Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
ABC Linux je kompletní operační systém vycházející z populární distribuce Knoppix. Patří do skupiny takzvaných živých (live) CD, což znamená, že nevyžaduje instalaci. Jeho použití je opravdu snadné a zvládne jej i počítačový analfabet. Prostě strčíte CD-ROM do mechaniky a spustíte počítač a vyberete bootování z CD-ROM. Po potvrzení licence se celý systém načte, automaticky se provede detekce a nastavení hardwaru a po chvilce máte před sebou grafické prostředí linuxové pracovní stanice v celé její kráse. ABC Linux bez vašeho souhlasu nikam nic nezapisuje, takže jeho použitím nic neriskujete.
ABC Linux je jako správná linuxová distribuce nesmírně flexibilní a může mít nekonečně mnoho způsobů užití, které jeho autorům ani nepřišly na mysl. My jsme jej navrhli pro tyto hlavní účely:
Na ABC Linux se můžete podívat ze tří úhlů. Prvním je nadupané CD plné zajímavého softwaru. Obsahuje internetový prohlížeč Mozilla 1.4, kancelářský balík OpenOffice.org 1.1, grafické prostředí KDE 3.1.3 (vše české), Java 1.4, Acrobat Reader, přehrávač multimédií Mplayer i XMMS, software na vypalování K3b a spoustu dalších aplikací.
Druhý pohled míří na jeho ohromující množství informací o Linuxu, tak snadno a přehledně přístupných. Do CD je totiž začleněn kompletní obsah našeho linuxového portálu www.abclinuxu.cz. Najdete v něm přes tisíc návodů na zprovoznění hardwaru, tisíce diskusí, stovky článků a tutoriálů, databázi ovladačů i populární PDF časopis Abíčko. Součástí je velmi mocné fulltextové vyhledávání. To vše si můžete snadno prohlížet nejen v ABC Linuxu, ale i v jakémkoliv operačním systému.
Za třetí se můžete na něj podívat jako na pracovní nástroj počítačového administrátora či fanouška. Obsahuje nástroje pro detekci problémů s pamětí RAM, utility pro dělení diskových oddílů, kontrolu konzistence dat, zálohování dat, analýzu počítačových sítí, nástroje na prevenci i detekci útoků a další užitečné pomůcky.
Díky své flexibilitě však ABC Linux může být použit i jinak, například jako výuková pomůcka ve škole, pro prezentaci počítačů v prodejnách s PC a dokonce se dá nainstalovat na pevný disk jako základní operační systém.
Určitě však nesmíme opomenout, že kromě disku CD-ROM získáte více než padesátistránkovou kvalitní tištěnou příručku, která vás provede nejen spuštěním, ale i nastavením hardwaru, připojením k počítačové síti či internetu a stručným popisem nejdůležitějších programů.
Na další stránce následuje seznam nejzajímavějšího softwaru.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: