abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:30 | IT novinky

    Seznam dělá každé úterý odstávku svého datacentra a simuluje tak správnost jejich HA řešení. Dnes se ovšem něco pokazilo a má kompletní výpadek. Nejdou webové služby, mapy apod. Kdo by rád věděl něco více o tom, na čem Seznam běží, tak nelze nepřipomenout LinuxDays 2023: Podvozek Seznamu - od cloudu až po Datacentrum (Michal Toužín, Miroslav Bezdička).

    Max | Komentářů: 4
    dnes 12:00 | Komunita

    Na stránkách konference Den IPv6 2024, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace a videozáznamy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | IT novinky

    Kyberkriminální skupina LockBit se prý nabourala do Federálního rezervního systému (FED) [Security Affairs].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | IT novinky

    Zakladatel WikiLeaks Julian Assange je na svobodě (𝕏, 𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:11 | Upozornění

    V neděli 30. června skončí (EOL) podpora CentOS Linux 7.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    David Tschumperlé a Garry Osgood v obšírném článku se spoustou náhledů shrnují vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.6. 13:22 | IT novinky

    Andrew S. Tanenbaum byl oceněn 2023 ACM Software System Award (Wikipedie) za operační systém MINIX.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.6. 10:22 | Komunita

    Celkový počet stažení aplikací z Flathubu překročil 2 miliardy. Aktuální Statistiky Flathubu: Celkový počet stažení 2 002 793 783. Celkem desktopových aplikací 2 636.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    21.6. 23:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 23:11 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 142 (pdf) a HackSpace 79 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Adabas - II

    13. 2. 2003 | Jaroslav Kysel | Návody | 5428×

    Instalace a nastavení. Konfigurační nástroje. Vytvoření nové databáze.

    Instalace, konfigurace

    ADABAS je obsahem balíčku ADABAS D 12.0 (Personal Edition for Linux) v distribuci SuSE. Příklady budou použity konkrétně z distribuce SuSE 7.3. Samotnou databázi ADABAS představuje balíček adabas12, na který se dají pověsit další dva: ada12docen - tento představuje dokumentaci k ADABASu (vřele doporučuji nainstalovat také) a ada12mydb, což je demo databáze. Další odstavec, protože se týká popisu běžné instalace, může nezačátečník přeskočit.

    Instalace zabere asi 160MB a můžeme ji provést např. přes YaST2 control centrum (k tomu budete potřebovat rootovské oprávnění). V sekci Software vyberte Instalovat/odebrat balíky. Přes tlačítko Hledat se vám zobrazí mezi jinými i výše uvedené balíčky, které si můžete vybrat. Po stisku OK po vás bude instalátor chtít CD5 z distribuce, kde jsou balíčky uloženy, a po proběhnutí instalace se můžete podívat na první stránku dokumentace $ADR/adabas/aad/v1200/eng/html/0_index.htm (pokud jste ovšem zvolili i ada12docen). ADABAS se tedy naistaluje do $ADR/adabas adresáře (v podstatě je jedná o HOME adresář uživatele adabas - odpovídá za administraci databáze) s jeho pracovním podadresářem aad a licenčním common. Je vhodné vytvořit pro tohoto uživatele home adresář v /home a přes linky přistupovat k výše uvedenému adresáři (není to ale nutné - pouze to zpřehlední konta uživatelů). Adresář aad se dělí na datový a "výkonný" v1200, kde najdete všechny ovládací soubory k ADABASu. Pokud nebudete při administraci pracovat s uživatelem adabas, přidejte do seznamu proměnných v prostředí vašeho správce databáze DBROOT=$ADR/adabas/aad/v1200.

    Tímto jsme naistalovali ADABAS jako takový a můžeme se vrhnout na vytvoření (a zároveň konfiguraci) naší nové testovací databáze. Musíme počítat s tím, že samotná databáze spolyká také nějaké místo a diagnostické soubory (pokud nepočítáme backupy) zaberou cca 3MB na disku. Pro ADABAS je nutné minimální místo 12MB na disku - je to dáno systémovými tabulkami, které obstarávají běh databáze. Takže počítejme pro náš jednoduchý příklad databáze s místem na disku cca 20MB.

    Databáze je určena jménem SERVERDB, což představuje jméno databáze, kterou chceme vytvořit. ADABAS obsahuje nástroje, kterými můžeme databázi administrovat (v $ADR/adabas/aad/v1200/bin), můžeme použít xcontrol nebo adcontrol (grafická podoba xcontrol s málo věcmi navíc). My použijeme xcontrol: po spuštění se nám interaktivně zobrazuje menu s dotazy na controluser, password a serverdb. Defaultně je jméno controluser "control". Pokud databáze ještě neexistuje (a naše ještě ne), zapíšeme do SERVERDB název nové databáze, například TEST. Po potvrzení nadefinujeme na další obrazovce uživatele pro nově vzniklou databázi. Další obrazovkou definujeme základní vlastnosti pro běh databáze. Podrobnější informace naleznete v dokumentaci, nám postačí ponechat defaultní hodnoty, jen u MAXUSERTASKS změňte hodnotu na 3 z důvodu licenční politiky. Další vlastnosti se mohou také ponechat defaultní, až se dostaneme k zadání DEVSPACE.

    V této části konfigurace se definuje místo na disku, kam se budou ukládat data databáze. Nejedná se jenom o samotná uživatelská data, ale i o systémová, transakční a archivační. Přitom se může použít souborový systém stávající (nastavení F), či RAW. Pro naši potřebu použijeme souborový systém a nadefinujeme soubory s absolutní cestou do existujících adresářů s předpokládanými velikostmi (u velikostí se definují 4k stránky, minimum u TRANSLOGu je 500 a u ARCHLOGu 1500).

    V případě, že během života běhu databáze zjistíte, že vám nedostačuje místo v databázi - databáze spadne na nedostatečně velké nadefinované velikosti filů - v konfiguraci je možno je měnit a přidat další. Samozřejmě na disku, kam definujete cestu, místo musí být.

    Poté jenom potvrdíte úmysl vytvořit novou databázi a sledujete jednotlivé fáze vytváření (o průběhu tvorby systémových tabulek, diagnostiky, definování a samotném startu databáze vás xcontrol informuje).

    V případě nějaké chyby se můžete vrátit (listujete nezvykle F7 dozadu a F5 dopředu) a podle protokolu chybu opravit. Je možné, že zde se "zaseknete" a databáze se vám nebude chtít rozjet. Příčin může být několik, ale než začnete s nějakou hloubkovou analýzou, zkontrolujte si práva v adresářích, kde chcete databázi vytvořit. Také není vhodné databázi vytvářet jako root. Po úspěšném vytvoření a nastartování vaší nové databáze se dostanete do řídící obrazovky databáze. Zde jsou online informace o právě běžící databázi jako zaplnění daty, logy, uživateli. Vaši databázi zde můžete také nahazovat, shazovat, backupovat, obnovovat, konfigurovat, diagnostikovat.

    Příště se podíváme na administraci a na něco malého s daty.

    Související články

    Odkazy a zdroje

           

    Hodnocení: 37 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    14.2.2003 13:36 Slave
    Rozbalit Rozbalit vše :)
    Pěkně polopatě - dokonce i mně se to rozjelo :)
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.