Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Při prvním spuštění se vás DVDStyler zeptá na jazyk, ve výběru je i čeština, avšak překlad není v současné době kompletní.
V dalším dialogu můžete založit nový projekt nebo otevřít již existující. U nového projektu máte na výběr, zda chcete vytvářet DVD5 nebo DVD9 (Disc capacity), formát videa (PAL nebo NTSC), poměr stran (16:9 nebo 4:3) a formát zvukové stopy (MP3 nebo AC-3).
Také můžete nastavit kvalitu videa (Video quality). Pokud si nejste jisti, co děláte, rozhodně ponechte hodnotu Automaticky, v žádném případě nemá cenu dávat vyšší datový tok, než kolik má zdrojové video.
Veškeré výchozí hodnoty mohou být upraveny v nastavení (Konfigurace → Nastavení), stejně tak cesty k programů, které DVDStyler používá pro práci (do těch zasahujte, jen pokud něco nefunguje).
Předvolby aktuálně otevřeného projektu najdete v záložce DVD → Předvolby.
Ve stavovém řádku můžete vidět aktuální zaplnění DVD a zvolenou kvalitu (respektive datový tok).
Předpřipravený výběr pozadí najdete v kartě Pozadí (karty najdete při levé hraně okna). Vlastní obrázky můžete přidat z karty File browser. Samotné přidání na pozadí zajistíte dvojklikem na položku nebo výběrem Nastavit pozadí z kontextového menu položky. Obrázek můžete změnit ve vlastnostech menu (každé menu má své vlastní nastavení, včetně pozadí), které můžete vyvolat z kontextové nabídky v Seznamu položek (spodní část okna) nebo z Náhledu, popřípadě dvojklikem na danou položku (to platí v celém DVDStyleru).
Obrázek se, na rozdíl od pozadí, přidává přetažením do plochy menu (nebo z kontextové nabídky Náhledu). Obrázek můžete změnit ve vlastnostech objektu (vyvoláte z kontextové nabídky). Můžete také specifikovat pozici, šířku a míru průhlednosti.
Nelekejte se zesvětleného okraje náhledového monitoru – to je zobrazení bezpečné zóny zobrazení na televizi (TV safe area) – protože část obrazu je televizí vždy ořezána, zatímco na počítači se obraz zobrazí celý. Do této oblasti nedávejte žádné texty, tlačítka a podobně. (Z vlastní zkušeností bych doporučil se vyvarovat ještě malé oblasti okolo okrajů bezpečné zóny).
Vypnout toto chování můžete v kontextové nabídce Náhledu. Taktéž zde můžete nastavit, v jakých intervalech chcete posouvat objekty (mřížka).
Z kontextové nabídky náhledu můžete také přidat obrazce: obdélník, elipsu, obrys i další objekty, ale o těch až později. Jejich vlastnosti vypadají takto:
Výsledkem je něco podobné tomuto:
Máte na výběr ze dvou textových objektů Text a Stínovaný text – výběr je na vás. Oba se přidávají z kontextového menu náhledu. Po kliknutí na daný objekt budete dotázáni na text:
U Textu můžete nastavit vlastnosti písma, výplň, obrys a pozici. U Stínovaného textu odpadá nastavení obrysu, namísto toho můžete nastavit vržený stín.
Bez tlačítek se ve vašem menu neobejdete (pokud nechcete DVD bez menu). Tlačítka vybíráte z karty Tlačítka (při levé hraně okna).
Výběr tlačítek není široký; návod, jak vytvořit vlastní, najdete na wiki DVDStyleru (anglicky).
Tlačítka se přidávají přetažením do náhledu v příslušném menu. Ve vlastnostech můžete nastavit akci (o tom ve skriptování), pozici a barvy (výchozí, po najetí a po zmáčknutí).
Bohužel texty, obrazce ani obrázky nelze přímo použít namísto tlačítek, musíte je vložit jako tlačítka (první 4 tlačítka). Třetí tlačítko po vložení vygeneruje rámeček s obrázkem z klipu, na který ukazuje – z jakého souboru a z jakého času vzít obrázek, můžete definovat ve vlastnostech tlačítka.
Soubory můžete přidat přetažením do Seznamu položek z karty File browser nebo přidat tlačítkem Add file… z hlavní nástrojové lišty, popřípadě z hlavního menu DVD → Přidat → File…
Ve vlastnostech můžete každému souboru přidat další audio stopy, titulky a nastavit akce před, po. Můžete také přenastavit časy, ve kterých se mají udělat kapitoly (standardně se vytváří každých 10 minut). Pauza přidá mezeru mezi klipem a provedením akce před.
Přidat titulky a zvuk můžete také přetažením z karty File browser na daný klip v Seznamu položek.
Nejsilnější zbraní DVDStyleru jsou menu a skriptování. Menu je více typů rozdělených dle funkcí:
Skupiny klipů – seskupení do skupin, graficky i logicky odděleno (při nastavování akcí). Přidat skupinu můžete z kontextové nabídky Seznamu položek nebo z hlavního menu DVD → Přidat.
Menu se přidávají na stejném místě jako skupiny klipů a multimediální soubory. V nastavení menu můžete nastavit obrázek na pozadí nebo video přehrávané na pozadí a příkazy před a po daném menu.
Příkazy v příkladech:
Všechna nastavení však uděláte z vlastností jednotlivých tlačítek či menu.
Dialog pro export vaší výsledné práce vyvoláte ze Soubor → Burn DVD nebo z hlavní nástrojové lišty.
Projekt můžete buď uložit do ISO obrazu, nebo rovnou vypálit na DVD. Průběh vypadá takto:
Proběhne nějaké remultiplexování (změna uspořádání video, audio a titulkových proudů), popřípadě při použití jiného formátu než MPEG-2 dojde k jeho překódování.
DVDStyler je velice vyspělý program pro vytváření slušně vypadajících DVD, práce s ním je přímočará a zvládnou ji i začátečníci. Funguje spolehlivě bez pádů, snad jedinou vadou na kráse by mohla být nepřítomnost funkce Zpět.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
Velmi pekne zpracovani dokumentace - nemam co dodat.
Priznam se ze jsem DVD s menu jeste nevytvarel. A jak to tak vidim uz se do toho asi ani poustet nebudu.
Vsude same DivX (casto i HD) a tak to nejak ztraci smysl. Neni nad to vse ulozit do souboru na HDD ktere jsou dnes mimoradne levne.
Já jich už pár vytvářel, přeci jen když někomu dáte DVD s videem tak vypadá mnohem líp jednoduché dvd menu než seznam souborů.
Třeba taková Matroška menu umí... Akorát nevím o tom, že by to nějakej přehrávač zvládal
pro oba:
jiste take nevidim proc si pro sebe ukladat video v tomto celkem pitomem formate.
je ale fakt ze na 100% jej maji vsichni doma (at uz ve forme boxu ci sw)
a tim padem je to dostatecny format jak napriklat nekomu dat snap z digitalni televize ... pac napriklad MPEG-TS jeho "devedecko" pravdepodobne neumi.
jedinou nevyhodou je ze nelze prechazet z 4:3 do 16:9 apod. a tim padem vice kratsiho materialu,pokud je prave celkem ruznorody, nejde takto jednoduse presentovat.
jinak matroska rules
Mix 4:3 a 16:9 je možný při více TITLE setech. Alespoň to píšou. Jinak to pár mušek ještě má, např. špatně muxuje textová tlačítka(nejsou vidět), nevrací focus na tlačítka poslední akce a dost nešikovné je když použijete jako pozadí pro MENU video, zvukovou stopu musíte zvlášť vybrat.
naopak, typicky pro home-made video nekteri tragedi mi v tom presentuji dokonce i fotky...
...ale to uz jsem nezkousl, znicit vsechny fotky rozlisenim PALu by melo byt trestne!
:)