Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Nest Cam je předělanou verzí linuxové kamerky Dropcam Pro od společnosti Dropcam, již Nest v minulém roce koupil za více než půl miliardy dolarů. Podle výrobce má být Nest Cam cenově dostupnou domácí bezpečnostní kamerkou, která umí pomocí streamovat obraz v 1080p kvalitě. Právě kvalita přenášeného obrazu Nest Cam odlišuje od konkurenčních kamer, které standardně nabízejí pouze obraz v 720p. Nest si již tradičně zakládá na jednoduchosti svých výrobků, tudíž je podle produktových stránek Nest Cam možné kamerku nastavit za pouhých šedesát sekund.
V Nest Cam je integrována 3MP kamerka s osminásobným zoomem a 130stupňovými pozorovacími úhly. Rozměry zařízení jsou 11,4 x 7,3 x 7,3 cm a váha 203 gramů, přičemž ve srovnání s Dropcam Pro má kamerka užší nožičku a širší podstavec. Nest Cam je možné různě ohýbat a připevňovat tak i na špatně dostupná místa. Nest bohužel kamerku vyrábí pouze v „domácím“ provedení a nikoli ve verzi pro venkovní použití. Provozní teplota Nest Cam je od 0 do 40 stupňů Celsia.
Ke kamerce je možné dokoupit cloudovou službu s názvem Nest Aware with Video History, která po dobu až třiceti dnů ukládá zaznamenané audio i video. Služba stojí 10 či 30 dolarů měsíčně v závislosti na tom, zda chcete svá data na cloudu uchovávat deset či třicet dnů. Nest Aware with Video History však nenabízí pouze prosté ukládání dat, ale i jejich analýzu. Jak uvádí Nest, jeho cloudová služba umí uživatele třeba zpětně upozornit na okamžik, kdy se v hlídaném prostoru vyskytl nějaký pohyb či zvuk.
Ať už si Nest Aware with Video History koupíte či nikoli, Nest Cam můžete bez problémů propojit i s dalšími zařízeními této společnosti. Například při propojení s níže uvedeným detektorem kouře kamerka automaticky spustí nahrávání videa v případě, že sepne detektor kouře.
Nest Cam se zatím se prodává jen v USA, a to za 199 dolarů (cca 4800 Kč). Příští měsíc by však kamerka měla dorazit i do Evropy. Dostupná je pouze v černém provedení.
Nový detektor kouře a CODruhá generace detektoru Nest Protect Smoke + CO Alarm je asi o desetinu menší, než ta předchozí. Jednou z hlavních vylepšení nové verze zařízení je přítomnost senzoru, který umí rozpoznávat rychle a pomalu hořící oheň. Pokud zařízení zaznamená kouř, upozorní na něj uživatele nejen hlasem (podporována je angličtina, španělština, francouzština a holandština) ale také pomocí světelného signálu - při detekci mírného kouře světlo na detektoru zežloutne a jakmile množství kouře či kysličníku uhelnatého dosáhne nebezpečné úrovně, zčervená.
Podle produktových stránek Nest by detektor měl být umístěn pouze v prostorách, kde se běžná teplota pohybuje mezi 4 a 38 stupni Celsia. Rozměry zařízení, které je na rozdíl od Nest Cam dostupné jak v černém, tak i v bílém provedení, jsou 13,4 x 13,4 x 3,85 cm, hmotnost pak činí 379 gramů. Životnost detektoru kouře a kysličníku uhelnatého, který Nest prodává za 99 dolarů (cca 2400 Kč), činí údajně deset let.
Stejně jako další zařízení Nestu, i detektor kouře je možné na dálku ovládat pomocí mobilní aplikace. Ta umožňuje například detektor vypnout v případě, že se spustí falešný poplach nebo na dálku otestovat jeho funkčnost. U kamerky Nest Cam pak aplikace podporuje živé streamování dat přímo na smartphone či tablet uživatele.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Právě kvalita přenášeného obrazu Nest Cam odlišuje od konkurenčních kamer, které standardně nabízejí pouze obraz v 720p.
Co je tohle za cípovinu? Odkdy "kvalita == rozlišení"?