Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Velikost distribuce je relativně malá (ale jsou i menší). Jak řekl autor: "Protože mít funkční linuxový desktop na bootovatelné 50 MB CD vizitce je tak skvělé, že by byla škoda to neudělat." (Because having a working Linux desktop on a 50 mb bootable business card CD is just too cool not to do.)
Po vložení CD (vizitka o velikosti 50MB), začne DAMN bootovat. Objeví se před vámi řádka LILO, pokud stisknete F2, vyletí na vás, stejně jako v Knoppixu, tabulka možných parametrů pro spuštění. Ty ale kvůli ořezanosti nefungují na sto procent (například výběr okenního manažeru). Jakmile stisknete Enter nebo přidáte nějaké volby a odsouhlasíte zadání, přeskočí systém do detekce hardwaru. DAMN obsahuje podporu pro USB a PCMCIA. Detekce se mu daří celkem úspěšně, na mém stroji nenašel jen zvukovou a wifi kartu. A to jen proto, že pro ně není v žádném standardním kernelu podpora (drivery se vždy musí stáhnout a kompilovat dodatečně), takže to není chyba samotné distribuce. Jediné, co mu mám za zlé, je, že na mém notebooku nerozpoznal APM, takže jsem neměl přehled o stavu baterií a systém nešel uspat.
Upravení /etc/fstab
a vytvoření swapu a místa pro práci z paměťových prostředků je samozřejmostí. Ještě před startem X serveru se vás zeptá, zda chcete zapnout framebuffer nebo vám stačí jen VESA mód. S VESA módem jsem měl trochu problém, protože obraz chytil červenou barvu a zdeformoval se -- a to i v textové konzoli. Pokud jste vybrali správně, naskočí systém rovnou do grafického režimu, který využívá zmíněný fluxbox.
Začnu tedy popisem a seznamem programů, které DAMN obsahuje (těch nejvýznamnějších). Jako první přijdou na řadu nástroje pro zvuk, grafiku a internet.
Na přehrávání hudby jsou tu pro příkazovou řádku programy: (notoricky známý) mpg123 (0.2.10) a mp3-decoder (0.59q), pro uživatele X je v nabídce XMMS (1.2.7-1.1). Na "kreslení" je tu jen Xpaint (2.6.2-2), o kterém si myslím, že v takhle malé distribuci stačí (Gimp by se sem nevešel). Pro prohlížení obrázků máme Xzgv (0.7-14), který využívá i náhledy, takže se vyrovná větším grafickým prohlížečům, například z KDE.
Jediné, co mne na multimediální výbavě mrzí, je absence MPlayeru.
Pro surfování je tu hned několik prohlížečů: grafický Dillo (který má neuvěřitelných 300kB, v. 0.7.3) a textový Links Hacker (podporující SSL, rámy, cookies a authetifikaci, v. 030709r) -- v grafickém režimu zobrazuje i obrázky.
Pro psaní textů je ve výbavě program FLWriter, který je při své velikosti opravdu všestranný nástroj na psaní čehokoli, co nepotřebuje mnoho efektů. Pro úpravu a tvorbu tabulek máte k dispozici Abs (0.906). Pro psaní zdrojových kódů či jednodušších textů je v nabídce Nedit (5.3), který se hodí spíše pro obyčejné psaní nebo programování (podporuje zvýraznění syntaxe) a mini klon editoru Emacs - Zile (1.6.1-2).
Tento prcek obsahuje i prohlížeč souborů PDF Xpdf (1.01-3), který se hodí hlavně na prohlížení elektronických knih, manuálů a podobně. Ve Small Linuxu naleznete samozřejmě i editor nVi (1.79-20).
DAMN obsahuje i kvalitního e-mailového klienta Sylpheed (0.9.3) pro X-ka. Na druhé straně postrádá nějakou alternativu pro textový režim (nebo jsem ji alespoň nenašel) - např. mutt. Pro komunikaci v reálném čase je tu vedle tinyIRC (1.1-7) i Naim (0.11.5.7), který je postavený na AOL messangeru a podporuje IRC, ICQ, AIM a Lily.
Pokud se vám nelíbí manipulace se soubory v příkazovém řádku, tak je tu pro vás emelFM (0.9.2-5 ) - velice podobný LinuxCommanderu, který vám usnadní pohyb po disku. Osobně mám raději Midnight Commander, ale ten postrádá většina minidistribucí.
DAMN neobsahuje kompilátory GCC, takže není možné za chodu dodávat nové aplikace ze zdrojových kódů. GCC však témeř nahrazuje interpret PERLu (5.8.0-15), pomocí kterého napíšete, až na malé výjimky, totéž co v céčku a možná i rychleji.
"Síťáky" potěší SSH/SCP klient i s démonem pro tuto službu. Ani malý web server Monkey (0.6.3), který se dá ovládat (zapnout/vypnout/restartovat) přes položku v menu fluxboxu, nechybí. Pokud chcete sdílet vzdálenou plochu, tak pro vás DAMN obsahuje VNCviewer (3.3.7) a rdesktop (1.2.0).
Konektivita je podporována snad všemi běžnými prostředky (modem, ADSL, LAN a WLAN). Pokud např. váš notebook obsahuje wifi kartu, neměli byste mít problém a budete se moci v klidu připojit k jakékoli blízké síti. Ovladače jsou však jen pro karty postavené na chipsetu Prism. Pro ostatní karty podpora chybí, patrně kvůli jejich malé rozšířenosti a zároveň kvůli nedostatku místa. Pro automatickou konfiguraci sítě distribuce obsahuje DHCP klienta, který například u Brutuswaru chybí.
Damn Small Linux je malá, ale relativně všestranná distribuce. Má slušnou podporu hardware a velice kvalitní a úsporné programové vybavení. Můžete ji mít vždy při sobě pro jakoukoliv příležitost. Stačí jen nabootovat a hned můžete fungovat kdekoliv a kdykoliv. Pro svou komplexnost lze použít i pro ukázku vlastností a schopností OS GNU/Linux.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
DAMN Slall Linux má Midnight Commander, ikdyž dost ořezaný. Např.: když dáš F4 tak se otevře na editaci vi :o
Jinak jsem s ním spokojen; občas se hodí.
Taky jsem už narazil na hardwere, kde Knoppix nefunguje. U mě to byla stará ISA zvukovka.