Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
echo -e '-\x6e'
echo -e "\x2dn"
echo -e '\x2d\x6e'
Echo mě řádně vypeklo, když jsem si v Debianu vyměnil dash za bash coby implementaci /bin/sh.
Dostat do proměnné znaky nového řádku a poslat ji na standardní vstup dalšímu příkazu tak, aby skript fungoval jak v bashi, tak v dashi (bez použití externího echa) se ukázalo být nemožné.
Objev století na mě čekal, když jsem při srovnávání implementace a specifikace v echo(1p) našel tyto věty:
Implementations shall not support any options.
It is not possible to use echo portably across all POSIX systems unless both -n (as the first argument) and escape sequences are omitted.
New applications are encouraged to use printf instead of echo.
Tudíž doporučuji do svaté války vedle zahození ifconfigu přidat zavržení echa.
ifconfig
, a proč bych to měl udělat? Resp. Co mi to -- krom dobrého pocitu jiných -- přinese? vypíše sekvenci znaků, které si shell interpretuje po svém (tj. výstup obarví).To není shell ale terminál.
/dev/pts/*
, /dev/tty[0-9]*
apod.
isatty()
ano. :-)
/dev/tty1
není terminál, ale jen znakové zařízení, které mi ten terminál zpřístupňuje, a pak jedním dechem prohlásil, že eth0 je síťová karta.
/dev/sda
je disk, protože kdybych chtěl být opravdu důsledný, musel bych trvat nejen na tom, že to není disk, ale speciální soubor sloužící jako rozhraní pro přímý přístup k tomu disku, ale ještě upozorňovat, že obecně je potřeba místo /dev/sda
říkat "blokové zařízení s major 8 a minor 0". Považuji přesnost terminologie za důležitou tam, kde nepřesnost vyjadřování může způsobit nedorozumění nebo špatné pochopení; ne tam, kde jde jen o chytání za slovíčka a předvádění se, jaký jsem frajer, že jsem vždy stoprocentně přesný (což stejně nejsem - a ani vy ne, jak jste sám předvedl na příkladu s eth0).
mi přijde docela příhodné upozornit na to, že "xterm" je mnohem blíže terminálu než "/dev/pts"
Za předpokladu, že akceptujete jen jeden možný význam slova "terminál", máte pravdu, jinak ne. Pro mne jsou přípustné i ty další, takže jsem nucen s takovým kategorickým tvrzením nesouhlasit.
Pokud si myslíte, že jsem se vyjádřil nepřesně (včetně výroku o síťové kartě), tak mě opravte.
Tvrzení, že eth0 je síťová karta, je asi tak stejně přesné jako tvrzení, že /dev/sda je disk. Jméno eth0 označuje síťové rozhraní, tedy abstraktní objekt, jehož prostřednictvím jádro umožňuje komunikovat (mimo jiné) se síťovými kartami. Navíc tu ani není korespondence 1:1, protože máme jednak virtuální síťová rozhraní (kterým neodpovídá konkrétní kus hardware), jednak třeba víceportové karty (kde jedné síťové kartě odpovídá více síťových rozhraní).
Za předpokladu, že akceptujete jen jeden možný význam slova "terminál", máte pravdu, jinak ne.Říkejte si jak chcete čemu chcete. Já se nechci tahat o slovíčka. Mně o myšlénku se jedná. Představte si, že spustíte v xtermu ssh a připojíte se na vzdálený stroj, kde napíšete příklad z článku
echo -e "== \e[31;1mCerveny text\e[31;0m =="V tomto příkladu, ačkoliv si echo povídá s /dev/pts na svém stroji, pokyn pro červenou barvu interpretuje až Váš xterm - tj. terminál. Takže toť rozdíl mezi shellem, /dev/* a terminálem (nebo jeho emulátorem). Zařízení /dev/pts (nebo tty) má svou roli, ale trochu jinou (viz manuály).
Tvrzení, že eth0 je síťová karta, je asi tak stejně přesné jako tvrzení, že /dev/sda je disk.Uznávám že to nebyl dobrý příklad, a to nejspíš proto, že síťový systém má trochu jiné principy (a zákoutí).
Tiskni
Sdílej: