Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nest Cam je předělanou verzí linuxové kamerky Dropcam Pro od společnosti Dropcam, již Nest v minulém roce koupil za více než půl miliardy dolarů. Podle výrobce má být Nest Cam cenově dostupnou domácí bezpečnostní kamerkou, která umí pomocí streamovat obraz v 1080p kvalitě. Právě kvalita přenášeného obrazu Nest Cam odlišuje od konkurenčních kamer, které standardně nabízejí pouze obraz v 720p. Nest si již tradičně zakládá na jednoduchosti svých výrobků, tudíž je podle produktových stránek Nest Cam možné kamerku nastavit za pouhých šedesát sekund.
V Nest Cam je integrována 3MP kamerka s osminásobným zoomem a 130stupňovými pozorovacími úhly. Rozměry zařízení jsou 11,4 x 7,3 x 7,3 cm a váha 203 gramů, přičemž ve srovnání s Dropcam Pro má kamerka užší nožičku a širší podstavec. Nest Cam je možné různě ohýbat a připevňovat tak i na špatně dostupná místa. Nest bohužel kamerku vyrábí pouze v „domácím“ provedení a nikoli ve verzi pro venkovní použití. Provozní teplota Nest Cam je od 0 do 40 stupňů Celsia.
Ke kamerce je možné dokoupit cloudovou službu s názvem Nest Aware with Video History, která po dobu až třiceti dnů ukládá zaznamenané audio i video. Služba stojí 10 či 30 dolarů měsíčně v závislosti na tom, zda chcete svá data na cloudu uchovávat deset či třicet dnů. Nest Aware with Video History však nenabízí pouze prosté ukládání dat, ale i jejich analýzu. Jak uvádí Nest, jeho cloudová služba umí uživatele třeba zpětně upozornit na okamžik, kdy se v hlídaném prostoru vyskytl nějaký pohyb či zvuk.
Ať už si Nest Aware with Video History koupíte či nikoli, Nest Cam můžete bez problémů propojit i s dalšími zařízeními této společnosti. Například při propojení s níže uvedeným detektorem kouře kamerka automaticky spustí nahrávání videa v případě, že sepne detektor kouře.
Nest Cam se zatím se prodává jen v USA, a to za 199 dolarů (cca 4800 Kč). Příští měsíc by však kamerka měla dorazit i do Evropy. Dostupná je pouze v černém provedení.
Nový detektor kouře a CODruhá generace detektoru Nest Protect Smoke + CO Alarm je asi o desetinu menší, než ta předchozí. Jednou z hlavních vylepšení nové verze zařízení je přítomnost senzoru, který umí rozpoznávat rychle a pomalu hořící oheň. Pokud zařízení zaznamená kouř, upozorní na něj uživatele nejen hlasem (podporována je angličtina, španělština, francouzština a holandština) ale také pomocí světelného signálu - při detekci mírného kouře světlo na detektoru zežloutne a jakmile množství kouře či kysličníku uhelnatého dosáhne nebezpečné úrovně, zčervená.
Podle produktových stránek Nest by detektor měl být umístěn pouze v prostorách, kde se běžná teplota pohybuje mezi 4 a 38 stupni Celsia. Rozměry zařízení, které je na rozdíl od Nest Cam dostupné jak v černém, tak i v bílém provedení, jsou 13,4 x 13,4 x 3,85 cm, hmotnost pak činí 379 gramů. Životnost detektoru kouře a kysličníku uhelnatého, který Nest prodává za 99 dolarů (cca 2400 Kč), činí údajně deset let.
Stejně jako další zařízení Nestu, i detektor kouře je možné na dálku ovládat pomocí mobilní aplikace. Ta umožňuje například detektor vypnout v případě, že se spustí falešný poplach nebo na dálku otestovat jeho funkčnost. U kamerky Nest Cam pak aplikace podporuje živé streamování dat přímo na smartphone či tablet uživatele.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Právě kvalita přenášeného obrazu Nest Cam odlišuje od konkurenčních kamer, které standardně nabízejí pouze obraz v 720p.
Co je tohle za cípovinu? Odkdy "kvalita == rozlišení"?