Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Již tradiční akce patří k nejvýznamnějším událostem v oblasti volného softwaru a všeho, co se točí okolo Linuxu. I letos bude zajímavých setkáním vývojářů, administrátorů, IT specialistů a dalších zájemců o Open Source a Linuxová řešení.
Druhý ročník Open Source Conference se bude věnovat možnostem, výhodám, vývoji či nasazení OSS, stejně jako souvisejícím obchodním modelům a novinkám v Open Source světě.
Součástí Open Source Conference bude také sekce LinuxExpo jako platforma pro diskusi o profesionálních linuxových řešeních s desetiletou tradicí. Zaměří se na aktuální témata, jakými je například virtualizace na Linuxu či efektivní správa dat. Představeny budou samozřejmě i novinky v Linuxových distribucích.
Bohatý program nabídne návštěvníkům zajímavé přednášky, případové studie, praktické ukázky a doplňující výstavu. Na akci se představí více než desítka menších i větších Open Source projektů. Atraktivním bodem programu jistě bude přednáška zahraničního hosta Sparkyho Rhodese z Googlu, který přiblíží filosofii a proces vývoje projektu Android.
Z tradičních projektů nebude chybět Fedora, Joomla, Ubuntu či openSUSE. Zajímavým příspěvkem jistě bude představení kalendářového serveru SOGo, jeho vlastností a zkušeností s jeho provozováním v univerzitním prostředí. Dále pak například Miro Hrončok z LinuxEXPRESu návštěvníkům přiblíží, jaká užitečná vylepšení přináší nová verze oblíbeného desktopového prostředí Xfce 4.8.
Na scénu se také vrátí Debian, a to prostřednictvím přednášky Petra Krčmáře. Dozvíte se, co nového přináší i co se chystá do budoucna. Těšit se můžete také na Gentoo, Red Hat Enterprise Linux či databázový systém PostgreSQL a další.
Svůj postoj k Open Source a nové zajímavé projekty představí generální partner konference, společnost Microsoft. Dalšími partnery akce jsou Business Systems, Elos Technologies, WinStrom a Centrum výzkumných kontraktů.
Open Source Conference/LinuxExpo 2011 se uskuteční v úterý 19. dubna 2011 v pražském kongresovém centru U Hájků. Podrobný program, spolu s registračním formulářem a profily partnerů a zúčastněných projektů, naleznete na www.oscon.cz.
AbcLinuxu je hlavním mediálním partnerem této akce.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
bližší zeměpisné určení, například město"...v pražském kongresovém centru U Hájků" To už by mohlo stačit, ne? (Jen rýpnutí, jinak to chápu, chtělo by to aspoň odkaz na homepage, když už ji U Hájků mají. Ale text nepsal nikdo z Abc, ten je přímo od pořadatelů.)