Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Krásným potvrzením toho, jak jsou soft updates složité, je bug, který jsem hlásil na konci roku 2006. Opraven byl teprve letos na jaře ve FreeBSD 7.2, trvalo to tedy dva a půl roku.
It seems waiting for a minute before remount helps.vidím nějakou souvislost s:
Řetěz závislostí aktualizací občas vyústí v to, že je mezi návratem z volání rmdir() a odpovídajícím snížením počtu odkazů nadřazeného adresáře dvouminutové zpoždění
Není, pokud všechny vrstvy od FS níž (bloková, SCSI, NCQ) respektují "IO bariéry". Bariéra je obecné označení pro speciální příkaz, kterým se zakazuje přehazovat pořadí běžných IO příkazů dopředu/dozadu přes tuto bariéru. Bariéra je z IO fronty odstraněna ve chvíli, kdy se fyzicky sync()nou všechny příkazy, které šly před ní. Taky už jsem slyšel, že to některé disky nerespektují, aby měly v benchmarcích lepší výsledky... A třeba v linuxový DeviceMapper na bariéry kašle.
Ta holka nema rada, kdyz ji nekdo prirovnava k blondatemu prislusenstvi na gauc :D Ale jako jinak klobouk dolu.
BTW, zase jednou klobouk dolů před autorem českého překladu. Tohle je práce pro korejského kata. Běžná profesionálka s diplomem z fildy by si na tom osumkrát vylámala zuby.
Běžná profesionálka s diplomem z fildy by si na tom osumkrát vylámala zuby.Taková nějaká ženská z fildy mě "učila" angličtinu na ČVUT a člověk musel mít neustále nastartovaný Google, aby jí mohl ukazovat, že to mám fakt dobře a ten jazyk jí jde hůř než půlce třídy :-/
A byla aspoň hezká? Musela být z učení na ČVUT nešťastná. Nešťastná hezká holka je snesitelnější, než naštvaná zapšklá větev...
Přesně tak - jde o precizní znalost spisovného cílového jazyka a zároveň o znalost odborné stránky. Slovník oborové terminologie nestačí, chce to taky věcně chápat, o čem je řeč, mít přehled o problematice. Překládat dlouhá odborná souvětí slovo od slova nedává dobrý výsledek - lepší postup je, přečíst a pochopit třeba odstavec (případně dohledat a dostudovat širší kontext), a pak to věcně správně "přebásnit" do cílového jazyka tak, aby se to dobře četlo. Problém je v tom, že ten mlčky předpokládaný kontext okolo, potřebný pro dobrý překlad, je leckdy docela rozsáhlý (střeva filesystémů jsou docela dobrý příklad). Případná konzultace s expertem předně musí u překladatele padnout na úrodnou půdu - jinak by to ten expert mohl rovnou překládat celé sám.
Proto mi srdce vždycky poskočí radostí, když vidím dobře zvládnutý odborný překlad. Velmi často se totiž setkávám s překlady, které překládal nějaký studovaný filolog, třeba i s odborným slovníkem, ale s naprostou neznalostí cílového oboru. Když odborný slovník nabídne tři varianty překladu konkrétního slova (pro různé kontexty), má překladatel třetinovou šanci, že se trefí správně aspoň do toho izolovaného slovíčka, nemluvě o kontextu
Mimochodem, rozhodně bych neřekl, že ten text je obsahově jednoduchý. Je to docela pokročilý level programátorštiny. Připouštím, že není nijak přehnaně nápaditý a zašmodrchaný v ohledu jazykozpytném
Slušný překladatel ví sám nejlíp, na který obor stačí, a na který konkrétní materiál stačí. Třeba já jako šroubovák počítačovej si příležitostně docela dobře počtu v různých anglicky psaných výzkumných zprávách z "medicínských" oborů (když nějaký "Journal of" něco bezplatně vystaví), nacházím tam metodické hnidy typu špatně označené osy v grafech, nevhodně volený typ grafu, ošklivě poskládaná tabulka apod. Kromě toho ti výzkumníci mají občas trochu problém se srozumitelně a gramaticky správně vyjadřovat. Nemluvě o autorech, pro které Angličtina není rodnou řečí... Zato když občas u svého doktora dostanu zprávu z vyšetření (v češtině, mé rodné řeči) a snažím se ji přečíst, jdou mi z toho oči šejdrem - je to jak oborově specifický těsnopis Překlad takové zprávy bych si nikdy nelajsnul.
Vám přijde termín "měkké aktualizace" dobrý? Mě to teda docela vyděsilo...
Nemam rad taketo optimalizacie ktore sposobuju strasidelne programatorske finty kombinovane s uzamknutim celeho FS proti rozsirovaniu o nove vlastnosti. Naozaj mame tie disky take pomale ze to nestaci?
Nie je skor riesenim nejaky HW napr pridanim dalsieho cachovacieho mechanizmu medzi pamat a disk? Co takto bateriovo zalohovana RAM. Vlastne vsetko sluzi iba na to aby sa predislo poskodeniu pri odpojeni napajania. Pritom by ale stacil nejaky mechanizmus ktory by zabezpecil ze ked sa odpoji napajanie tak zostane nejaka cast pamate stale zapamatana alebo niekde bude dostatok elektriny na to aby sa zmeny z medzicache zapisali na HD.
Jenže tohle není ten případ - o výpočetní výkon tu vůbec nejde, protože při operacemi s disky nejvíc času zabírá čekání na ten disk.
Ale princip je stejný, nebo ne? Namísto jemné implementace se využije síly dnešních počítačů.
A navíc tady se jedná o implementaci souborového systému nějakým způsobem, který zajišťuje konzistenci po pádu. O ladění výkonu nebyla řeč.
V úvodním odstavci je zmíněn pokles výkonu vůči ramdisku jen o 5% (oproti 20-30% u žurnálu). Pochopil jsem to tak, že výkon je hlavní motivací pro měkké aktualizace. Konzistenci zajišťuje žurnál stejně tak.
Ale princip je stejný, nebo ne? Namísto jemné implementace se využije síly dnešních počítačů.Není. Neexistuje tady nic jako jemná implementace a využívání síly dnešních počítačů. Prostě jde o dva různé způsoby zajištění konzistence souborového systému. A i kdyby - jak už jsem řekl, nejvíc času při operaci s disky zabere čekání na ten disk. Takže i když uděláš superoptimalizovanou implementaci, která bude o polovinu rychlejší, než neoptimalizovaná, v celkovém čase se to projeví o pár procent - zbytek času se bude optimalizovaně čekat, až disk udělá, co je mu poručeno.
V úvodním odstavci je zmíněn pokles výkonu vůči ramdisku jen o 5% (oproti 20-30% u žurnálu). Pochopil jsem to tak, že výkon je hlavní motivací pro měkké aktualizace. Konzistenci zajišťuje žurnál stejně tak.Já jsem z toho textu nějak nevyčetl to, že by FFS používal žurnál.
Vycházel jsem z tohoto ostavce:
U běžných pracovních zátěží je často odchylka výkonnosti od souborového systému uloženého v paměti do 5 %. Starší verze FFS, ...
Chápu Vás tedy dobře, že stejný souborový systém implementovaný žurnálem také dosáhne pouze 5% poklesu výkonosti oproti ramdisku?
Souhlas. Dnešní disky mají cache maximálně 32-64 MB, při sekvenční rychlosti u středu řekněme 60 MBps. Takže by disk potřeboval energii na seek ke středu plotny (v nejhorším případě odhadem 20 ms) a na 1 s sekvenčního zápisu. Možná by to bylo levnější než po nějakou dobu udržovat baterkou obsah DRAM cache. Jedna vteřina provozu se seekem směrem k parkovací poloze. Kolik to může stát energie, 20 J? Superkondenzátory mívají přirozené jmenovité napětí okolo 2.5 V na článek. To by vycházelo řádově na 10 F potřebné kapacity, spíš trochu víc (nešel by využít až k 0 V). Ten koďan by nebyl úplně malej Třeba tenhle 25F kousek od Maxwellu je váleček průměr 16 krát 25 mm.
http://www.maxwell.com/pdf/uc/datasheets/DATASHEET_HC_series_1013793.pdf
Tomuhle dobrému nápadu by mohlo docela pomoct, kdyby disk měl šanci se okamžitě dozvědět, že napájecímu zdroji počítače vypadla šťáva na vstupu (zhasla střídavina). Kdyby si disk musel sám zjišťovat, že došlo k nějakému poklesu napájecích větví, tak už propásne příležitost využít energii, která ještě zůstala naakumulovaná v napájecím zdroji. Nejvíc energie akumuluje primár napájecího zdroje (aspoň u zdrojů se vstupem 230V st.). Fakt je, že když uvažuju jako optimistický případ třeba 470uF kondík a zdroj s aktivním PFC schopný pracovat v rozsahu 100-240V st. napájený ze sítě 240V st., vychází mi využitelná akumulovaná energie na cca 20 Joulů (Watt*Sekunda), což je řekněme 100 ms provozu celého kompu. To by ten koďan na primáru zdroje musel být řádově větší Taky kdyby tomu výpadku předcházelo podpětí v té vstupní střídavině, koďan na primáru by ve chvíli výpadku neměl skoro žádnou zbytkovou energii...
Když by superkondenzátor zabudovaný do disku měl krmit zmíněný nouzový zápis, potřeboval by patrně jako doprovod ještě nějaký spínaný zdroječek/stabilizátor a taky odpojovací FET v každé napájecí větvi na vstupu disku, aby nekrmil zpátky už chcíplý počítač Celé to znamená docela dost součástek navíc.
Stejnak to problém bezezbytku neřeší, protože hodně dat bude v okamžiku výpadku v bufferech OS...
Nezapomínejte na druhou situaci, kdy jsou soft updates nebo jejich ekvivalent potřeba: pád systému.
Jo, jasně V současnosti určitě jediný možný pragmatický přístup. Přesto mě okouzluje teoretická představa, že by si disk stihl zapsat svojí cache na plotnu, ať se děje co se děje. Superkondík by měl stejnou životnost jako disk. Baterky v UPSce mají životnost tak dva roky bůhví jestli. Kolik já už viděl UPSek co měly baterku dávno sušenou, nebo se historickým vývojem přihodilo, že se časem dostaly do zóny přetížení... To jistě nebyly zodpovědně správcované UPSky - nicméně to byla realita
Uz jsem videl take par vyhorelych UPS ...
Nejefektnejsi to bylo v datovem centru, kde u jedne masiny odkracel zdroj a zpusobil kolaps UPS pro cely sal.
Tiskni
Sdílej: