Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Abychom se úplně osamostatnili, bude naše doména hostována v rozsahu 10.10.10.0/24. Za tímto účelem si vytvoříme alias k síťovému rozhraní eth0.V článku o systému, který dnes neumí IPv6, by mě to možná nemuselo překvapovat, ale... ifconfig a alias k síťovému rozhraní?~# ifconfig eth0:10 10.10.10.1 netmask 255.255.255.0 broadcast 10.10.10.255 up
Myslím, že o příkazu ip
tu toho bylo napsáno mnoho.
Příkaz ifconfig fungoval naposledy ve verzi jádra 2.2 (rok 1999). Od té doby je to jen nedokonalá simulace.
ifconfig
& route
nebo novější a všeobalující ip
. Osobně dávám přednost prvním dvěma, bohužel však u tunelů otvírají některá bezpečnostní rizika a je doporučeno se jim vyhýbat. Proto se budu držet spíše příkazu ip
.
Jsou tam pak ukázky obou, ale více se opravdu drží ip
. Ale ta věta "Osobně dávám přednost prvním dvěma..." mě, staromilce, potěšila. iface eth0:10 inet static
v Debianím /etc/network/interfaces
jsem nikde nenašel. Asi špatně hledám. Můžete mě prosím odkázat na jeden z mnoha článků (nejlépe v češtině), který to popisuje?
Jak nahradit řádek iface eth0:10 inet static v Debianím /etc/network/interfaces jsem nikde nenašel.Nijak, prostě do definice eth0 přidáš post-up a pre-down. man interfaces
ifdown eth0:10
".
Tiskni
Sdílej: