Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Výčet vlastností je poměrně skromný:
PiTiVi najdete v repozitářích Ubuntu, Debianu, Gentoo a Fedory. U OpenSUSE najdete balíčky v packmanovi.
Zdrojové kódy najdete na FTP Gnome: http://ftp.gnome.org/pub/GNOME/sources/pitivi/.
Do Clip Library můžete přes Project -> Import clips… (nebo přes tlačítko přidat v hlavní nástrojové liště) naimportovat klipy – video, audio nebo obrázky. Přes Project -> Import folder of clips… celou složku. Přetažením myší je pak můžete přidat do časové osy. Pokud je budete chtít přehrát v integrovaném přehrávači, budete muset nad nimi vyvolat kontextovou nabídku a zvolit Play clip.
Clip Library můžete osamostatnit do nového okna kliknutím tlačítka přímo v kartě (vedle názvu). Zavřením tohoto okna se obsah vrátí zpět do hlavního okna.
V časové ose lze mít i více klipů nad sebou (nelineární střih) – jednotlivé stopy nejsou očíslovány ani se nevytváří, jsou dynamické – uchopením klipu a jeho tažením dolů se budou přidávat další stopy. Bohužel PiTiVi zatím ještě neumí slučovat video a nemá přechody ani video efekty.
Nástroj Razor (Timeline -> Razor nebo nástrojová lišta na spodu okna) umožňuje klipy dělit klepnutím na místo rozdělení u příslušného klipu (automaticky se rozdělí i audio v další stopě).
Dalšími nástroji můžete jednotlivé klipy spolu propojit/rozpojit (link/unlink) nebo seskupit/odseskupit (group/ungroup). Každý klip je ve výchozím stavu seskupen se svou zvukovou stopou.
Časovou osu můžete přiblížit nebo oddálit pomocí tlačítek v nástrojové liště v dolní části okna. Celé okno můžete přepnout na celou obrazovku (View -> Fullscreen nebo z hlavní nástrojové lišty).
Od verze 0.13.2 můžete použít funkce zpět a opakovat (undo/redo).
V Project -> Project Settings můžete nastavit rozměry a snímkovou frekvenci videa, nastavit můžete také počet kanálů audia, vzorkovací frekvenci a hloubku. V neposlední řadě také výstupní parametry (kontejner, audio a video kodek).
V renderovacím dialogu (Render project) vybíráte výstupní destinaci a jméno souboru. Poté můžete začít renderování stiskem tlačítka Render. Průběh a odhadovaný čas bude zobrazen.
Vývojáři neustávají ve své práci a programují další vlastnosti, které mají posunout PiTiVi mezi plnohodnotné editory. V době psaní článku vývojáři dokončovali mixování videa, což má už jen krůček k přechodům a efektům. Další na řadě je znovuzavedení nahrávání, které nebylo ze starších verzí do verze 0.13.x portováno. Vývojáři zároveň nechtějí, aby na tyto vlastnosti museli uživatelé čekat dlouho, a zvažují častější vydávání.
Práce s PiTiVi je velice intuitivní, zcela bez problémů ji zvládne i začátečník. Stabilita programu je velice dobrá (je to jedna z věcí, na které si vývojáři zakládají), během psaní recenze ani jednou nespadl. PiTiVi disponuje rozhraním pro pluginy, avšak v současné době neexistuje žádný plugin. Renderování probíhá o trochu déle, než by člověk očekával, ale výstup je v rámci možností kodeku kvalitní.
PiTiVi zdaleka nedosahuje funkčnosti jiných střihových programů, ale svou stabilitou a čistou elegancí (GUI opravdu do Gnome a GTK+ zapadá) by mohl být pro mnoho dalších programů vzorem. Pokud opravdu budou vývojáři vydávat verze častěji, jak slibují, máme se rozhodně na co těšit!
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ten tab je zřejmě tak velký kvůli tomu tlačítku.
Dohánět má co, ale taky ho nevyvíjí najatí lidé.
Asi víte víc než já
Stále mě má co překvapovat, píšu si a podívám se na něj ;)