Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V souborové hierarchii /proc
, což jsou speciální soubory generované
linuxovým kernelem, je soubor jménem /proc/net/wireless
, kde se zobrazují
aktuální monitorovací data o bezdrátových kartách včetně síly signálu. A to
jednoduchým textovým způsobem, který je možné automaticky parsovat funkcí
sscanf
jazyka C. Data v /proc/net/wireless
se aktualizují několikrát do
sekundy, a tak se hodí pro realtime optimalizaci polohy přijímače.
Využít můžeme toho, že máme kartu jenom jednu. Nemusíme proto zjišťovat, která karta je která, a tuto v souboru potom hledat. To nám situaci značně zjednoduší.
Bude uvedena na první datové řádce, a tak stačí přeskočit hlavičku, která je tvořena fixním počtem dvou řádků. Obsah souboru /proc/net/wireless
vypadá například takhle:
Inter-| sta-| Quality | Discarded packets | Missed | WE face | tus | link level noise | nwid crypt frag retry misc | beacon | 22 wlan0: 0000 61. -49. -256 0 0 0 0 11 0
Slovo link označuje SNR a slovo level sílu signálu.
Signál je minusový, protože jsou to decibely vůči miliwattu (dBm) a přijímaný výkon je typicky v řádu mikrowattů (-30 dBm), nanowattů (-60 dBm) nebo pikowattů (-90 dBm). Vysílač má typicky 100 miliwattů. Zřídka se nám podaří přijímač nacpat tak blízko vysílači, aby anténa zabírala 1/100 zorného pole vysílače, chytli jsme celý miliwatt a dBm bylo tak kladné.
Hodit se nám mohou oboje hodnoty. Šum vzniká kromě přijímače také v kosmu a provozem ostatních WiFi i ne-WiFi bezdrátových komunikačních zařízení a také mikrovlnných trub.
Vzhledem k malé vlnové délce a odrazům od místnosti vzniká částečně stojaté vlnové pole – nerovnoměrný signál v prostoru, kde velikost nerovnoměrností (vzdálenost mezi maximem a minimem dlouhodobé síly signálu) je na škále čtvrtiny vlnové délky, v našem případě je vlnová délka 12 cm a čtvrtina je 3 cm. Signál se tak může změnit ze silného na slabý posuvem notebooku o pouhé 3 cm.
Také se může stát, že optimální odstup signálu od šumu a tedy optimální příjem bude v místě neoptimálního signálu – signál vysílače bude sice snížený, ale signál mikrovlnné trouby bude v tom místě zeslabený ještě o mnoho víc. Vzorek boulí v prostoru z vysílače a vzorek boulí v prostoru z rušiče jsou nezávislé, protože tyto dva signály mohou přicházet z různého směru a různé dálky, a tak interferovat mezi odrážejícími překážkami různým způsobem.
Na druhou stranu síla signálu je údaj, který je jednodušší měřit, a tak mu člověk může víc důvěřovat. Měření SNR je složitější a může být například v kartě nebo ovladači zabugované nebo zatížené neočekávanými nebo nepředvídatelnými vedlejšími efekty implementace měření.
Funkce read_quality
načte dvě číselné hodnoty – SNR a síly signálu – ze souboru /proc/net/wireless
. Začleněna do hlavního programu vypadá takto:
#include <stdio.h> #include <unistd.h> float snr, signal; void read_quality(void) { FILE *f; int l; char buf[4096]; f=fopen("/proc/net/wireless","r"); for (l=0;l<3;l++) fgets(buf,sizeof(buf),f); fclose(f); sscanf(buf," %*s %*s %f %f",&snr,&signal); } int main(int argc, char ** argv) { while(1){ read_quality(); printf("SNR=%6.1f, signal=%6.1f\n" ,snr ,signal ); usleep(80000); } }
Soubor /proc/net/wireless
otevřeme pomocí funkce fopen()
. Funkcí fgets
načítáme řádky a přeskakujeme je. Poslední načtený řádek potom parsujeme funkcí
sscanf
. Třetí a čtvrté textové pole je číselná hodnota udávající odstup signálu od
šumu (signal to noise ratio, SNR) a sílu signálu.
Funkce main
používá usleep
80 milisekund, aby chrlení čísel probíhalo požadovanou rychlostí. Použity byly proměnné float
(globální proměnné snr
a signal
), protože v /proc/net/wireless
jsou tečky, které normální celočíselné konverzi nechutnají. Navíc naznačují, že v lepších implementacích tam třeba budou desetiny decibelů.
Při použití proměnných s desetinnou čárkou float
, double
, long double
je potřeba vždy dát pozor, aby se předával správný druh pointeru, které funkce tisku nebo čtení očekávají (v našem případě konkrétně specifikace formátu %6.1f
). Pokud se tyto neshodnou, program vyžije – interpretovat se budou náhodná binární data jako číslo s desetinnou čárkou, nebo přepisovat pár bajtů za proměnnou. V jazyce C existují také automatické konverze předávaných hodnot float
na double
. Pokud program vypisuje nuly nebo nesmysly, jsou tyto záležitosti častou příčinou.
Ke kompilaci bude třeba mít nainstalovaný balík GCC. Program napíšeme do souboru wifi.c
a zkompilujeme takto:
gcc -o wifi wifi.c
Po spuštění ./wifi
vypadá výstup takto:
SNR= 41.0, signal= -69.0 SNR= 39.0, signal= -71.0 SNR= 39.0, signal= -71.0 SNR= 39.0, signal= -71.0 SNR= 39.0, signal= -71.0 SNR= 41.0, signal= -69.0 SNR= 41.0, signal= -69.0 SNR= 39.0, signal= -71.0 SNR= 39.0, signal= -71.0 SNR= 39.0, signal= -71.0 SNR= 39.0, signal= -71.0 SNR= 37.0, signal= -73.0
Podařilo se nám vyrobit jednoduchý C program na měření signálu a odstupu signálu od šumu WiFi karty. Na něm mohou čtenáři vidět jednoduché textové rozhraní linuxového kernelu /proc/net/wireless
i příklad jednoduchého programování v jazyce C se čtením ze souboru, parsováním číselných údajů, tiskem desetinných čísel a čekáním.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
tail -n 1 /proc/net/wireless | awk '{print "SNR " $3 ", Signal " $4 }'
a v tom perlu by to taky nevypadalo nak moc hur ...
Pokud bych byl troll, tak bych napsal, [napsáno]Pouze jsem konstatoval, co bych napsal, pokud bych byl troll.
(Odin je troll.) implikuje (Odin napsal [nějaké kecy].)
Pravda.
#!/bin/bash while :; do awk ' # BEGIN { snr=0.0; signal=0.0;} (FNR==3) { snr = $2; signal = $4;} END {printf("SNR=%6.1f, signal=%6.1f\n", snr, sig);} ' /proc/net/wireless sleep 8 done
while sleep ... do ... done
#!/bin/bash while sleep 0.08; do awk ' # BEGIN { snr=0.0; signal=0.0;} (FNR==3) { snr = $3; signal = $4;} END {printf("SNR=%6.1f, signal=%6.1f\n", snr, signal);} ' /proc/net/wireless done
watch --interval=0.08 cat /proc/net/wireless
Akorát v téhle podobě to není ani na blog. A ty globální proměnné v tom C kódu... :-/
import time while True: with open("/proc/net/wireless") as f: lines = f.read().split("\n") tokens = lines[2].split() print("SNR=%6.1f, signal=%6.1f" %(float(tokens[2]), float(tokens[3]))) time.sleep(80e-3)
from __future__ import print_function import time while True: with open("/proc/net/wireless") as stream: next(stream); next(stream) print("SNR={:6.1f}, signal={:6.1f}".format(*[float(n) for n in next(stream).split()[2:4]])) time.sleep(.08)
Traceback (most recent call last): File "wlan.py", line 9, in <module> print("SNR=%6.1f, signal=%6.1f" %(float(tokens[2]), float(tokens[3]))) IndexError: list index out of range
aby to bylo čitelné, neasi (proti perlu a awk)A já myslel, že člověka, který potkává DNA sekvence, nemůže nějaký Perl rozhodit
watch -n 1 cat /proc/wireless
/proc/net/wireless
by mohl být použit maximálně jako příklad. Ale určitě se najde mnoho lepších příkladů, kde se parsuje víceřádková tabulka. A jestli to správně chápu, tak by na tohle měl fungovat netlink a ten je socketový, takže nevyžaduje cyklus s usleep a zbytečné periodické probouzení.
Nechápu, co s tím článkem máte za problém. Pro mě, jako začátečníka to je fajn čtení. Dozvím se, kde v systému je info o wifi a taky vidím ukázku Céčka, což se mi hodí, protože v něm nepíšu. To všechno za minutu čtení. A to se, alespoň mně, vyplatí ;) Nejde o to, že to jde napsat líp... Je to jen demonstrační příklad.Mně osobně se třeba nelíbí, že ten demonstrativní příklad je prakticky jediný obsah článku. To je snad dostatečný důvod hodnotit článek podle demnostrativního příkladu, když není podle čeho jiného hodnotit.