Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
mkinitcpio -k 3.2.12-1-ARCH -g /boot/initramfs-linux.imgDíky
VERB="-q" get_uuid() { sed -ne "\%^UUID=[-0-9a-f]\+\s\+$1\s%s/UUID=\([-0-9a-f]\+\)\s.*/\\1/p" < /etc/fstab } # backup root partition backup_root() { DEST=$1 if grep -q $DEST /proc/mounts ; then : ; else echo "Backup patition $DEST not mounted" exit 1 fi rsync $VERB -x -a --inplace --delete --delete-excluded --exclude-from /rsync-exclude / "$DEST" ROOT_UUID=`get_uuid /` BACKUP_ROOT_UUID=`get_uuid "$DEST"` # replace root partition in backup fstab, comment out backup root and swap sed -e " s%^UUID=$ROOT_UUID%UUID=$BACKUP_ROOT_UUID% t s%\(UUID=$BACKUP_ROOT_UUID.*\)%\#\\1% t s%\([^\#].*\sswap\s.*\)%\#\\1% t " < "$DEST"/etc/fstab > "$DEST"/etc/fstab.edited mv "$DEST"/etc/fstab.edited "$DEST"/etc/fstab sed -e " s%$ROOT_UUID%$BACKUP_ROOT_UUID% t " < "$DEST"/boot/grub/grub.cfg > "$DEST"/boot/grub/grub.cfg.edited mv "$DEST"/boot/grub/grub.cfg.edited "$DEST"/boot/grub/grub.cfg } backup_root /mnt/root-backup
Dobrý den. Dle mých zkušeností není UUID úplně optimální. Jak řešíte když je UUID zapsáno v initrd ? Respektive jak initrd přegenerujete, když nemáte po ruce funkční systém se stejným jádrem? Zatím jsem si na tom několikrát úspěšně vylámal zuby. děkujiJá tak úplně netuším v čem je problém, ani jsem na něj nikdy nenarazil.
snímek souborového systémuTohle se mi jednou vymstilo – systém pak po restartu nabootoval ze snapshotu místo z původního oddílu, docela průšvih… UUID je potřeba změnit resp. udržovat jedinečné.
Emil-II:~# ll /dev/disk/by-id/ | grep wwn lrwxrwxrwx 1 root root 9 Apr 24 20:24 wwn-0x50014ee0571cb58b -> ../../sdb lrwxrwxrwx 1 root root 10 Apr 24 20:24 wwn-0x50014ee0571cb58b-part1 -> ../../sdb1 lrwxrwxrwx 1 root root 9 Apr 24 20:24 wwn-0x50014ee057e7e8e6 -> ../../sdc lrwxrwxrwx 1 root root 10 Apr 24 20:24 wwn-0x50014ee057e7e8e6-part1 -> ../../sdc1 lrwxrwxrwx 1 root root 9 Apr 24 20:24 wwn-0x5e83a97f52f3f9cc -> ../../sda lrwxrwxrwx 1 root root 10 Apr 24 20:24 wwn-0x5e83a97f52f3f9cc-part1 -> ../../sda1 lrwxrwxrwx 1 root root 10 Apr 24 20:24 wwn-0x5e83a97f52f3f9cc-part2 -> ../../sda2 lrwxrwxrwx 1 root root 10 Apr 24 20:24 wwn-0x5e83a97f52f3f9cc-part3 -> ../../sda3 lrwxrwxrwx 1 root root 10 Apr 24 20:24 wwn-0x5e83a97f52f3f9cc-part5 -> ../../sda5 lrwxrwxrwx 1 root root 10 Apr 24 20:24 wwn-0x5e83a97f52f3f9cc-part6 -> ../../sda6 Emil-II:~#
Příklad výpisu:Výpisu čeho (jakého programu)? Věnovat se GRUBU Legacy je škoda. Jednak začíná být obsolete, druhak o něm už toho bylo napsáno moc a bylo by lepší popsat GRUB 2.
V "archaických časech" jsem LILO rovněž používal a pamatuji si, že následný přechod na GRUB mi přinesl více nevýhod, než-li výhod...
lilo
se umí chrootnou samo (parametr -r
), zmatek může být jenom v tom, jak se jmenují zařízení v /dev
a jak vypadají oblasti disků v /proc
(ale jejich absenci lilo
skousne).
PS: Když to srovnám s ostatními zavaděči Linuxu na ne-PC platformách, kde stačí většinou jen připravit jádro v učitém formátu a pak ho nahrát do první oblast bootovacího média, tak je i lilo
složité jak se s tím Airbusem, pardon grubem, vlastně lítáÚplně pro BFU to sice není, ale vzhledem k tomu, že tam funguje doplňování tabulátorem, tak se dá i s celkem minimálními znalostmi nabootovat, ten GRUB ti hodně pomáhá.
Grub mi ani tak nevadí, vadí mi, že pokud chci používat nějakou moderní distribuci, nemám možnost volby.Nevím, jestli je moje distribuce dostatečně moderní, ale někde jsem tam viděl volbu "pokračovat bez zavaděče" -- a pak tě to nijak neomezuje a ten systém si nabootuj, jak chceš -- někdo třeba bootuje v KVM přímo jádro bez zavaděče, někdo si tam dá LILO...
bzlilo
, kde se obraz jádra (pojmenovaný vmlinuz
) s případným initramdiskem překopíroval do /boot
(nebo do /
a symlinknul do /boot
) a pak se zavolalo lilo
. Dnes to jde teoreticky rešit přes cíl install
a skript /bin/installkernel
, který to automaticky spustí po překladu.
Takže pokud si často překládáte jádro, stačí si připravit tento skript a make
spouštět s parametrem install
.
/
, má ovladač v jádře. Protože nepoužívám initramdisk/initramfs, tak jádro před pokusem o jeho přijení vidí jen jediný disk a tudíž se nemůže poplést. Bohužel to u nových desek, kde je jen jediný SATA řadič, nejde použít.
Ve světě PC BIOS umí sdělit, ze kterého zařízení se bootovalo. Spolehlivě to ale funguje jen při bootu z ATA. LILO si dokonce při instalaci stěžuje, když se jej pokusíte nainstalovat do MBR jiného disku. Mám pocit, že UEFI je v tomto ještě lepší.
Údaj o bootu je ale k ničemu, když kořenový systém je ve virtuálním zařízení (například LVM). Pak se stejně musí použít nějaké umělé číslování.
za root zvolit partition na tom disku, z ktereho zavadec natahl jadro.Ale jakou partition?
za root zvolit partition na tom disku, z ktereho zavadec natahl jadroA o tom má jádro rozhodnout jako jak? Jádro je spustitelný blok kódu, který někdo (zavaděč) natáhne do paměti a spustí/nastartuje instrukcí JMP (V podstatě je to úplně obyčejný program akorát v reálném módu s exkluzivním během — teda ještě ho nikdo neplánuje, plánuje se samo, ale až na pár takových drobností je to úplně obyčejný ELF). Jádro neví nic o tom jak to vypadalo v systému před tím než bylo spuštěno. Samo si detekuje periferní zařízení na stroji na kterém bylo spuštěno a až má práci hotovou, tak je postaveno před nelehký úkol: Určit jak pokračovat. Většinou se to dělá tak, že pokračování nechá na Early User-Space a ten si dělá co chce (ten musí být v systému vždycky) a nech si pokračuje jak chce ten kdo si ho napsal. Disky a pole a takové věci jsou specifikum architektury x86. Na jiných architekturách může jádro klidně ležet pouze jako blok RAW-dat od adresy X do adresy Y na nějakém zařízení (to nemusí být ani disk), jiný systém ho natáhne do paměti a spustí jako běžný ELF (a nemusí to být ani jiná architektura — DOS-Grub pamatuje kdo?). Jak by mělo rozhodnout v takovém případě? Jádro se nepoužívá jen na Hi-Tech serverech s polema a loukama, ale jádro musí zůstat univerzální.
A o tom má jádro rozhodnout jako jak? Jádro je spustitelný blok kódu, který někdo (zavaděč) natáhne do paměti a spustí/nastartuje instrukcí JMP (V podstatě je to úplně obyčejný program akorát v reálném módu s exkluzivním během — teda ještě ho nikdo neplánuje, plánuje se samo, ale až na pár takových drobností je to úplně obyčejný ELF). Jádro neví nic o tom jak to vypadalo v systému před tím než bylo spuštěno.To je otazka boot protokolu mezi zavadecem a jadrem. Treba Multiboot predava informaci o disku a partition (i kdyz ve forme jeho BIOS identifikatoru, takze by mozna nebylo jednoduche z nej zjistit skutecny disk). Standardni linuxovy x86 boot protokol to asi (jak ted koukam) nepredava. Jak je to u jinych boot protokolu (treba OFI, UEFI) netusim, ale prekvapilo by mne, kdyby to tam nebylo.
Disky a pole a takové věci jsou specifikum architektury x86.No a? VGAcon je take vicemene x86 specifikum, a presto se defaultne hojne pouziva.
Tiskni
Sdílej: