kampaň končí až 15. května.
Endless Computer má velmi zajímavý kulatý design ve tvaru „vajíčka“, jinak však jde po hardwarové stránce o ne příliš zajímavý low-endový počítač. Čím se však Endless Computers od konkurence opravdu odlišuje, je nová distribuce Linuxu s názvem Endless OS, která je podle výrobce navrhnuta tak, aby uspokojila "běžné uživatele" na rozvojových trzích.
Na počítači jsou předinstalovány desítky aplikací, z nichž velká řada funguje i bez připojení k internetu - zmínit lze třeba ořezanou verzi Wikipedie nebo webový prohlížeč Chromium. Endless OS je navíc vybaven automatickým systémem aktualizací optimalizovaným pro „slabé připojení k internetu“.
Endess Computer tedy zvolil podobný přístup, jako tvůrci jiných technologických projektů zaměřených na rozvojové trhy. Například smartphone Googlu s názvem Android One, který byl vydán v některých asijských zemích, obsahuje speciální verzi aplikace YouTube, jež běží i offline. Podobné aplikace pak najdeme i na řadě netbooků s Ubuntu, které jsou určeny pro rozvojové země.
Jak uvádí portál VentureBeat, projekt Endless Computers vznikl po tříletém výzkumu poptávky na trzích v různých rozvojových zemích. Jak pro VentureBeat uvedl šéf Endless Computers Matt Dalio, při výzkumu bylo zjištěno, že velké množství „chudých domácností“ překvapivě nepostrádá HDTV, tudíž si uživatelé nového mini počítače v řadě případů nebudou muset dokupovat nezbytný monitor. Myš a klávesnici pak lze v rozvojových zemích pořídit pod deset dolarů. Jak dodal Dalio, na vývoji počítače spolupracoval i zakladatel organizace One Laptop Per Child (OLPC) Nicholas Negroponte. OLPC již několik let pracuje na vývoji levných laptopů a tabletů pro rozvojové země.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Kromě základního modelu s 32 GB pamětiProsím rozlišujte pomalý perzistentní storage a RAM… Už jsem si toho všiml na více místech (nejen ABC).