Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Jednou z novinek vydaných nakladatelstvím Computer Press je kniha
JSP/JavaServes Pages: Podrobný průvodce od profesora Barry Burda.
Technologii JSP, která konkuruje PHP, ASP a dalším, mnoho knih zatím
věnováno nebylo. Tato publikace však tuto mezeru výborně vyplňuje. Jedná
se o překlad knihy původně vydané renomovaným nakladatelstvím Hungry
Minds.
Než si povíme něco bližšího o samotném obsahu této knihy, musíme se zmínit o velmi zdařilém členění jednotlivých kapitol. Stejně tak různé poznámky, důležité informace a tipy jsou lehce a zřetelně rozeznatelné, to však už bývá v dnešní době samozřejmostí.
Každá kapitola na svém začátku obsahuje stručný popis toho, co od ní můžeme očekávat a jakýsi seznam podkapitol. Na jejím konci najdeme shrnutí nejdůležitějších poznatků, které jsme si v kapitole osvojili. Celkově, co se týče přehlednosti, je tato kniha na velmi vysoké úrovni, což nebývá úplně vždy pravidlem.
Záběr čtenářů, kterým je tato publikace určena, je široký. Od programátorů začátečníků až po odborníky. Kniha vysvětluje vše do detailu. Některé pasáže odborník určitě přejde s úsměvem na tváři, ovšem začátečník si osvojí základní znalosti, bez kterých by se později jen težko knihou prokousával. Jako příklad uvedu téma z úvodu první kapitoly, kde se autor věnuje výkladu o pojmech klient, server, web a podobně. Naprosté většině z nás toto připadá jako příliš triviální, ale tímto přístupem kniha poskytuje šanci i úplným začátečníkům.
V knize jsou použity v některých případech přiléhavé analogie, které výrazným způsobem ulehčují pochopitelnost některých hůře stravitelných témat. Obrázky a vhodnost použitého zdrojového kódu je na běžné úrovni kvality.
Publikace neobsahuje pouze teorii nebo kratké a oddělené kousky zdrojového kódu. Na konci každé její části najdeme praktický příklad, který poznatky dané části shrnuje. Bez praktického příkladu bychom se sice obešli, ale opět nám poslouží k lepšímu pochopení nebo zopakování problému.
Tato kniha je rozdělena do čtyř základních částí obsahujících kapitoly, které jsou dále členěny do menších celků. Obsah kapitol je v některých případech zřetelně určen jejich názvem, proto jej nebudeme zbytečně rozvádět. Co tedy v této knize najdeme:
Tato část je nejobsáhlejší a obsahuje úvod k technologii JSP. Od vysvětlení pojmů až po základní problémy, se kterými se při vývoji běžných webů setkáváme. Skládá se ze 7 kapitol:
Zde se autor pokouší alespoň zhruba nastínit základy objektového modelu JavaBeans. Shrnuje jeho výhody a filosofii. Skládá se ze dvou kapitol:
Třetí část je nejmenší ze všech, alespoň co se týče teorie. Seznámíme se se způsoby spolupráce JSP nebo obecně Javy s databázemi. Teorii si opět prověříme v propracovaném příkladu diskusního webového serveru. Obsahuje opět pouze 2 kapitoly:
Poslední část se zabývá instalací a údržbou webové aplikace (např. prací s archívy JAR apod.). Dále se v ní naučíme tvořit a používat vlastní elementy na stránkách JSP. Zda jsme všemu správně porozuměli si můžeme ověřit opět na praktickém příkladě, který se týká nákupního centra. Seznam kapitol je následující:
Kniha ve svém úplném závěru obsahuje tři přilohy týkající se obsahu přiloženého CD. Toto CD v sobě obsahuje veškeré výpisy kódu uvedené v knize. Ze softwaru se zde setkáme s širokou škálou programů. Od Apache, různých kontejnerů JSP, po textové editory, webové prohlížeče apod.
Další příloha se týká protokolu HTTP, který je zde ve stručnosti popsán. Úplně poslední přílohou je část týkající se konfigurace a práce s databází Microsoft Access.
Trochu zarážející je autorova jednoznačná náklonost k různým proprietárním řešením, hlavně k produktům Microsoftu. Technologie jako PHP, MySQL a podobně pravděpodobně vůbec nebere v úvahu, naopak o ASP a Microsoft Access se zmiňuje poměrně často. Jako příklad konfigurace databáze by se hodilo určitě více věnovat se MySQL, bohužel autor se pravděpodobně pohybuje v úplně odlišném prostředí.
Až na tyto drobné nedostatky, které však čtenář celkem bez problémů překoná a které nemají vliv na pochopení obsahu, je tato kniha bezpochyby výborným zdrojem informací pro vývojáře webových aplikací na bázi JSP a nezbývá než ji všem zájemcům jen doporučit.
Autor: | Barry Burd |
Název: | JSP: JavaServer Pages, Podrobný průvodce |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 416 |
Cena: | 369,- Kč / 554,- Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Mate ji nekdo ? shanim zdrojove kody z CD