Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Výčet vlastností je poměrně skromný:
PiTiVi najdete v repozitářích Ubuntu, Debianu, Gentoo a Fedory. U OpenSUSE najdete balíčky v packmanovi.
Zdrojové kódy najdete na FTP Gnome: http://ftp.gnome.org/pub/GNOME/sources/pitivi/.
Do Clip Library můžete přes Project -> Import clips… (nebo přes tlačítko přidat v hlavní nástrojové liště) naimportovat klipy – video, audio nebo obrázky. Přes Project -> Import folder of clips… celou složku. Přetažením myší je pak můžete přidat do časové osy. Pokud je budete chtít přehrát v integrovaném přehrávači, budete muset nad nimi vyvolat kontextovou nabídku a zvolit Play clip.
Clip Library můžete osamostatnit do nového okna kliknutím tlačítka přímo v kartě (vedle názvu). Zavřením tohoto okna se obsah vrátí zpět do hlavního okna.
V časové ose lze mít i více klipů nad sebou (nelineární střih) – jednotlivé stopy nejsou očíslovány ani se nevytváří, jsou dynamické – uchopením klipu a jeho tažením dolů se budou přidávat další stopy. Bohužel PiTiVi zatím ještě neumí slučovat video a nemá přechody ani video efekty.
Nástroj Razor (Timeline -> Razor nebo nástrojová lišta na spodu okna) umožňuje klipy dělit klepnutím na místo rozdělení u příslušného klipu (automaticky se rozdělí i audio v další stopě).
Dalšími nástroji můžete jednotlivé klipy spolu propojit/rozpojit (link/unlink) nebo seskupit/odseskupit (group/ungroup). Každý klip je ve výchozím stavu seskupen se svou zvukovou stopou.
Časovou osu můžete přiblížit nebo oddálit pomocí tlačítek v nástrojové liště v dolní části okna. Celé okno můžete přepnout na celou obrazovku (View -> Fullscreen nebo z hlavní nástrojové lišty).
Od verze 0.13.2 můžete použít funkce zpět a opakovat (undo/redo).
V Project -> Project Settings můžete nastavit rozměry a snímkovou frekvenci videa, nastavit můžete také počet kanálů audia, vzorkovací frekvenci a hloubku. V neposlední řadě také výstupní parametry (kontejner, audio a video kodek).
V renderovacím dialogu (Render project) vybíráte výstupní destinaci a jméno souboru. Poté můžete začít renderování stiskem tlačítka Render. Průběh a odhadovaný čas bude zobrazen.
Vývojáři neustávají ve své práci a programují další vlastnosti, které mají posunout PiTiVi mezi plnohodnotné editory. V době psaní článku vývojáři dokončovali mixování videa, což má už jen krůček k přechodům a efektům. Další na řadě je znovuzavedení nahrávání, které nebylo ze starších verzí do verze 0.13.x portováno. Vývojáři zároveň nechtějí, aby na tyto vlastnosti museli uživatelé čekat dlouho, a zvažují častější vydávání.
Práce s PiTiVi je velice intuitivní, zcela bez problémů ji zvládne i začátečník. Stabilita programu je velice dobrá (je to jedna z věcí, na které si vývojáři zakládají), během psaní recenze ani jednou nespadl. PiTiVi disponuje rozhraním pro pluginy, avšak v současné době neexistuje žádný plugin. Renderování probíhá o trochu déle, než by člověk očekával, ale výstup je v rámci možností kodeku kvalitní.
PiTiVi zdaleka nedosahuje funkčnosti jiných střihových programů, ale svou stabilitou a čistou elegancí (GUI opravdu do Gnome a GTK+ zapadá) by mohl být pro mnoho dalších programů vzorem. Pokud opravdu budou vývojáři vydávat verze častěji, jak slibují, máme se rozhodně na co těšit!
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ten tab je zřejmě tak velký kvůli tomu tlačítku.
Dohánět má co, ale taky ho nevyvíjí najatí lidé.
Asi víte víc než já
Stále mě má co překvapovat, píšu si a podívám se na něj ;)