Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
I když je v těchto dnech počasí trochu nevlídné, předpokládáme, že následující informace potěší značnou část uživatelů aplikace Mozilla.
Nejpodstatnější změnou v nabízených instalačních balíčcích je kromě aktualizované verze zásuvného modulu pro Macromedia Flash přítomnost kompletně lokalizované přídavné aplikace Calendar - Kalendář (http://www.mozilla.org/projects/calendar/) Počeštění vzniklo na základě práce dalších dobrovolníků. S tímto rozšířením můžete bez problémů organizovat svůj pracovní či volný čas.
Jak už se stalo zvykem, vše podstatné najdete na serveru CZilla.cz.
V první řadě potěšíme ty uživatele, kteří na lokalizaci nečekali, a již používají anglickou verzi. Vše podstatné je součástí balíčku na URL: mozilla-1.4-cs.zip
Uživatelé operačního systému Linux si mohou stáhnout kompletní instalační balíček z URL: mozilla-i686-pc-linux-gnu-1.4-csCZ.tar.gz (cca 16 MB)
A ta stále "vzdorující" :) skupina uživatelů operačního systému Windows najde balíček pro svoji platformu na URL: mozilla-win32-1.4-csCZ-installer.exe (cca 14 MB)
Všem, kteří případně preferují instalaci potřebných kompenent přímo ze sítě bez stahování celého (velkého) instalačního balíčku, jsou k dispozici i verze pro tuto variantu, kdy stačí stáhnout pouze malý instalační program a následně se provede stažení všech potřebných komponent pro českou verzi z rychlého serveru v doméně .cz.
Linux: mozilla-i686-pc-linux-gnu-1.4-csCZ-installer.tar.gz.
Windows: mozilla-win32-1.4-csCZ-stub-installer.exe
Výsledek počeštění bude samozřejmě také oznámen na oficiálním serveru mozilla.org, takže lze předpokládat, že případné podzimní verze všech rozšířených distribucí budou mít zahrnutu aplikaci Mozilla ve verzi 1.4 s podporou češtiny.
I když je kvalita prohlíče Mozilla nesporná, neustále uživatelé narážejí na problémy při prohlížení webových stránek. Na vině je především ignorance webmasterů příslušných webových stránek, kteří se stále řídí heslem, že když to vidím dobře v IE, tak je vše v pořádku a o tom, že taková stránka zpravidla neodpovídá standardům konsorcia W3C a způsobuje problémy jiným prohlížečům nechtějí ani slyšet. Proto vyzývámé všechny ty, kdo se touto oblastí zabývají, k návštěvě stránky http://www.czilla.cz/standards/.
Toto radostné oznámení jsme se rozhodli také náležitě oslavit a setkat se tak mnohdy poprvé "tvář v tvář". Na serveru CZilla.cz tak můžete v nejbližší době očekávat případné fotografie z druhého setkání, tzv. "CZilla Session".
Za celý CZilla tým přejeme všem uživatelům mnoho bezproblémových WWW stránek.
Radek Vybíral a Martin Hassman
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: