Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Kromě základního modelu s 32 GB paměti budou dostupné i dvě další verze. Model s Wi-Fi a Bluetooth bude možné pořídit za 189 dolarů a za verzi s 500GB pevným diskem, Wi-Fi a Bluetooth si Endless Computer naúčtuje 229 dolarů. V době psaní tohoto textu vybral Endless Computers na Kickstarteru téměř 150 000 dolarů, přičemž kampaň končí až 15. května.
Endless Computer má velmi zajímavý kulatý design ve tvaru „vajíčka“, jinak však jde po hardwarové stránce o ne příliš zajímavý low-endový počítač. Čím se však Endless Computers od konkurence opravdu odlišuje, je nová distribuce Linuxu s názvem Endless OS, která je podle výrobce navrhnuta tak, aby uspokojila "běžné uživatele" na rozvojových trzích.
Na počítači jsou předinstalovány desítky aplikací, z nichž velká řada funguje i bez připojení k internetu - zmínit lze třeba ořezanou verzi Wikipedie nebo webový prohlížeč Chromium. Endless OS je navíc vybaven automatickým systémem aktualizací optimalizovaným pro „slabé připojení k internetu“.
Endess Computer tedy zvolil podobný přístup, jako tvůrci jiných technologických projektů zaměřených na rozvojové trhy. Například smartphone Googlu s názvem Android One, který byl vydán v některých asijských zemích, obsahuje speciální verzi aplikace YouTube, jež běží i offline. Podobné aplikace pak najdeme i na řadě netbooků s Ubuntu, které jsou určeny pro rozvojové země.
Jak uvádí portál VentureBeat, projekt Endless Computers vznikl po tříletém výzkumu poptávky na trzích v různých rozvojových zemích. Jak pro VentureBeat uvedl šéf Endless Computers Matt Dalio, při výzkumu bylo zjištěno, že velké množství „chudých domácností“ překvapivě nepostrádá HDTV, tudíž si uživatelé nového mini počítače v řadě případů nebudou muset dokupovat nezbytný monitor. Myš a klávesnici pak lze v rozvojových zemích pořídit pod deset dolarů. Jak dodal Dalio, na vývoji počítače spolupracoval i zakladatel organizace One Laptop Per Child (OLPC) Nicholas Negroponte. OLPC již několik let pracuje na vývoji levných laptopů a tabletů pro rozvojové země.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Kromě základního modelu s 32 GB pamětiProsím rozlišujte pomalý perzistentní storage a RAM… Už jsem si toho všiml na více místech (nejen ABC).