MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Výčet vlastností je poměrně skromný:
PiTiVi najdete v repozitářích Ubuntu, Debianu, Gentoo a Fedory. U OpenSUSE najdete balíčky v packmanovi.
Zdrojové kódy najdete na FTP Gnome: http://ftp.gnome.org/pub/GNOME/sources/pitivi/.
Do Clip Library můžete přes Project -> Import clips… (nebo přes tlačítko přidat v hlavní nástrojové liště) naimportovat klipy – video, audio nebo obrázky. Přes Project -> Import folder of clips… celou složku. Přetažením myší je pak můžete přidat do časové osy. Pokud je budete chtít přehrát v integrovaném přehrávači, budete muset nad nimi vyvolat kontextovou nabídku a zvolit Play clip.
Clip Library můžete osamostatnit do nového okna kliknutím tlačítka přímo v kartě (vedle názvu). Zavřením tohoto okna se obsah vrátí zpět do hlavního okna.
V časové ose lze mít i více klipů nad sebou (nelineární střih) – jednotlivé stopy nejsou očíslovány ani se nevytváří, jsou dynamické – uchopením klipu a jeho tažením dolů se budou přidávat další stopy. Bohužel PiTiVi zatím ještě neumí slučovat video a nemá přechody ani video efekty.
Nástroj Razor (Timeline -> Razor nebo nástrojová lišta na spodu okna) umožňuje klipy dělit klepnutím na místo rozdělení u příslušného klipu (automaticky se rozdělí i audio v další stopě).
Dalšími nástroji můžete jednotlivé klipy spolu propojit/rozpojit (link/unlink) nebo seskupit/odseskupit (group/ungroup). Každý klip je ve výchozím stavu seskupen se svou zvukovou stopou.
Časovou osu můžete přiblížit nebo oddálit pomocí tlačítek v nástrojové liště v dolní části okna. Celé okno můžete přepnout na celou obrazovku (View -> Fullscreen nebo z hlavní nástrojové lišty).
Od verze 0.13.2 můžete použít funkce zpět a opakovat (undo/redo).
V Project -> Project Settings můžete nastavit rozměry a snímkovou frekvenci videa, nastavit můžete také počet kanálů audia, vzorkovací frekvenci a hloubku. V neposlední řadě také výstupní parametry (kontejner, audio a video kodek).
V renderovacím dialogu (Render project) vybíráte výstupní destinaci a jméno souboru. Poté můžete začít renderování stiskem tlačítka Render. Průběh a odhadovaný čas bude zobrazen.
Vývojáři neustávají ve své práci a programují další vlastnosti, které mají posunout PiTiVi mezi plnohodnotné editory. V době psaní článku vývojáři dokončovali mixování videa, což má už jen krůček k přechodům a efektům. Další na řadě je znovuzavedení nahrávání, které nebylo ze starších verzí do verze 0.13.x portováno. Vývojáři zároveň nechtějí, aby na tyto vlastnosti museli uživatelé čekat dlouho, a zvažují častější vydávání.
Práce s PiTiVi je velice intuitivní, zcela bez problémů ji zvládne i začátečník. Stabilita programu je velice dobrá (je to jedna z věcí, na které si vývojáři zakládají), během psaní recenze ani jednou nespadl. PiTiVi disponuje rozhraním pro pluginy, avšak v současné době neexistuje žádný plugin. Renderování probíhá o trochu déle, než by člověk očekával, ale výstup je v rámci možností kodeku kvalitní.
PiTiVi zdaleka nedosahuje funkčnosti jiných střihových programů, ale svou stabilitou a čistou elegancí (GUI opravdu do Gnome a GTK+ zapadá) by mohl být pro mnoho dalších programů vzorem. Pokud opravdu budou vývojáři vydávat verze častěji, jak slibují, máme se rozhodně na co těšit!
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ten tab je zřejmě tak velký kvůli tomu tlačítku.
Dohánět má co, ale taky ho nevyvíjí najatí lidé.
Asi víte víc než já
Stále mě má co překvapovat, píšu si a podívám se na něj ;)