Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Když jsme začali pálit CD Mandrake a Debian za režijní cenu, brali jsme to jako službu komunitě. Cena pokrývala materiál a DPH, nikoliv však cenu práce. Časem jsme zjistili, že se jedná spíše o službu medvědí, neboť jsme znemožnili několika subjektům financování jejich projektů právě prodejem distribucí.
Nejde tak ani o objem našich obchodů, jako spíše o to, že jsme nechtíc rozpoutali cenovou válku. Ostatní provozovatelé si stěžovali, že jejich zákazníci nechapou, proč oni také nejsou tak levní jako my. Tím, že my jsme si neúčtovali cenu práce a přiměřený zisk, jsme vlastně naznačili, že hodnota lidské práce je nulová. Bohužel někteří lidé si vůbec neváží lidské práce a nás pak používají jako argument pro snížení cen.
Protože dále nechceme škodit linuxovému trhu a ostatním provozovatelům, uvažujeme o zrušení AbcPalírny. Možná už je pozdě a svou cenou 20 Kč za CD jsme už nenávratně poškodili vnímání lidí. Je nám to líto. Zatím doprodáme naše zásoby napálených distribucí. Na skladě máme ještě dva debiany a spoustu mandraků.
A co do budoucna? Určitě chceme prodávat nějaké distribuce dále. Pro spoustu lidí je pohodlné, že nemusí jít na poštu a že ušetří na poštovném. Rozhodně však po doprodání zásob nebudeme prodávat takhle levná CD. U Mandraku budeme prodávat GPL sety, cena je nízká a v krabici najdete i tištěný návod. Navíc část této ceny sponzoruje provoz portálu www.mandrake.cz. Rádi bychom prodávali i Debian, ale zřejmě jej nebudeme pálit, nýbrž jen prodávat něčí cizí produkt.
Doufám, že tuto změnu pochopíte. Jsem zvědav na vaše reakce
a počet lidí, kteří nás odsoudí jako hnusné kapitalisty
a vykořisťovatele .
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: