Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Výborný článek. Kdysi jsem chtěl v jedné firmě AFS použít, ale složitost mě nakonec odradila a použil jsem Gluster. Až se do toho zase někde budu chtít pustit, tak to určitě díky těmto článkům půjde.
Já už fakt nevím, co bych poradil :-/
Parametry samby ani síťovek nijak neladím. Samba je v základním nastavení CentOS 5 (exportuje home adresáře).
Síťovka na serveru (CentOS 5.6): RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 06)
Na klientovi Windows 7 Ultimate 64b (desktop): Intel(R) PRO/1000 PT Desktop Adapter
Klient Windows 7 Professional 64b (notebook): Intel(R) 82567LF Gigabit Network Connection
Rychlosti: pokud to má klient v cache v paměti, jsou kolem 100MB/s. Jinak to pochopitelně brzdí disk.
Síťový switch mám udělaný v Mikrotik RouterBoard 450G ze 4 portů. S některými horšími přepínači jsem sice zaznamenal problémy, ale nikdy ne propad na 10% výkonu.
Jediný problém jsem zaznamenal do blogu Pomalá síť po výměně základní desky. K tomu jen dodán tolik, že teď ten stroj má 12GB RAM a rychlost je stále OK. S 4GB RAM to jelo nevysvětlitelně pomalu, po přidání paměti je to ok.
Všechny servery i klienti musí mít synchronizovaný čas, ten se nesmí rozejít o více než 5 min. Ideální je použít nějaký NTP server.Není to spíš požadavek Kerbera, než samotného OpenAFS?
OpenAFS není dle normy POSIX, protože například nemá zařízení v /dev/, které by se dalo připojit.Nejsem si jistý, že by souborové systémy musely mít vlastní zařízení v
/dev
, i když takové dd if=/dev/ext3 of=/dev/sda1
namísto mkfs
má jistou eleganci Ohledně POSIXu bylo myšleno tak, že ovladač AFS (kernelový modul) by měl vytvořit /dev zařízení (stejně jako to dělají ovladače pro disky).Jasně, chyba byla na mé straně přijímače - děkuji za vysvětlení.
cat soubor | pv > /dev/null
, pokusil jsem se vzít velký soubor (1GB) o kterém jsem věděl, že není v cache. Záleží samozřejmě na chování uživatele a s jakými daty pracuje, takže generálně to říct nelze, je to zkrátka cache.
Tiskni
Sdílej: