Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
my $mode_map = { 'show' => \ &do_show, 'submit' => \ &do_submit, }; $mode_map->{$mode}->(@param);uznávam, na given/when to nemá, obyčajný switch/case to zvládne v pohode.
pre parsovanie textu si pozri \G
a modifikátory cg
takže použijete-li například o odstavec výše zmíněný výraz .* a ihned za něj dáte například [0-9]* (libovolný počet číslic), tak si všimněte, že výraz .* využil své moci a označil vše, co jen mohl a na množinu [0-9]* zbyla už jen poslední číslice v řetězciNa [0-9]* nezbyde nic.
[0-9]+
.
z
nie je posledné písmeno abecedy [a-ž]
Len taka drobnost: [a-zA-Z] != [:alpha:]Já jsem někde napsal, že je to totéž?
[a-zA-Z] # Množina rozsahu znaků. Odpovídá jednomu a více # výskytům písmen A až Z (malá i velká písmena, # pouze bez diakritiky).Jenom drobnost - tenhle zapis odpovida prave jednomu znaku z mnoziny A-Z nebo a-z. Kdyby to bylo jeden a vic, tak za tim musi byt "+".
Složitější? Ja bych to napsal, tak že ty Perlové uměly vždycky nejvíceNo právě
Ale to už jsme se dostal k té nejsložitější věci co jsem kdy viděl a samozřejmě ještě nepochopilAno, přesně o tom mluvím.
(.*)\1
(WikiWiki, MoinMoin apod.), což podle Wikipedie není ani bezkontextové, natož regulární. I v rámci třídy regulárních výrazů ale můžou být některé věci navíc – viz například pojmenované závorky (named captures) v novém pětkovém Perlu.
(str|pwd) # Odpovídá řetězci str nebo pwd.
nemelo by to byt radej:
(str)|(pwd)
?
man
perlre
:
The first alternative includes everything from the last pattern delimiter (“(”, “[”, or the beginning of the pattern) up to the first “|”, and the last alternative contains everything from the last “|” to the next pattern delimiter. That’s why it’s common practice to include alternatives in parentheses: to minimize confusion about where they start and end.
Nevím, jestli je to perlre, ale můžete zkusit použít \v ve vyhledávaném řetězci. Více viz :help magic
vim
ve formě \<slovo\>
.
Rozšířené regulární výrazy ...Bash je nepodporujeman bash: An additional binary operator, =~, is available, with the same precedence as == and !=. When it is used, the string to the right of the operator is considered an extended regular expression and matched accordingly. Zatvorky {,} zvladaju aj basic regexpy, len sa musia escapovat pomocou \, inak su to obycajne znaky. V extended regexp presne naopak. Uplne rovnako je to aj s (, ), ? a +. Vsetky su zvladane aj v BRE ak su escapovane. Vsetko je popisovane spravanie grepu a sedu a grep -E a sed -r.
bash$ sed -n -e "s/^\([A-Z]\)$/\1/p" <<<a aobzvlášť ve formě
bash$ sed -n -e "s/^.*\([A-Z]\).*$/\1/p" <<<Aa aversus
bash$ sed -r -n -e "s/^.*([[:upper:]]).*$/\1/p" <<<Aa AJinak bash umí i extended regexp.
bash$ [[ a =~ ^[A-Z]$ ]] && echo matches matches bash$ [[ a =~ ^[[:lower:]]$ ]] && echo matches matches bash$ [[ a =~ ^[[:upper:]]$ ]] && echo matches
g
na konci.)
echo "retezec4214" | sed 's/e/y/g'Toto není regulární výraz, mimochodem.
Tiskni
Sdílej: