Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Při prvním spuštění se vás DVDStyler zeptá na jazyk, ve výběru je i čeština, avšak překlad není v současné době kompletní.
V dalším dialogu můžete založit nový projekt nebo otevřít již existující. U nového projektu máte na výběr, zda chcete vytvářet DVD5 nebo DVD9 (Disc capacity), formát videa (PAL nebo NTSC), poměr stran (16:9 nebo 4:3) a formát zvukové stopy (MP3 nebo AC-3).
Také můžete nastavit kvalitu videa (Video quality). Pokud si nejste jisti, co děláte, rozhodně ponechte hodnotu Automaticky, v žádném případě nemá cenu dávat vyšší datový tok, než kolik má zdrojové video.
Veškeré výchozí hodnoty mohou být upraveny v nastavení (Konfigurace → Nastavení), stejně tak cesty k programů, které DVDStyler používá pro práci (do těch zasahujte, jen pokud něco nefunguje).
Předvolby aktuálně otevřeného projektu najdete v záložce DVD → Předvolby.
Ve stavovém řádku můžete vidět aktuální zaplnění DVD a zvolenou kvalitu (respektive datový tok).
Předpřipravený výběr pozadí najdete v kartě Pozadí (karty najdete při levé hraně okna). Vlastní obrázky můžete přidat z karty File browser. Samotné přidání na pozadí zajistíte dvojklikem na položku nebo výběrem Nastavit pozadí z kontextového menu položky. Obrázek můžete změnit ve vlastnostech menu (každé menu má své vlastní nastavení, včetně pozadí), které můžete vyvolat z kontextové nabídky v Seznamu položek (spodní část okna) nebo z Náhledu, popřípadě dvojklikem na danou položku (to platí v celém DVDStyleru).
Obrázek se, na rozdíl od pozadí, přidává přetažením do plochy menu (nebo z kontextové nabídky Náhledu). Obrázek můžete změnit ve vlastnostech objektu (vyvoláte z kontextové nabídky). Můžete také specifikovat pozici, šířku a míru průhlednosti.
Nelekejte se zesvětleného okraje náhledového monitoru – to je zobrazení bezpečné zóny zobrazení na televizi (TV safe area) – protože část obrazu je televizí vždy ořezána, zatímco na počítači se obraz zobrazí celý. Do této oblasti nedávejte žádné texty, tlačítka a podobně. (Z vlastní zkušeností bych doporučil se vyvarovat ještě malé oblasti okolo okrajů bezpečné zóny).
Vypnout toto chování můžete v kontextové nabídce Náhledu. Taktéž zde můžete nastavit, v jakých intervalech chcete posouvat objekty (mřížka).
Z kontextové nabídky náhledu můžete také přidat obrazce: obdélník, elipsu, obrys i další objekty, ale o těch až později. Jejich vlastnosti vypadají takto:
Výsledkem je něco podobné tomuto:
Máte na výběr ze dvou textových objektů Text a Stínovaný text – výběr je na vás. Oba se přidávají z kontextového menu náhledu. Po kliknutí na daný objekt budete dotázáni na text:
U Textu můžete nastavit vlastnosti písma, výplň, obrys a pozici. U Stínovaného textu odpadá nastavení obrysu, namísto toho můžete nastavit vržený stín.
Bez tlačítek se ve vašem menu neobejdete (pokud nechcete DVD bez menu). Tlačítka vybíráte z karty Tlačítka (při levé hraně okna).
Výběr tlačítek není široký; návod, jak vytvořit vlastní, najdete na wiki DVDStyleru (anglicky).
Tlačítka se přidávají přetažením do náhledu v příslušném menu. Ve vlastnostech můžete nastavit akci (o tom ve skriptování), pozici a barvy (výchozí, po najetí a po zmáčknutí).
Bohužel texty, obrazce ani obrázky nelze přímo použít namísto tlačítek, musíte je vložit jako tlačítka (první 4 tlačítka). Třetí tlačítko po vložení vygeneruje rámeček s obrázkem z klipu, na který ukazuje – z jakého souboru a z jakého času vzít obrázek, můžete definovat ve vlastnostech tlačítka.
Soubory můžete přidat přetažením do Seznamu položek z karty File browser nebo přidat tlačítkem Add file… z hlavní nástrojové lišty, popřípadě z hlavního menu DVD → Přidat → File…
Ve vlastnostech můžete každému souboru přidat další audio stopy, titulky a nastavit akce před, po. Můžete také přenastavit časy, ve kterých se mají udělat kapitoly (standardně se vytváří každých 10 minut). Pauza přidá mezeru mezi klipem a provedením akce před.
Přidat titulky a zvuk můžete také přetažením z karty File browser na daný klip v Seznamu položek.
Nejsilnější zbraní DVDStyleru jsou menu a skriptování. Menu je více typů rozdělených dle funkcí:
Skupiny klipů – seskupení do skupin, graficky i logicky odděleno (při nastavování akcí). Přidat skupinu můžete z kontextové nabídky Seznamu položek nebo z hlavního menu DVD → Přidat.
Menu se přidávají na stejném místě jako skupiny klipů a multimediální soubory. V nastavení menu můžete nastavit obrázek na pozadí nebo video přehrávané na pozadí a příkazy před a po daném menu.
Příkazy v příkladech:
Všechna nastavení však uděláte z vlastností jednotlivých tlačítek či menu.
Dialog pro export vaší výsledné práce vyvoláte ze Soubor → Burn DVD nebo z hlavní nástrojové lišty.
Projekt můžete buď uložit do ISO obrazu, nebo rovnou vypálit na DVD. Průběh vypadá takto:
Proběhne nějaké remultiplexování (změna uspořádání video, audio a titulkových proudů), popřípadě při použití jiného formátu než MPEG-2 dojde k jeho překódování.
DVDStyler je velice vyspělý program pro vytváření slušně vypadajících DVD, práce s ním je přímočará a zvládnou ji i začátečníci. Funguje spolehlivě bez pádů, snad jedinou vadou na kráse by mohla být nepřítomnost funkce Zpět.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
Velmi pekne zpracovani dokumentace - nemam co dodat.
Priznam se ze jsem DVD s menu jeste nevytvarel. A jak to tak vidim uz se do toho asi ani poustet nebudu.
Vsude same DivX (casto i HD) a tak to nejak ztraci smysl. Neni nad to vse ulozit do souboru na HDD ktere jsou dnes mimoradne levne.
Já jich už pár vytvářel, přeci jen když někomu dáte DVD s videem tak vypadá mnohem líp jednoduché dvd menu než seznam souborů.
Třeba taková Matroška menu umí... Akorát nevím o tom, že by to nějakej přehrávač zvládal
pro oba:
jiste take nevidim proc si pro sebe ukladat video v tomto celkem pitomem formate.
je ale fakt ze na 100% jej maji vsichni doma (at uz ve forme boxu ci sw)
a tim padem je to dostatecny format jak napriklat nekomu dat snap z digitalni televize ... pac napriklad MPEG-TS jeho "devedecko" pravdepodobne neumi.
jedinou nevyhodou je ze nelze prechazet z 4:3 do 16:9 apod. a tim padem vice kratsiho materialu,pokud je prave celkem ruznorody, nejde takto jednoduse presentovat.
jinak matroska rules
Mix 4:3 a 16:9 je možný při více TITLE setech. Alespoň to píšou. Jinak to pár mušek ještě má, např. špatně muxuje textová tlačítka(nejsou vidět), nevrací focus na tlačítka poslední akce a dost nešikovné je když použijete jako pozadí pro MENU video, zvukovou stopu musíte zvlášť vybrat.
naopak, typicky pro home-made video nekteri tragedi mi v tom presentuji dokonce i fotky...
...ale to uz jsem nezkousl, znicit vsechny fotky rozlisenim PALu by melo byt trestne!
:)