Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Kromě základního modelu s 32 GB paměti budou dostupné i dvě další verze. Model s Wi-Fi a Bluetooth bude možné pořídit za 189 dolarů a za verzi s 500GB pevným diskem, Wi-Fi a Bluetooth si Endless Computer naúčtuje 229 dolarů. V době psaní tohoto textu vybral Endless Computers na Kickstarteru téměř 150 000 dolarů, přičemž kampaň končí až 15. května.
Endless Computer má velmi zajímavý kulatý design ve tvaru „vajíčka“, jinak však jde po hardwarové stránce o ne příliš zajímavý low-endový počítač. Čím se však Endless Computers od konkurence opravdu odlišuje, je nová distribuce Linuxu s názvem Endless OS, která je podle výrobce navrhnuta tak, aby uspokojila "běžné uživatele" na rozvojových trzích.
Na počítači jsou předinstalovány desítky aplikací, z nichž velká řada funguje i bez připojení k internetu - zmínit lze třeba ořezanou verzi Wikipedie nebo webový prohlížeč Chromium. Endless OS je navíc vybaven automatickým systémem aktualizací optimalizovaným pro „slabé připojení k internetu“.
Endess Computer tedy zvolil podobný přístup, jako tvůrci jiných technologických projektů zaměřených na rozvojové trhy. Například smartphone Googlu s názvem Android One, který byl vydán v některých asijských zemích, obsahuje speciální verzi aplikace YouTube, jež běží i offline. Podobné aplikace pak najdeme i na řadě netbooků s Ubuntu, které jsou určeny pro rozvojové země.
Jak uvádí portál VentureBeat, projekt Endless Computers vznikl po tříletém výzkumu poptávky na trzích v různých rozvojových zemích. Jak pro VentureBeat uvedl šéf Endless Computers Matt Dalio, při výzkumu bylo zjištěno, že velké množství „chudých domácností“ překvapivě nepostrádá HDTV, tudíž si uživatelé nového mini počítače v řadě případů nebudou muset dokupovat nezbytný monitor. Myš a klávesnici pak lze v rozvojových zemích pořídit pod deset dolarů. Jak dodal Dalio, na vývoji počítače spolupracoval i zakladatel organizace One Laptop Per Child (OLPC) Nicholas Negroponte. OLPC již několik let pracuje na vývoji levných laptopů a tabletů pro rozvojové země.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Kromě základního modelu s 32 GB pamětiProsím rozlišujte pomalý perzistentní storage a RAM… Už jsem si toho všiml na více místech (nejen ABC).