Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Projekt CZilla zabývající se lokalizací produktů mozilla.org s potěšením oznamuje uvolnění nové české verze uceleného internetového balíku Mozilla 1.5, samostatného prohlížeče Mozilla Firebird 0.7 a samostatného poštovního klienta Mozilla Thunderbird 0.3 pro operační systémy Microsoft Windows (98/ME/NT/2000/XP) a GNU/Linux (x86). Zmíněné produkty naleznete na stránce http://www.czilla.cz/download/.
Mozilla je plnohodnotný internetový balík obsahující webový prohlížeč, poštovní klient, editor webových stránek, klienta pro IRC s volitelnou možností instalace kalendáře či zásuvného modulu pro Macromedia Flash. Další dvě samostatné aplikace, prohlížeč Mozilla Firebird 0.7 a poštovní klient Mozilla Thunderbird 0.3 se nejvíce uplatní na méně výkonných počítačích, či pro uživatele, kteří chtějí např. využívat pouze bezpečný přístup k elektronické poště.
Nová verze přináší kromě vylepšení rychlosti a stability i mnoho nových vlastností. Poštovní klient má zahrnutu podporu pro rozpoznávání nevyžádané pošty (anglicky nazývané spam). S vaší pomocí se pak program může ve velmi krátké době naučit automaticky třídit došlou poštu. Také riziko nekontrolovatelně se šířících virů je zde naprosto minimální, protože aplikace nepoužívá žádné nedokumentované vlastnosti operačního systému, které jsou viry k šíření zneužívány.
Nejpříjemnější novinkou poštovního klienta aplikace Mozilla, či stejně funkční aplikace Mozilla Thunderbird je integrovaná kontrola pravopisu, takže si uživatelé před odesláním, např. obchodní korespondence, mohou nechat zprávu zkontrolovat. Na stránkách projektu http://dictionaries.mozdev.org jsou k dispozici i slovníky pro dalších 40 jazyků včetně anglického či německého. Jako třešnička na dortu je do české verze přidána malá aplikace Thundertray, která umožňuje spustit a "schovat" aplikaci Mozilla Thunderbird do systémového panelu.
Začátečníci mohou hledat rady a klást své dotazy na webovém fóru http://forum.czilla.cz/. Dají se zde ale také nalézt rady pro pokročilé uživatele, či návody pro tvorbou aplikací založených na kódu Mozilly.
Výsledek počeštění bude samozřejmě také oznámen na oficiálním serveru mozilla.org.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: