abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:55 | IT novinky

    Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 14:22 | Nasazení Linuxu

    Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 10:22 | IT novinky

    Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 08:22 | IT novinky

    Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    dnes 08:11 | IT novinky

    Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 07:55 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 07:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Komunita

    42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 05:22 | Nová verze

    Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (10%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (2%)
    Celkem 445 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    JSP/JavaServer Pages: Podrobný průvodce

    6. 5. 2003 | Petr Novický | Recenze | 4149×

    Recenze nové knihy nakladatelství Computer Press.

    JSP/JavaServer Pages: Podrobný průvodce Jednou z novinek vydaných nakladatelstvím Computer Press je kniha JSP/JavaServes Pages: Podrobný průvodce od profesora Barry Burda. Technologii JSP, která konkuruje PHP, ASP a dalším, mnoho knih zatím věnováno nebylo. Tato publikace však tuto mezeru výborně vyplňuje. Jedná se o překlad knihy původně vydané renomovaným nakladatelstvím Hungry Minds.

    Než si povíme něco bližšího o samotném obsahu této knihy, musíme se zmínit o velmi zdařilém členění jednotlivých kapitol. Stejně tak různé poznámky, důležité informace a tipy jsou lehce a zřetelně rozeznatelné, to však už bývá v dnešní době samozřejmostí.

    Každá kapitola na svém začátku obsahuje stručný popis toho, co od ní můžeme očekávat a jakýsi seznam podkapitol. Na jejím konci najdeme shrnutí nejdůležitějších poznatků, které jsme si v kapitole osvojili. Celkově, co se týče přehlednosti, je tato kniha na velmi vysoké úrovni, což nebývá úplně vždy pravidlem.

    Záběr čtenářů, kterým je tato publikace určena, je široký. Od programátorů začátečníků až po odborníky. Kniha vysvětluje vše do detailu. Některé pasáže odborník určitě přejde s úsměvem na tváři, ovšem začátečník si osvojí základní znalosti, bez kterých by se později jen težko knihou prokousával. Jako příklad uvedu téma z úvodu první kapitoly, kde se autor věnuje výkladu o pojmech klient, server, web a podobně. Naprosté většině z nás toto připadá jako příliš triviální, ale tímto přístupem kniha poskytuje šanci i úplným začátečníkům.

    V knize jsou použity v některých případech přiléhavé analogie, které výrazným způsobem ulehčují pochopitelnost některých hůře stravitelných témat. Obrázky a vhodnost použitého zdrojového kódu je na běžné úrovni kvality.

    Publikace neobsahuje pouze teorii nebo kratké a oddělené kousky zdrojového kódu. Na konci každé její části najdeme praktický příklad, který poznatky dané části shrnuje. Bez praktického příkladu bychom se sice obešli, ale opět nám poslouží k lepšímu pochopení nebo zopakování problému.

    Tato kniha je rozdělena do čtyř základních částí obsahujících kapitoly, které jsou dále členěny do menších celků. Obsah kapitol je v některých případech zřetelně určen jejich názvem, proto jej nebudeme zbytečně rozvádět. Co tedy v této knize najdeme:

    Část I: Základní skriptování v JSP

    Tato část je nejobsáhlejší a obsahuje úvod k technologii JSP. Od vysvětlení pojmů až po základní problémy, se kterými se při vývoji běžných webů setkáváme. Skládá se ze 7 kapitol:

    • Kapitola Vaše první stránky v JSP se věnuje vysvětlení základních pojmů, pro zkušenějšího uživatele naprosto triviálních. Vysvětleny jsou zde deklarace, výrazy a skriplety.
    • Používání skriptovacích prvků JSP objasňuje platnosti proměnných, předávání argumentů, vztah JSP a servletů a další témata. Témata dalších kapitol jsou zřejmá z jejich názvů, proto si je jen vyjmenujeme.
    • Implicitní objekty
    • Direktivy JSP
    • Co se můžete naučit pouhým nahlížením servletů se věnuje krátkému úvodu do servletů jazyka Java, způsobu překladu JSP na servlety a tématům s tím souvisejícím.
    • Standardní instrukce (akce)
    • Teorie v praxi: Jednoduchý webový portál. Tato kapitola obsahuje prakticky příklad, ve kterém si zopakujeme vědomosti z celé prvni části knihy.

    Část II: Objekty JavaBeans a jejich aplikace

    Zde se autor pokouší alespoň zhruba nastínit základy objektového modelu JavaBeans. Shrnuje jeho výhody a filosofii. Skládá se ze dvou kapitol:

    • Pracujeme s objekty modelu JavaBeans, ve které si osvojíme teoretické poznatky.
    • Teorie v praxi: Piškvorky. Teoretické vědomosti nabyté v předchozí kapitole si bezezbytku ověříme na tomto poměrně komplexním příkladu.

    Část III: Stránky JSP a databáze

    Třetí část je nejmenší ze všech, alespoň co se týče teorie. Seznámíme se se způsoby spolupráce JSP nebo obecně Javy s databázemi. Teorii si opět prověříme v propracovaném příkladu diskusního webového serveru. Obsahuje opět pouze 2 kapitoly:

    • Pracujeme s databází
    • Teorie v praxi: Diskusní webový server

    Část IV: Pokročilá témata

    Poslední část se zabývá instalací a údržbou webové aplikace (např. prací s archívy JAR apod.). Dále se v ní naučíme tvořit a používat vlastní elementy na stránkách JSP. Zda jsme všemu správně porozuměli si můžeme ověřit opět na praktickém příkladě, který se týká nákupního centra. Seznam kapitol je následující:

    • Instalace a údržba webové aplikace
    • Tvorba a užití vlastních elementů na stránkách JSP
    • Teorie v praxi: Nákupní centrum

    Přílohy

    Kniha ve svém úplném závěru obsahuje tři přilohy týkající se obsahu přiloženého CD. Toto CD v sobě obsahuje veškeré výpisy kódu uvedené v knize. Ze softwaru se zde setkáme s širokou škálou programů. Od Apache, různých kontejnerů JSP, po textové editory, webové prohlížeče apod.

    Další příloha se týká protokolu HTTP, který je zde ve stručnosti popsán. Úplně poslední přílohou je část týkající se konfigurace a práce s databází Microsoft Access.

    Shrnutí

    Trochu zarážející je autorova jednoznačná náklonost k různým proprietárním řešením, hlavně k produktům Microsoftu. Technologie jako PHP, MySQL a podobně pravděpodobně vůbec nebere v úvahu, naopak o ASP a Microsoft Access se zmiňuje poměrně často. Jako příklad konfigurace databáze by se hodilo určitě více věnovat se MySQL, bohužel autor se pravděpodobně pohybuje v úplně odlišném prostředí.

    Až na tyto drobné nedostatky, které však čtenář celkem bez problémů překoná a které nemají vliv na pochopení obsahu, je tato kniha bezpochyby výborným zdrojem informací pro vývojáře webových aplikací na bázi JSP a nezbývá než ji všem zájemcům jen doporučit.

    Autor:Barry Burd
    Název:JSP: JavaServer Pages, Podrobný průvodce
    Nakladatelství:Computer Press
    Počet stran:416
    Cena:369,- Kč / 554,- Sk
    Rok vydání:2003

     


           

    Hodnocení: 25 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    6.5.2003 16:35 fikus
    Rozbalit Rozbalit vše Proprietární soft vs. GNU
    navrhuji přeškrtání všech slov týkajících se uzavřeného software v knize, a nahrazení těchto slov programy, jenž jsou GNU :-)
    12.3.2009 14:22 Grom51
    Rozbalit Rozbalit vše Re: JSP/JavaServer Pages: Podrobný průvodce

     Mate ji nekdo ? shanim zdrojove kody z CD

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.