Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
V čem je mobilní vydání mobilnější?
6,4 MB, na mé 17" 82dpi obrazovce jsou i v celobrazovkovém režimu písmenka menší, než by mi vyhovovalo, a i samotný poppler (evince) se při změně stránky docela potí.
Takže jediný rozdíl je, že velikost souboru je poloviční? To je trochu malá optimalizace. Kdyby se jednalo o změnu v řádu nebo formátování do jediného sloupce, tak bych to pochopil. Ale jestli se soubor bude stahovat dvojnásobnou dobu asi mobilní čtenáře opravdu netankuje.
i686-pc-linux-gnu -march=athlon-tbird na 950 MHz.
Je možné, že mobilní zařízení oželí kvalitu a půjdou po rychlosti (například vypnutý antialiasing, gama korekce, předrastrovaná písmena), osobně bych na to ale nesázel.
Údajně by mělo být možné v prohlížeči PDF linearizovat obsah. Ale už jste takový viděl? Já ne. V opačném případě je třeba se zeptat, zda má smysl sázet „mobilní“ PDF, když se sazba nakonec stejně nepoužije.
Na grafické kartě nezáleží, protože interpretaci PDF (dekompresi, dohledání odkazů, setřídění a umístění primitiv a jejich vykreslení) stejně odedře CPU. Ještě jsem si vyzkoušel Adobe Reader a ten byl pomalý podobně. Jediný rozdíl byl, že spekulativně předpočítával následující stránku, takže se zátěž rozložila v čase.
S linearizovaným PDF jsme se asi nepochopili. Myslel jsem na funkci prohlížeče, který, když je správně utvořený dokument, dokáže přeskládat obsah stránky tak, aby tvořila jediný dlouhý sloupec textu. Takže uživatel nemusí na malém displayi honit sloupce. S velikostí souboru to nemá (téměř) nic společného.
Ale je možné, že uživatelé přenosných čteček jsou s prohlížením plachet spokojeni, takže snaha o skutečné přizpůsobení by nenašla odezvu. Nemohu posoudit, protože patřičné zařízení nevlastním.