Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Společnost Collabora vydala verzi 22.05 online kancelářského balíku Collabora Online Development Edition (CODE). Přehled novinek i s náhledy v oznámení. Nová je kontrola stylu a gramatiky pomocí LanguageTool. Calc umí 16 384 sloupců. Přidána byla podpora WebP. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vydání Collabora Online s podporou je plánováno na červenec.
ABC Linux je kompletní operační systém vycházející z populární distribuce Knoppix. Patří do skupiny takzvaných živých (live) CD, což znamená, že nevyžaduje instalaci. Jeho použití je opravdu snadné a zvládne jej i počítačový analfabet. Prostě strčíte CD-ROM do mechaniky a spustíte počítač a vyberete bootování z CD-ROM. Po potvrzení licence se celý systém načte, automaticky se provede detekce a nastavení hardwaru a po chvilce máte před sebou grafické prostředí linuxové pracovní stanice v celé její kráse. ABC Linux bez vašeho souhlasu nikam nic nezapisuje, takže jeho použitím nic neriskujete.
ABC Linux je jako správná linuxová distribuce nesmírně flexibilní a může mít nekonečně mnoho způsobů užití, které jeho autorům ani nepřišly na mysl. My jsme jej navrhli pro tyto hlavní účely:
Na ABC Linux se můžete podívat ze tří úhlů. Prvním je nadupané CD plné zajímavého softwaru. Obsahuje internetový prohlížeč Mozilla 1.4, kancelářský balík OpenOffice.org 1.1, grafické prostředí KDE 3.1.3 (vše české), Java 1.4, Acrobat Reader, přehrávač multimédií Mplayer i XMMS, software na vypalování K3b a spoustu dalších aplikací.
Druhý pohled míří na jeho ohromující množství informací o Linuxu, tak snadno a přehledně přístupných. Do CD je totiž začleněn kompletní obsah našeho linuxového portálu www.abclinuxu.cz. Najdete v něm přes tisíc návodů na zprovoznění hardwaru, tisíce diskusí, stovky článků a tutoriálů, databázi ovladačů i populární PDF časopis Abíčko. Součástí je velmi mocné fulltextové vyhledávání. To vše si můžete snadno prohlížet nejen v ABC Linuxu, ale i v jakémkoliv operačním systému.
Za třetí se můžete na něj podívat jako na pracovní nástroj počítačového administrátora či fanouška. Obsahuje nástroje pro detekci problémů s pamětí RAM, utility pro dělení diskových oddílů, kontrolu konzistence dat, zálohování dat, analýzu počítačových sítí, nástroje na prevenci i detekci útoků a další užitečné pomůcky.
Díky své flexibilitě však ABC Linux může být použit i jinak, například jako výuková pomůcka ve škole, pro prezentaci počítačů v prodejnách s PC a dokonce se dá nainstalovat na pevný disk jako základní operační systém.
Určitě však nesmíme opomenout, že kromě disku CD-ROM získáte více než padesátistránkovou kvalitní tištěnou příručku, která vás provede nejen spuštěním, ale i nastavením hardwaru, připojením k počítačové síti či internetu a stručným popisem nejdůležitějších programů.
Na další stránce následuje seznam nejzajímavějšího softwaru.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: