Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Na začátku vývoje stál sice linuxový nováček, ale zato ostřílený programátor. Ten ani po týdnech probděných zkoušením stávajících video editorů nenašel žádný, který by odpovídal jeho požadavkům. Tuto situaci pojal jako výzvu a rozhodl se vyvinout editor vlastní, který by měl mít atributy – jednoduchost, stabilita a vysoká použitelnost.
Pro práci s videem zvolil MLT a FFMPEG, a tak za necelé dva roky dokázal vyvinout program, který stojí za to vyzkoušet a posoudit, zda-li autor dosáhl požadovaných cílů.
Na prvním screenshotu vidíte nový prázdný projekt, ten se objeví při každém novém spuštění. Na druhém obrázku můžete vidět velice sporadické možnosti nastavení – zde jistě oceníte možnost nastavení výchozího profilu a zřejmě také možnost změnit motiv vzhledu. Na třetím screenshotu pak informace o verzi a licenci.
V hlavním menu celé aplikace nenajdete příliš mnoho položek, většina voleb je schována do kontextových nabídek, a to jak v souborech projektu, tak v časové ose.
Do souborů projektu můžete importovat video soubory, sekvence obrázků, můžete vytvářet složky pro lepší přehlednost (z kontextové nabídky). Z kontextové nabídky můžete také spustit náhled klipu, přepnout na zobrazování miniatur a přesunovat mezi složkami (nejde tažením).
Při zakládání projektu máte pouze omezené možnosti nastavení. Největší pozornost věnujte výběru typu projektu. Na délce projektu příliš nezáleží, v případě potřeby se automaticky prodlouží. Pod nastavením vidíte vlastnosti aktuálně vybraného typu projektu (ty patří MLT, takže vám mohou být povědomé z Kdenlive).
Vytváření titulků se provádí přes hlavní menu Projekt → Nové titulky. Nejprve musíte vybrat šablonu (viz rozbalovací seznam vpravo nahoře na prvním obrázku), zadat název a potvrdit tlačítkem. Poté budete dotázáni na text (viz druhý obrázek). Následně budou titulky uloženy a budou zpřístupněny nástroje pro úpravu. Lehce upravené titulky vidíte na třetím obrázku. Titulky můžete upravit v Inkscape po kliknutí na tlačítko použít pokročilý editor. Přes kontextovou nabídku v souborech projektu můžete upravit již přidané titulky.
Na screenshotu vidíte příklad časové osy. Časovou osu lze přibližovat/oddalovat, lze v ní měnit počet stop a jejich uspořádání (z kontextové nabídky vyvolané nad hlavičkami jednotlivých stop).
Můžete použít nástroj pro přesun klipů, rozdělování klipů a pro změnu velikosti klipů (tj. tažením za levou nebo pravou hranu klipu). Do určitého místa časové osy můžete přidat značku (zarážku).
Z kontextové nabídky klipu můžete určit velikost (plochu) daného klipu ve výsledném obrazu, animaci obrazu apod.
Každý objekt v časové ose má své vlastnosti (viz první obrázek). Ve vlastnostech lze nastavit spoustu věcí jako rychlost přehrávání, délku a oříznutí, stmívačku/roztmívačku videa i audia a v neposlední řadě efekty.
Na druhém obrázku je otevřena správa efektů (poslední záložka ve vlastnostech klipu časové osy). Efekty zde můžete přidávat, mazat i upravovat jejich nastavení (s živým náhledem vlevo).
Na třetím obrázku můžete vidět vlastnosti přechodu (nastavení přechodu). Přechody mají určen směr provádění; pokud ho chcete změnit, učiňte tak z kontextové nabídky.
Formulář pro renderování vyvoláte z hlavního menu nebo z nástrojové lišty. Při jednoduchém renderování (viz první obrázek) stačí vybrat výstup a podle toho určit jeho nastavení v dolní části záložky. Při pokročilém renderování (viz druhý obrázek) můžete velice podrobně určit veškerá nastavení.
Při používání jsem zaznamenal menší obtíže s překreslováním okna – někdy bylo okno potřeba přesvědčit, že se má překreslit (možná vada v mém WM). Další výtkou je zpoždění pauzování přehrávání časové osy. Taktéž při přehrávání některých efektů docházelo k mírnému zpomalení přehrávání – větší zpomalení bylo patrné při přidávání efektů, přechodů a překrytí HD videa, ale u toho soudím, že jde spíše o výkonnostní problém procesoru či grafické karty.
Další nevýhodou je nepřítomnost rozhraní pro nahrávání z kamer, webových kamerek nebo obrazovky. Přesto se programu OpenShot nedá upřít rychlost vývoje, stabilita, množství i propracovanost funkcí. To vše dohromady jistě uspokojí řadu uživatelů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
To je dobrá poznámka, jak Kdenlive tak Z vlastní zkušenosti - Kdenlive standardně používá(la) systémový ffmpeg v takovém "naivně unixovém" duchu. Což v některých distribucích dost poškodilo pověst*
* Za nestabilitu si ale může i Kdenlive samotné, neb využili "příležitost" při přechodu na KDE4 a aplikaci rozkopali k nepoznání (viz screenshoty v blogu) a to stabilitě nikdy moc nesvědčí.Trefné - zcela souhlasím.
Mimochodem, ani vy ani Eugenie z OSNews neuvádí zdroj balíčků MLT a Ffmegu. Systémový, "privátní", vlastní kompilace ze SVN, distribuční verze, atd.To vede k zamyšlení jestli by to nestálo za to u článků podobného ražení psát. Kromě Openshotu samotného jsem používal vše z repozitářů Archlinuxu.
* Za nestabilitu si ale může i Kdenlive samotné, neb využili "příležitost" při přechodu na KDE4 a aplikaci rozkopali k nepoznání (viz screenshoty v blogu) a to stabilitě nikdy moc nesvědčí.A tim pro me Kdenlive skoncilo, pouzival jsem ho v KDE pohoda docela fajn program, docela i padal ale dalo se to, pak prislo KDE 4 a prestala fungovat vetsina pocitace... pak lezel pul roku bez povsimnuti a pak sem vymenil disk za disk s Windows a daroval ho dedeckovi. Ted sem si zas koupil pocitac a KDE uz pouzivat nebudu, dam si tam Gnome, tak zkusim OpenShot, mam hodiny nesestrihanejch videi, tak to v tom zkusim zpracovat a pak o tom neco napisu jak to slo... Kdenlive padalo docela dost. Nebo treba delalo to ze se na timeline zobrazovalo neco co presne neodpovidalo tomu videu co se prehravalo a podobny haluzoviny, vetsinou stacilo ulozit projekt a zas ho otevrit ale je to neprijemny precejenom...