Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Již tradiční akce patří k nejvýznamnějším událostem v oblasti volného softwaru a všeho, co se točí okolo Linuxu. I letos bude zajímavých setkáním vývojářů, administrátorů, IT specialistů a dalších zájemců o Open Source a Linuxová řešení.
Druhý ročník Open Source Conference se bude věnovat možnostem, výhodám, vývoji či nasazení OSS, stejně jako souvisejícím obchodním modelům a novinkám v Open Source světě.
Součástí Open Source Conference bude také sekce LinuxExpo jako platforma pro diskusi o profesionálních linuxových řešeních s desetiletou tradicí. Zaměří se na aktuální témata, jakými je například virtualizace na Linuxu či efektivní správa dat. Představeny budou samozřejmě i novinky v Linuxových distribucích.
Bohatý program nabídne návštěvníkům zajímavé přednášky, případové studie, praktické ukázky a doplňující výstavu. Na akci se představí více než desítka menších i větších Open Source projektů. Atraktivním bodem programu jistě bude přednáška zahraničního hosta Sparkyho Rhodese z Googlu, který přiblíží filosofii a proces vývoje projektu Android.
Z tradičních projektů nebude chybět Fedora, Joomla, Ubuntu či openSUSE. Zajímavým příspěvkem jistě bude představení kalendářového serveru SOGo, jeho vlastností a zkušeností s jeho provozováním v univerzitním prostředí. Dále pak například Miro Hrončok z LinuxEXPRESu návštěvníkům přiblíží, jaká užitečná vylepšení přináší nová verze oblíbeného desktopového prostředí Xfce 4.8.
Na scénu se také vrátí Debian, a to prostřednictvím přednášky Petra Krčmáře. Dozvíte se, co nového přináší i co se chystá do budoucna. Těšit se můžete také na Gentoo, Red Hat Enterprise Linux či databázový systém PostgreSQL a další.
Svůj postoj k Open Source a nové zajímavé projekty představí generální partner konference, společnost Microsoft. Dalšími partnery akce jsou Business Systems, Elos Technologies, WinStrom a Centrum výzkumných kontraktů.
Open Source Conference/LinuxExpo 2011 se uskuteční v úterý 19. dubna 2011 v pražském kongresovém centru U Hájků. Podrobný program, spolu s registračním formulářem a profily partnerů a zúčastněných projektů, naleznete na www.oscon.cz.
AbcLinuxu je hlavním mediálním partnerem této akce.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
bližší zeměpisné určení, například město"...v pražském kongresovém centru U Hájků" To už by mohlo stačit, ne? (Jen rýpnutí, jinak to chápu, chtělo by to aspoň odkaz na homepage, když už ji U Hájků mají. Ale text nepsal nikdo z Abc, ten je přímo od pořadatelů.)